www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cu ce se lipesc placile intre ele?

4 participanți

In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  alexys Dum Ian 23, 2011 3:43 am

as vrea in primul rand sa imi permiteti sa ma prezint, ma numesc Alexandru si sunt dintr-o localitate de langa Craiova.Am descoperit traforajul de mic dar ulterior l-am abandonat insa se pare ca pasiunea a ramas, si in urma cu ceva timp am descoperit situl domnului Florin si ulterior acest forum.Personal as vrea sa multumesc tuturor ce au postat pe acest forum in special domnilor mai experimentati, am invatat multe citind toate topicurile dar nu am gasit cel putin deocamdata informatii despre lipirea placilor.Nu sunt de mult pe acest forum si nu am postat deocamdata nimic aici dar sper ca domnii mai experimentati vor dori sa-mi impartaseasca din experienta dansilor, pentru ca sincer doream sa ma ocup un pic mai serios de aceasta pasiune.Am ceva idei dar poate sunt invechite cu atat mai mult cat in ziua de astazi se gasesc destule lucruri( solutii) pentru a inlocui aracetul pe care il foloseam in copilarie.As vrea sa intreb deasemenea cu ce vopsiti placile ptr ca am vazut si ceva lucrari in galerie vopsite.Sper ca veti dori sa imi impartasiti din experienta dvs, va salut si va multumesc anticipat la toti.
Alex

alexys

Mesaje : 2
Puncte : 7
Data de inscriere : 22/01/2011
Varsta : 43

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  Admin Dum Ian 23, 2011 10:52 am

In primul rand iti urez bun venit in forum. Eu personal folosesc de cativa ani o solutie foarte bune, se numeste "BISON", adeziv pentru parchet laminat. Este la tub de 450 grame sau mai mare si e foarte bun. Un fel de aracet, dar mult mai puternic.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  gabyrafa Dum Ian 23, 2011 12:34 pm

Cum se numeste lipiciul acela, pentru ca si eu am folosit Bison universal si nu prea lipea si lasa urme pe lemn, dar pana la urma tot la aracet am ajuns?. Very Happy
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  Admin Dum Ian 23, 2011 9:16 pm

Poate nu ai vazut ce am scris; e vorba de "BISON" pentru parchet laminat. Nu lasa urme si lipeste foarte bine.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  gabyrafa Lun Ian 24, 2011 4:32 am

Bine, am caut si eu acel Bison:d
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  nicu_cap Lun Ian 24, 2011 8:40 am

Sfaturi se pot primi de la oricine , nu numai de la experimentati, depinde ce sfat ceri !!!!
Bine ai venit , astept lucrarile tale (daca te intereseaza lipitul cred ca ai taiat ceva)!!!
nicu_cap
nicu_cap

Mesaje : 252
Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 43
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  alexys Lun Ian 24, 2011 11:27 am

Sincer nu am ce sa postez pt ca nu am, deocamdata sunt doar la stadiu de cercetare in ceea ce priveste baza materiala si modelele.Am gasit c-am tot ceea ce aveam nevoie si sper ca in cel mai scurt timp sa ma apuc efectiv de treaba.Este adevarat ca sfaturi pot sa dea multi, cred ca stiti cu toti zicala care zice ca sfaturile sunt de dat si nu de luat, dar eu cautam sfaturi pe care sa le pot lua in considerare pe viitor si tocmai de aceea doresc sa multumesc Domnului Florin pt sfatul dansului, astfel de informatii le descoperi dupa serii intregi de experimente. Si ca sa fiu sincer pana la capat in galeria dansului am gasit ceva modele unde este nevoie de lipitura, modele care m-au incantat si pe care sper sa le realizez si eu.Sper sa nu crede-ti ca abuzez de bunatatea dvs dar doream sa va mai intreb cu ce colorati anumite modele(cele care necesita)? adica ce fel de vopsea folositi? am inteles procedeul cu baitul si cu diferitele sale grade de dizolvare in functie de nevoi dar daca am nevoie de altfel de culori, mai vii( exemplu diferite jucarii ptr copii) ce folositi? Sper sa-mi iertati indrazneala dar sunt interesat si se pare ca o mare parte din "vina" o are Domnul Florin care a realizat situl si implicit forumul acesta.Va multumesc inca o data ptr informatii si va asigur de tot respectul si stima mea!
Alex

alexys

Mesaje : 2
Puncte : 7
Data de inscriere : 22/01/2011
Varsta : 43

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  Admin Lun Ian 24, 2011 11:50 am

In primul rand vreau sa te asigur ca nu ma deranjeaza deloc sa raspund, chiar ma bucur ca intrebi. In ceea ce priveste culorile nu ma prea pricep pentru ca nu am colorat decat cu bait; cred totusi ca la un magazin de specialitate se poate gasi si bait de alte culori sau lac gata colorat. In ceea ce priveste partea cealalta a discutiei, acesta este un forum si oricine poate sa-si dea cu parerea. Cred ca nu e greu, pentru cine doreste cu adevarat, sa discearna postarile din care poate invata ceva cu adevarat, bineinteles, daca e interesat cu adevarat sa faca ceva.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  gabyrafa Lun Ian 24, 2011 12:08 pm

Dar pe placaj sau mai bine zis pe modele nu se pot colora cu culori acrilice? Question
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Cu ce se lipesc placile intre ele? Empty Re: Cu ce se lipesc placile intre ele?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum