www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Program de editare vectoriala in Linux

3 participanți

In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Program de editare vectoriala in Linux

Mesaj  th3mentor Dum Aug 21, 2011 5:59 am

Va salut

Am o mica problema. Zielele trecute, m-am hotarat sa renunt la Windows, pentru ca sunt deja mai mult decat satul sa-mi tot reinstalez sistemul la fiecare o luna, o luna jumate'. Am facut niste "cercetari in piata" si toata lumea mi-a recomandat Ubuntu. Foarte buna ideea, si sunt foarte multumit de schimbare. Doar ca... cei de la Corel nu au facut varianta pentru Linux al acestui program, si ma descurc cam greu.

Intrebarea mea este, daca cumva, vreunul din voi mai foloseste Linux si ce program foloseste pentru editare vectoriala? Stiu variantele de pe Google, gen Inkscape, Xara, etc. Vreau parerea cuiva care chiar se foloseste de acest gen de programe.

Mihai.
th3mentor
th3mentor

Mesaje : 82
Puncte : 110
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 42
Localizare : Arad

http://traforaj.wordpress.com

Sus In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Re: Program de editare vectoriala in Linux

Mesaj  NumLock Lun Aug 22, 2011 1:32 pm

Salut. Nu folosesc linux dar stiu ca exista un program cu ajutorul caruia poti simula windows-ul pentru a rula anumite programe. Cand mi-am cumparat laptop am avut si eu ubuntu si m-am jucat putin in el. Nu imi aduc amite insa cum se numeste si nu garantez ca poate rula un program asa complex cum este Corel. Daca ai gasit si merge spune si aici.
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Re: Program de editare vectoriala in Linux

Mesaj  th3mentor Lun Aug 22, 2011 8:19 pm

Am gasit un program care simuleaza Windows, se numeste Wine, si cica ar pute "duce" Corel 9 si Corel 11, dar eu unul nu am reusit sa le fac sa mearga. Inca nu m-am dat batut, dar am inceput sa invat Inkscape Smile . Nu e un program rau, dar este mult mai greoi decat Corel.

Revin cu noutati, cand mai am.

Mihai.
th3mentor
th3mentor

Mesaje : 82
Puncte : 110
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 42
Localizare : Arad

http://traforaj.wordpress.com

Sus In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Re: Program de editare vectoriala in Linux

Mesaj  th3mentor Mar Aug 23, 2011 9:34 am

Buna seara Smile

Am reusit sa instalez Corel 9 in Ubuntu, folosind Wine, dar sincer, nu merita efortul. Se misca greu, plus de asta, unele ferestre nu sunt afisate corespunzator. Per ansamblu, parerea mea este ca nu merita.

Merg mai departe cu varianta Free oferita de Inkscape. Are multe neajunsuri, dar promite multe Smile

O seara placuta tuturor,
Mihai.
th3mentor
th3mentor

Mesaje : 82
Puncte : 110
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 42
Localizare : Arad

http://traforaj.wordpress.com

Sus In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Wine

Mesaj  c.bujor Mier Aug 24, 2011 4:06 am

Foarte frumos ca te-ai orientat spre Linux.
Ubuntu se pare ca e cel mai user friendly.
Dar in Wine vei reusi cel mult sa joci Solitaire cu rezultate multumitoare.

c.bujor

Mesaje : 41
Puncte : 55
Data de inscriere : 21/05/2010
Varsta : 54
Localizare : Iasi

Sus In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Re: Program de editare vectoriala in Linux

Mesaj  th3mentor Mier Aug 24, 2011 4:38 am

c.bujor a scris:Foarte frumos ca te-ai orientat spre Linux.
Ubuntu se pare ca e cel mai user friendly.
Dar in Wine vei reusi cel mult sa joci Solitaire cu rezultate multumitoare.

Daca ai alte sugestii / sfaturi, le astept cu cea mai mare placere Smile
th3mentor
th3mentor

Mesaje : 82
Puncte : 110
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 42
Localizare : Arad

http://traforaj.wordpress.com

Sus In jos

Program de editare vectoriala in Linux Empty Re: Program de editare vectoriala in Linux

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum