www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Insertie de rasina epoxidica

5 participanți

In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  adrian Dum Feb 21, 2010 6:11 am

Stiti cumva o sursa de rasina epoxidica care sa vanda in cantitati mai mici si sa poata fi si colorata in diferite culori ? Dorinta mea este sa o pot turna in spatiile goale ramase in placaj dupa taierea modelului.
Cam asa ceva ar trebui sa arate la final:
Insertie de rasina epoxidica 3keychainsfinished.th
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  andrei.visan Vin Feb 26, 2010 2:30 pm

Rasina epoxidica gasesti la magazinele mari de constructii , aceste rasini se utilizeaza la pardoseli si zugraveli epoxidice. Partea proasta e ca nu se ambaleaza in cantitati mici, daca cumperi o cantitate mai mare transparenta nu poti sa pigmentezi rasina la ce culoare vrei, este un material bicomponent, asta inseamna ca odata ce-ai amestecat rasina cu intaritorul si nu ai folosit-o o poti arunca a doua zi. Pt ce vrie tu sa faci o sugestie ar fi sa foloseshti un email sau oja de unghii, pt o impresie despre rasina epoxidica www.deko-professional.ro/ro/category/11-Produse-avizate-sanitar

andrei.visan

Mesaje : 14
Puncte : 20
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 35
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  Diever Vin Feb 26, 2010 9:02 pm

Pentru acest gen de lucrari am mai intalnit o modalitate, parca pe site-ul lui Steve Goode. E vorba despre taierea a doua placi de lemn sau placaj de culori diferite in pachet, suprapuse, cu o inclinatie a lamei care sa genereze un unghi corespunzator latimii taieturii. Daca totul iese bine la final piesa decupata din placa superioara va intra la fix in decupajul din placa inferioara.
Nu ma indoiesc ca niste rasina epoxidica prelucrata artistic (de pilda transparenta si cu niste pulbere metalica fina) ar arata de asemenea spectaculos. E posibil sa existe materiale de genul asta la magazinele, sau alte surse de aprovizionare, pentru artisti. In ultimul timp am vazut tot mai multe bijuterii executate din materiale similare.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  adrian Vin Feb 26, 2010 11:25 pm

Andrei
Stiam de rasina epoxidica pentru pavaje,dar cum spui si tu se livreaza in cantitati destul de mari ,ori pentru insertiile acestea marunte pe care vreau eu sa le fac ,nu se justifica.In ce priveste lacul de unghii sau orice alt lac ,la intarire isi retrage volumul si nu va arata bine deloc.Oricum multumesc pentru interes si pentru ca ai postat.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  adrian Vin Feb 26, 2010 11:42 pm

Diever
Ceea ce spui tu ca face SG cred ca este segmentare si este un procedeu care da rezultate spectaculoase,cam asa am facut eu lucrarile din polystirene .Cu rasina epoxi mai este o problema nu stiu nici care dintre tipuri e buna la insertie in placaj pentru ca sant de mai multe feluri aceste rasini.Am sa mai sap pe Net poate pana la urma gasesc ceva.
Nu sant suparat doar mai fac si eu pe nebunul din cand in cand pentru ca as vrea sa vad mai mult interes din partea membrilor,nu strica sa fim ceva mai atenti la cei din jurul nostru ''multumesc,te rog frumos,imi parerau..'' sant cuvinte magice ,pe care noi romanii am cam uitat sa le folosim.Merci pentru interes.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  Diever Lun Mar 01, 2010 12:58 am

E segmentare si nu prea, la segmentare poti, in principiu, taia bucatile la operatii diferite, separat. Asta e o "insertie perfecta". Se pare insa ca trebuie sa faci o gaura cat mai fina pentru a incepe decuparea.
Ultimul paragraf e raspunsul la... alta discutie? Smile
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Kerapoxy Design

Mesaj  Alec Naneti Lun Dec 06, 2010 5:49 am

si pe mine ma intereseaza rasinile epoxy

am gasit aici un produs care mi se pare ok

sigur, aceeasi problema cu cantitatea

http://www.magazinul-meseriasului.ro/Produse/374-kerapoxy-design.aspx

Alec Naneti

Mesaje : 9
Puncte : 13
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  adrian Joi Oct 20, 2011 2:15 am

Apropo de insertii sau de rasini,am gasit solutia asta de plastic biodegradabil,este in engleza dar sant convins ca va descurcati.Mie mi s-a stricat cuptorul cu microunde ,daca careva dintre voi incercati reteta va rog sa ma tineti la curent cu rezultatele.
https://utah.agclassroom.org/files/uploads/fieldguide1/plastic.pdf
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  adrian Dum Oct 23, 2011 11:22 pm

adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  Diever Vin Aug 03, 2012 7:21 am

Se mai intampla si lucruri bune - in Timisoara, in mall, a aparut un magazin profilat pe activitati artistice care poate insufla pasiunea pentru arta copiilor, se organizeaza si activitati prin care copiii sa deprinda uzul materialelor si tehnicilor de acolo (si, pe urma, sa convinga parintii sa ia si pentru acasa, deh, e o afacere nu o binefacere). Am vazut acolo si rasina care se intareste la caldura, FIMO si inca doua feluri/marci, intr-o gama larga de culori si texturi, si erau si seturi cu materiale si ustensile. Erau si seturi de traforaj manual precum si placi de placaj gata imprimate cu modele - dupa umila mea parere, mult mai ieftin iesi cu tehnicile noastre, deloc ezoterice. Si mai erau si modele complexe din placaj stantat, care trebuiau asamblate. Nu mi s-a fizat in memorie numele magazinului, dar cand mai trec pe acolo ma uit. Poate au si un site si se pot comanda materiale pe net.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  Florinel Vin Aug 03, 2012 11:15 pm

Salut, o solutie ce eu folosesc la pictura pe sticla dupa ce dau conturul in tus este lacul auto+intaritor, daca astepti putin dupa acest amestec facut devine o pasta ce poate fi turnata in orice forma si grosime, am descoperit lucrul acesta accidental deoarece m-am luat cu alta treaba si nu am mai putut folosi lacul ca era ca mierea in toiul iernii cand sta lingura in picioare in borcan. Dezavantaj, costul destul de mare( lac, intaritor, diluant 180 ron ), lacul e la cutie de 750ml, iar ca pigment pt. a colora lacul, vopsea pe baza de tiner.

Florinel

Mesaje : 28
Puncte : 28
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Insertie de rasina epoxidica Empty Re: Insertie de rasina epoxidica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum