www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Începător :D

+2
adrian
NumLock
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Începător :D Empty Începător :D

Mesaj  NumLock Sam Ian 30, 2010 10:45 am

Salutare,

Sunt începător în arta traforajului. Din păcate am aflat cam târziu de aşa ceva (am 18 ani) dar sper că într-o bună zi voi reuşi să creez şi eu lucruri frumoase ca cele create de voi. Am cumpărat un fierăstrău manual de traforaj şi un set de pânze spiralate produse de firma proxxon. Foaie de placaj am găsit la o librărie (20 cm lăţime, 30 lungime). Am încercat azi să decupez câte ceva dar nu prea am reuşit. Cel mai greu mi s-a părut să tai în linie dreaptă. O altă problemă a fost că nu reuşeam să ţin fix placajul. Îmi puteţi da câteva sfaturi ? Smile
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  adrian Sam Ian 30, 2010 10:59 am

Daniel
Bine ai venit.In ce priveste lucrarile, sant sigur ,ca ale tale vor fi mai frumoase ,decat ale noastre.Sa ai rabdare ,,cu asta incepe totul,sa tai cat de mult asta-i secretul si ai sa vezi ca, va sta la locul lui si placajul si va fi dreapta si linia.Sa nu te dai batut,panzele se vor rupe, tot mai rar, daca exersezi.O reteta de genul ,tine asa ,sau asa placajul ,nu exista.Panza sa fie bine intinsa, sa tii traforajul drept si sa faci ,cat de multe, incercari.Cand te enerveaza ,pune-l jos si o iei de la inceput cand te-ai calmat.Este o meserie care depinde ,exclusiv, de simt si rabdare.Sa ne tii la curent.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Diever Sam Ian 30, 2010 11:01 am

Bine ai venit, Daniel! Ma bucur ca te-ai hotarat sa incerci.
Nu stiu daca a incercat cineva sa taie manual cu lame spiralate, eu unul nu am incercat. Lamele plate par mai potrivite. Pentru taierea corecta este neaparat necesara placa suport (o placa din lemn - fereste-te de cele din plastic - cu o taietura in vorma de V la capatul dinspre tine) pe care o prinzi de mearginea mesei cu un mecanism cu surub, cam ca masina de tocat carne sau de macinat nuca. Pe placa suport pui placajul, il tii bine cu mana libera si tai cu rama de traforaj, tinand pe cat posibil lama in interiorul gaurii de la capatul crestaturii in V de pe placa suport. Nu uita, la taiere efortul merge la trasul de rama, nu de la impinsul lamei in lemn - mai bine apesi lejer decat sa apesi prea mult, asa doar pierzi directia si rupi lame, ceea ce e o sperietura serioasa la primele 10 cazuri. Pe cat posibil tii rama in aceeasi pozitie in mana cu care lucrezi si deplasezi placajul pe care il tai, folosind mana libera. Te poti opri oricand ca sa te odihnesti. Din cand in cand sufli rumegusul adunat pe placaj care acopera modelul.
Pentru a decupa contururi interioare faci o gaura in conturul interior cat mai aproape de margine, desfaci lama de rama la unul din capete, introduci lama prin gaura (corect, incat modelul sa fie in sus) si faci putina gimnastica tensionand rama si strangand surubul in acelasi timp.
Cam asta e. Se invata in timp.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  NumLock Sam Ian 30, 2010 11:10 am

Mulţumesc frumos pentru sfaturi Smile Nu am ştiut că pânzele drepte sunt mai bune pentru efectuarea unor tăieturi în linii drepte. Când le-am cumpărat m-am gândit că îmi va fi mai uşor atunci când va trebui să tai o linie ondulată. Pentru început aş vrea să fac o cutiuţă simplă dar nu prea îmi dau seama cum să fac îmbinările pereţilor pentru a fi cât de cît rezistentă.
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Diever Sam Ian 30, 2010 11:27 am

Si cu o panza plata poti taia curbe, si chiar sa "intorci pe loc" cand ai ajuns intr-un colt, interior sau exterior. Opresti miscarea de inaintare, rotesti placajul si continui miscarea de taiere stand pe loc.
Inca ceva - tensionarea corecta. In general panza se prinde in rama pe portiunile plate de la ambele capete; eu arcuiesc rama incat sa fie cu max 1 cm mai stransa decat atunci cand e desfacuta. Era sa uit si esentialul: dintii in jos! Ai panzei, nu ai tai, aia conteaza mai putin! Smile La taiere tragi tare in jos, iar la revenire slabesti apasarea panzei pe material. Dupa primele sute de mii de miscari de genul asta iti intra in reflex, ca respiratia. Daca apesi constant pe panza, inclusiv la ridicare, apare o miscare de ridicare a placajului de pe placa suport, si asta dezorienteaza.
Cred ca nici panza spiralata nu e prea diferita, numai ca ea e siralata, nu rotunda, deci pe portiuni diferite taie in directii diferite. Pe o masina conteaza mai putin, dar pe rama poate fi o diferenta. Oricum, nu pleca de acasa la ora asta sa cauti panze plate, este timp destul. Succes!
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  cardaluc Sam Ian 30, 2010 12:13 pm

Salut.
Chiar ma bucura venirea ta pe forum. Putini tineri sunt interesati de asa ceva. La 18 ani tinerii mai mult sunt interesati de ierburi, petreceri etc etc. Spor la treaba si asteptam lucrari.

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Diever Dum Ian 31, 2010 6:11 am

https://www.foxchapelpublishing.com/p-1198-creating-wooden-boxes-on-the-scroll-saw-best-of-sswc.aspx
Cartea e pe bani (din cei verzi, adevarati) dar exista un Google preview care te lasa sa nvezi niste pagini si sa-ti faci o idee despre cum se asambleaza o cutie.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  NumLock Sam Mar 20, 2010 8:59 am

Salut Very Happy

Am realizat câteva mărţişoare de 1 Martie. Am postat deabia acum pentru că nu am mai venit acasă (stau în gazdă). În prima poză abia le-am decupat iar în a doua sunt terminate (le-am pirogravat puţin):
Începător :D 152ghaw
Începător :D 2d1qm8z

Scuze de calitatea imaginilor dar deocamdată nu dispun de o camera digitala.
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Admin Sam Mar 20, 2010 9:19 am

Foarte frumoase martisoarele; de curiozitate, ai vandut ceva?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  NumLock Sam Mar 20, 2010 9:26 am

Nuu, le-am realizat pentru nişte prietene. Nu am făcut decât 4. Şi am lucrat foarte încet, mi-a luat ceva timp să le termin Wink)
Am uitat să spun : sunt desenate de mine Very Happy
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  adrian Sam Mar 20, 2010 11:53 am

As fi vrut eu sa fie asa de frumoase primele mele lucrari.daca acestea ti-au reusit atat de bine atunci urmatoarele cum ar putea sa fie decat grozave.Felicitari Daniel.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  NumLock Sam Mar 20, 2010 12:31 pm

Mulţumesc de aprecieri Very Happy
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  gabyrafa Mar Noi 30, 2010 2:22 pm

Buna,am facut si eu cateva modele in placaj...dar cand ma uit la ale voastre(mai bine ma las de hobby),sunt superbe...desi cred ca sunt cam mic pt asa ceva. o sa pun si poze...
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Diever Mar Noi 30, 2010 10:14 pm

Mda, cunosc sentimentul... poti sa ai ani de experienta in spate, cand te uiti la realizarile unor colegi de pe forum (pe cate intelepciunea de mahala i-ar incadra la categoria "chinezi batrani") iti poate veni ideea de a pune rama in cui si/sau masina de traforaj pe sectiunea de anunturi de vanzare a forumului. Numai ca rezultatele spectaculoase se dobandesc numai depasind limitele.
Privind mai sus pe aceasta pagina constat ca primele modele desenate, taiate si pirogravate de Daniel sunt mult mai de soi decat modelele cu care am (re)inceput eu. Unele din ele nu sunt inca finisate, si cand ma uit cum arata (fata de ce pot realiza acum) imi vine sa nici nu le mai termin. Dar nu pot face asta. Cunoscuti de-ai mei cu ifose intelectuale, din cei care daca ar pune mana pe-o rama ca sa se uite la ea s-ar alege cu rani deschise, considera in sinea lor traforajul pierdere de timp. Nu am idee cu ce isi consuma ei asa de util timpul, dar pierdere de timp e doar sa incepi... si sa nu termini. Pe termen scurt sa nu termini o lucrare. Pe termen lung... sa te opresti din traforaj cand stii ca ai mai putea realiza ceva, mai frumos, mai complicat si mai demn de admiratie decat ai realizat inainte.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Începător :D Empty incepator:d

Mesaj  gabyrafa Mier Dec 01, 2010 1:00 pm

tocamai ca eu nu ani de experienta...mai bine zis nici luni de experienta Very Happy ...realizarile mele is, cum ar veni inferioare fata de ale voastre...
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Diever Joi Dec 02, 2010 8:30 am

Pai aici esti in situatia patronilor si directorilor care ar angaja numai "cu experienta", numai ca niciunul nu e de acord sa-ti faci experienta la el. Si-atunci cum? Nici noi n-am luat o rama sau o masina de traforaj, le-am incuiat intr-un dulap jumatate de an, apoi am zis "am 6 luni de experienta in traforaj, e momentul sa trec la chestii grele!". Din pacate la cat suntem de rari si de imprastiati nu prea se pune problema invatarii prin metoda de la avansat la incepator, deci nu mai ramane decat sa invatam dand cu capul de probleme si inventand modalitati de a le depasi. Si postand concluziile, ca de aia avem forum.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  gabyrafa Joi Dec 02, 2010 11:35 am

am postat si eu niste poze cu lucrarile mele... imi puteti spune niste pareri?
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  adrian Joi Dec 02, 2010 1:09 pm

Sant foarte frumoase ,ornamentele de brad,imi plac. in special cerbul.Tine o tot asa, e foarte bine ,aici pe forum esti la locul potrivit .
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  gabyrafa Vin Dec 03, 2010 12:04 am

mersi mult...si voi aveti lucrari de adimirat...da mai am mult de lucru pana o sa pot face si eu asa ceva..
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Admin Vin Dec 03, 2010 12:13 am

Daca ai facut ce ai facut poti face orice. Incepe o lucrare mai complexa.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  gabyrafa Vin Dec 03, 2010 3:24 am

pai vroiam sa incep sa fac o cutiuta cu diferite modele...:>
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Diever Vin Dec 03, 2010 9:02 am

Sunt foarte frumoase, tine-o asa. Orice lucrare incepe la fel, cu prima cursa a fierastraului.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  gabyrafa Mier Dec 08, 2010 11:03 am

am postat poze cu acea cutiuta cu modele...
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  NumLock Sam Dec 25, 2010 9:52 am

...nu mai am timp să fac nimic. Vin cam la 3 saptamani de la facultate si stau câte 2 zile acasă. Ultimele lucruri le-am realizat acum o lună: un cubuleţ cu "smiley faces" - cadou pentru o colegă, pe care am pus-o să deseneze ceva ce o reprezintă în timp ce vorbeam pe yahoo messenger Laughing , un număr şi o flacără - pentru uşa camerei la care sunt cazat în cămin. Cubuleţul e imaginat de mine Smile
https://2img.net/h/oi56.tinypic.com/35ap2di.jpg

https://2img.net/h/oi53.tinypic.com/2ep0thx.jpg

https://2img.net/h/oi52.tinypic.com/154fvhg.jpg

Sorry pentru calitatea imaginilor...
Modelul: http://www.fileshare.ro/13561859185.9
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  gabyrafa Lun Dec 27, 2010 10:54 am

Buna, as vrea si sa va intreb: cu ce lac dati pe medelele facute, sau mai bine zis cum il faceti sa straluceasca? Question
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Începător :D Empty Re: Începător :D

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum