www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

clei de oase

+4
manubebelu
adrian
Admin
gabyrafa
8 participanți

In jos

clei de oase Empty clei de oase

Mesaj  gabyrafa Dum Mai 15, 2011 6:40 am

Am cumparat un pachet cu clei de oase (am auzit ca ii foarte bun pentru lipirea imbinarilor...) si sunt cam pe langa cu preapararea acestuia, imi puteti spune ceva metode?? Question
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  Admin Dum Mai 15, 2011 8:55 am

In primul rand pentru imbinari de placaj nu ai la ce sa folosesti asa ceva. Eu credeam ca asa ceva nu se mai fabrica. Ce pot sa spun, am lucrat cu asa ceva acum 20 de ani cred si nu mai stiu cum l-am preparat. Sunt curios, e ce ai luat asa ceva? Nu erai multumit de produsele de pe piata, gen aracet?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  gabyrafa Dum Mai 15, 2011 9:08 am

Eu sincer folosesc aracet pentru imbinari, dar am gasit o carte mai veche de traforaj si pirogravura... in care zice despre cleiul de oase, ca este bun pentru lipire. Tot in cartea aia am gasit ceva despre chituirea lemnului... care zice ca se face cu: clei de oase, faina de lemn si praf de creta... si mie imi cam trebuia acel chit pentru turnul eiffel - s-a desprins putin mai mult placaj Smile
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  adrian Dum Mai 15, 2011 7:37 pm

Cleiul de oase se prepara in bain-marie adica in baia lu' Maria ,nu acasa Very Happy
Pui granulele intr un vas si apa cat sa le acopere.Vasul cu granule intr-un alt vas cu apa si le pui pe foc.Dupa ce apa dintre vase incepe sa fiarba ,granulele se vor dizolva,le amesteci si gata cleiul.
Baiu-i ca trebe sa-l mentii cald ,ca sa poti lucra cu el si pute destul de tare.
Altfel e un clei foarte bun ,indraznesc sa spun, cu mult mai bun ca aracetul ,doar ca ,intradevar, la lucrari de traforaj, nu prea-i nevoie de asemenea putere de lipire.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  adrian Dum Mai 15, 2011 7:40 pm

Aracetul amstecat cu rumegus face un chit destul de bun.Praful de ta traforaj,de exemplu ,fara praf de creta.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  gabyrafa Lun Mai 16, 2011 4:51 am

Cred ca am sa incerc faza cu aracetul si rumegusul de la traforaj... Multumesc pentru ajutor!
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  adrian Lun Mai 16, 2011 7:58 pm

Chit cu rumegus de lemn.
Praf de creta 100 gr,rumegus de lemn 100 gr,silicat de sodiu 150 gr.
Se amesteca bine praful de creta cu rumegusul si apoi ,putin cate putin,amestecand cu spaclul, se adauga silicatul de sodiu,pana la obtinerea unei paste consistente.
Reteta este din cartea Chimia in gospodarie de Ana Gerendi ,editie din 1972.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  gabyrafa Mar Mai 17, 2011 3:45 am

Da nu prea stiu de unde sa iau silicat de sodiu... bounce, ma refer ca nu cred ca o sa gasesc in Orastie asa ceva Very Happy
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  manubebelu Mar Mai 17, 2011 6:43 pm

incearca cu moment expres fix este un adeziv foarte bun,poti lipi orice cu el,chiar si metal,se gaseste la orice magazin de bricolaj iar pentru chituire exista chit pentru lemn deasemenea tot in magazn gen praktiker se gasestei
manubebelu
manubebelu

Mesaje : 53
Puncte : 91
Data de inscriere : 05/11/2009
Varsta : 56
Localizare : dolj

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  adrian Mar Mai 17, 2011 7:53 pm

Gabyrafa; silicatul de sodiu se mai numeste si sticla solubila si dupa o lipsa destul de indelungata ,de cativa ani ,a aparut din nou in comert.Dar daca nu gasesti in forma originala ,poti cumpara ''apa stop'' [folosit in mortare si la zugravit] ,contine 80% silicat de sodiu.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  iuly07 Mar Mai 17, 2011 9:14 pm

Va spun sincer ca eu lucrez cu clei de oase.Se lucreaza greu cu el , dar consider cel mai bun pentru lipit lemnul.Insa are dezavantajele lui : miros neplacut,cu care eu m-am obijnuit - si nu poti lucra cu el decat cald , trebuie mentinut la o anumita temperatura.Eu am pus cleiul intr-o cutie de conserva si cand vreau sa lipesc, il pun pe o plita calda , adaug un pic de apa si amestec pana se topeste. Dar nu folosesc decat la imbinari care chiar nu trebuie sa cedeze dupa lipire. gen : un scaun cu picioare deschiolate , o usa care a crapat pe la broasca,un toc de geam , picioarele de la o masa care a inceput sa se clatine din inchieturi , etc. Eu il recomand doar celor care stau bine cu ficatul si nu le este scrba de mirosuri (gen hoit).
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  gabyrafa Mier Mai 18, 2011 3:43 am

Silicat de sodiu nu am gasit, dar "apa stop" nu am cautat... daca nu gasesc nici asa ceva, ramam la aracet si clei de oase! Very Happy
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  Diever Sam Mai 21, 2011 5:33 am

Ultima varianta de clei la care am ajuns este cianoacrilat (Super Glue) gel, care are mari avantaje pe partea de timp de intarire si rezistenta (din ce am constatat nu e deloc casant) si care e foarte util in situatii de lemn lacuit lipit pe lemn lacuit. Numai ca e scump cam ca naiba, 8 lei 3 cmc. Am ajuns la el cand o lucrare mi s-a desfacut in ziua livrarii Embarassed . In rest folosesc si eu Moment Fix Expres (bun, prinde cam pe orice, relativ rapid, dar si relativ vizibil) si o varianta de UHU.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  viorel Lun Iul 25, 2011 4:17 am

Stimati domni de cind lucrez obiecte cu traforajul si nu lucrez de putin timp am folosit numai aracetul Chiar daca nu se intareste repede este transparent ATENTIE exista doua feluri de aracet,pt.constructi care nu este bun Trebuie aracet pt.lemn scrie pe cutie care este din plastic si nu costa prea mult
viorel
viorel

Mesaje : 179
Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 66
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  mister4ch Mier Feb 27, 2013 12:54 am

inteleg din ce scrie aici ca ar fi practic 3 solutii mari:
1. clei de oase
2. adezivi rapizi (gen Superglue)
3. aracet pentru lemn (eventual amestecat cu rumegus)

pentru prima varianta am inteles care sunt dezavantajele si cred ca m-au convins sa nu o folosesc, cel putin pentru moment.

varianta 2 e aparent cea mai usor de folosit, dar este mai scumpa

varianta 3 ma duce cu gandul la o intrebare... exista dispozitive care sa iti permita aplicarea cu precizie a aracetului, cea gen recipientele de superglue?

Cu alte cuvinte, as vrea sa stiu cum reusiti lipiri foarte fine (gen cele necesare pentru cosuletul "Farfurie2.html" de pe site-ul traforaj-punct-ro -> nu am putut posta link-ul ca sunt in primele 7 zile Smile)? Va multumesc in avans pentru raspunsuri.

mister4ch

Mesaje : 5
Puncte : 9
Data de inscriere : 27/02/2013
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  Admin Mier Feb 27, 2013 6:06 am

Aracetul este in tuburi care au in varf atasat un con pe care-l poti taia astfel incat sa iasa aracet foarte putin sau mai mult dupa cum doresti; eu personal le-am taiat foarte putin, astfel incat sa-l pot folosi la lucrari fine. Inca ceva, pentru imbinari de lemn sau placaj foloseste intotdeauna aracet, exclus clei sau alte porcarii care lipesc instant.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  iuly07 Vin Mar 01, 2013 11:01 pm

Revin la acest subiect ,si vreau sa va spun, ca de ceva vreme si eu am lasat cleiul cu care lucram,din cauza ca nu gaseam un aracet care sa-mi placa cum lipeste.Acum,la sfatul unui prieten,lipesc cu un aracet de care sunt foarte multumit.Este de la BISON SUPER WOOD GLUE Adeziv Pentru Lemn D3.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

clei de oase Empty Re: clei de oase

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum