www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Slefuitoare

3 participanți

In jos

Slefuitoare  Empty Slefuitoare

Mesaj  iuly07 Mier Oct 12, 2011 7:42 am

Am o intrebare pentru cunascatori. Este cineva care foloseste pentru finisarea lucrarilor de traforaj , slefuitoare cu vibratii sau slefuitoare cu excentric ? Mam gandit ca poate este mai usor de finisat cu aceste scule,pentru ca mie imi ia foarte mult timp si la slefuit . Astept pareri despre acest subiect.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Slefuitoare  Empty Re: Slefuitoare

Mesaj  Diever Mier Oct 12, 2011 8:38 am

Eu folosesc, si functioneaza destul de bine la fretwork. La cosuri, din pacate, tot slefuirea manuala merge Smile. Alegand bine combinatia de panza folosita la taiere si granulatia abrazivului pe slefuitoare dispar complet bavurile si nu mai e nevoie de prelucrarea manuala a conturului, ceea ce la fretwork aduce cu tunsul oilor cu unghiera. Slefuitoarea mea e cu vibratii, o chestie cumparata la trusa impreuna cu o bormasina si-un flex, de fabricatie otomana, dar vibreaza bine si pot prinde pe ea si smirghel debitat manual sau din banda, nu doar forme speciale. O mai folosesc si la finisare preliminara atunci cand placajul nu arata asa cum ne-ar place tuturor, din motive de piata deficitara.
Cred ca e usor sa gasesti ceva ieftin si robust. La genul asta de scula nu se pune problema de precizie sau putere. Ce ar fi de avut in vedere este mecanismul de prindere al smirghelului.
Cu excentric nu am incercat, ma indoiesc ca e la fel de usor de lucrat. Excentricele merg bine cand piesa de slefuit e mare si sta locului.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Slefuitoare  Empty Re: Slefuitoare

Mesaj  Admin Mier Oct 12, 2011 9:14 am

Eu folosesc o slefuitoare cu vibratii; toate lucrarile mele sunt slefuite in acest mod, de vreo 15 ani incoace. Folosesc o masina cumparata din piata acum vreo 10 ani, un "no name" facuta undeva pe vapor. Intre timp mi-am cumparat si un soricel Black and Decker dar nu-l prea folosesc pentru ca e prea puternic.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Slefuitoare  Empty Re: Slefuitoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum