www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Traforaje ''home made''

+8
Admin
Doctoru
gabyrafa
Darky
NumLock
MIRCEA
Diever
adrian
12 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  adrian Joi Feb 28, 2013 9:34 pm

Pentru cei care folosesc pendular https://www.youtube.com/watch?v=tfsv_WspUcg
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  bame Sam Mar 02, 2013 6:10 am

interesanta este si aceasta constructie https://www.youtube.com/watch?v=ekQnBq0_SPg
mai ales ca motorul nu preia efortul de tensionare a panzei
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  vrajitorul19 Dum Mar 10, 2013 12:56 pm

Revin cu poza, sper sa se vada.
Intr-un final am strans arcul mai mult si am marit turatia din variator si se pare ca merge mult mai bine. Nu mai am variatii mari ale turatiei.
Mai trebuie sa adaptez un sistem care sa sufle rumegusul de pe piesa. Am vazut ca unii au legat iesirea de la carcasa pendularului pe care ese aerul de la motor si l-au transmis printr-un tub la zona dorita.
Prima mea lucrare a fost facuta dupa modelul http://puzzlewillbeplayed.com/333/SantaAna/3/
Stiu ca nu e specifica traforajului dar mie imi place ideea de puzzle. Urmatoarea va fii http://homepage.ntlworld.com/bruce.viney/Brown%20Slidey%20T-Plans.pdf

[img]Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Dsc07424l [/img]

vrajitorul19

Mesaje : 7
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/02/2013

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Traforaj electric

Mesaj  vpopescu58 Lun Apr 22, 2013 1:35 pm

Felicitari, as vrea sa imi fac si eu unul dar am o intrebare. De unde ai gasit arcul ?? si ce diametru are sarma ??
Cu stima

vpopescu58

Mesaje : 3
Puncte : 3
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  Diever Vin Mai 03, 2013 10:44 am

adrian a scris:Eclipse este traforajul meu preferat,ca principiu de functionare.M-am bucurat sa vad ca un japonez a reusit sa faca un aparat homemade pe acelasi principiu de functionare.Mi se pare important pentru ca la astea panza se misca perfect vertical.
https://www.youtube.com/watch?v=HfY24cqG8Y8
Wow, jos palaria. Mi se pare chiar mai elaborat decat solutia Eclipse (cel putin asa cum e explicata pe site, constructia poate fi mai complexa) prin reglajul lasat pentru bratul oscilant, cu care s-ar putea regla lungimea cursei lamei (incat sa poti profita de cat mai mult din lungimea lamei chiar daca tai grosimi diferite de material). Iar constructia, improvizata cum e, e conlucrare buna din domenii diferite, ca asa e la japonezi: nu se cauta unul bun la toate, ci mai multi buni la domeniile lor si care se descurca foarte bine sa lucreze impreuna. La alte natii (nu dam exemple) se aduna mai multi habarnisti si se sapa reciproc ca sa fie sefi.
Am avut ocazia (in timpul de cand n-am mai dat semne de viata - imi cer scuze, vremuri grele - sa achizitionez cateva scule japoneze pentru prelucrarea lemnului. Scule manuale, fierastraie si o rindea. Concluzia mea e ca astia, japonezii, sunt o alta specie, inrudita cumva genetic cu noi, dar mult mai evoluata cel putin la tehnologie. Cu tot startul occidentalilor in domeniu si cu toate ca lucreaza din start altfel - fierastraiele si rindelele japoneze se trag, nu se imping. Dar rezultatele sunt de domeniul fantasticului.
Inca odata, jos palaria. Oare cat timp si munca le-a luat?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  vrajitorul19 Vin Mai 03, 2013 8:40 pm

Arcul are Ø 3.65 si 32 de spire. L-a, comparat de la curtea de fier din Brasov Str. Lunga nr 9 (Met-Chim).
Referitor la Linkil liu Adrian (https://www.youtube.com/watch?v=HfY24cqG8Y8), Banuiesc ca se poate face ceva foarte asemanator si cu un pendular. Tot ce trebuie este sa faci cadrul de sus, sa pui un mic ghidaj liniar vertical pe cadru iar mai sus sa legi arcul sau de ghidaj legi o curea trapezoiedala o treci pe o rola si arcul il montezi orizontal pentru a nu inalta atat de mult constructia. A doua varianta ar fi doar cu curea dar banuiesc ca aici in timpul functionarii partea de sus a panzei ar avea tendinta sa se roteasca, problema ce se poate rezolva cu o rola cu canal care sa imi fixeze panza.

vrajitorul19

Mesaje : 7
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/02/2013

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  denes Lun Dec 16, 2013 9:22 am

Faină treabă .Spuneti-mi de unde ati gasit arcul ??
Vă urez sărbători fericite
denes
denes

Mesaje : 5
Puncte : 7
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 75
Localizare : Caransebeș

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  vrajitorul19 Lun Dec 16, 2013 12:40 pm

Este scris cu doua mesaje mai sus (fara suparare) Smile
Oricum banuiesc ca daca mergi la orice magazin cu articole metalice gasesti sau daca nu pe net "arcuri de tractiune"
Sper sa iti fie de ajutor.

vrajitorul19

Mesaje : 7
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/02/2013

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  Diever Vin Mar 11, 2016 10:06 am

Am mai gasit un model interesant de traforaj mecanic, care dupa parerea mea se preteaza ca model de traforaj artizanal, la o firma numita Knewconcepts. Acestia mai fabrica si vand (cu mare succes) si ceel mai usoare rame manuale, facute din aluminiu sau titan. Si pretul este desigur... titanic Very Happy .
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaje ''home made'' - Pagina 2 Empty Re: Traforaje ''home made''

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum