www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nedumerire

3 participanți

In jos

Nedumerire Empty Nedumerire

Mesaj  UnOm Mar Mar 13, 2012 8:15 am

Am si eu o nelamurire.. daca imi poate explica si mie cineva.. care este diferenta intre lemn de balsa-3mm si placaj de plop/ceiba de 3 mm.
Ma refer la diferente de genul, la taiat, daca este mai dificil, sau daca este vre`o diferenta in rezistenta lui ca lucrare - de exemplu pentru cadranul unui ceas, care dintre cele de mai sus ati recomanda.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  adrian Mar Mar 13, 2012 9:33 pm

Recomandat ar fi placajul, indiferent de care.Lemnul de balsa se rupe mai usor pe fibra decat placajul.Deci rezistenta placajului este data de straturile lipite intre ele.O scandura de brad ,sa zicem,de 2 cm grosime se rupe mai usor decat o scandura facuta din doua bucati de brad ,de cate un cm,chiar daca au aceeasi grosime ,asta-i idea.Lemnul de balsa il folosesc modelistii pentru ca-i usor.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  UnOm Mier Mar 14, 2012 1:45 am

Am inteles acum, multumesc mult pentru clarificare !
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  Diever Mier Mar 14, 2012 8:00 am

Din ce am auzit lemnul de balsa este dificil de lucrat pentru ca arata de parca-i amorf, e greu sa ii gasesti directia fibrei.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  UnOm Mier Mar 14, 2012 8:33 am

Inteleg.. atunci raman pe placaj normal, sper sa gasesc unu drept, ca numa de dealea strambe dau Sad i`am contactat pe domnii de la machetelaser.ro, pe messenger, daca nu imi raspund pana maine ma duc direct acolo, sper sa aibe, macar o bucata ca lumea (60x45)
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  Diever Mier Mar 14, 2012 8:51 am

Am primit recent niste material tare surprinzator. La prima vedere parea placaj obisnuit, de 8 mm, 5 straturi, esenta tare, lacuit subtire - splendid. M-am apucat sa tai din el de proba niste (cum adica ce? ) cosuri Very Happy si totul a fost in regula, pana m-am apucat sa le slefuiesc cu smirghel fin. Si la unul din inele am ramas cu doua bucati. M-am uitat mai bine si ce-am vazut? Ca semana a placaj, dar nu era! Pentru ca placajul, dincolo de straturile de furnir, mai inseamna si directia diferita a fibrei. Iar la acest material fibrele erau paralele intre straturi. Cred ca de fapt e materialul din care se fac unele arcuri din lemn pentru paturi si saltele de pat. Am reparat piesa rupta, nicio problema, si pe urma am lucrat mai cu atentie.
De aratat insa arata foarte bine, doar ca va trebui sa fiu atent si sa il croiesc functie de directia solicitarilor mecanice.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  UnOm Mier Mar 14, 2012 8:53 am

eh.. eu pana acum am luat din librarii material, ca oricum lucrez putin si destul de rar, dar vad ca trebuie sa gasesc alt loc de aprovizionare, ca materialele din librarii sunt prea de tot, mult prea strambe, si mult prea noduroase.... cred ca nici loc drept pentru 2 medalioane nu gasesc, atat de ondulat este
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  Diever Vin Mar 16, 2012 4:36 am

Si mai cer si o groaza de bani pe el. Pana si placajul recuperat are sanse sa arate mai bine.
La unele magazine de bricolaj unde au placaj si servicii de debitare sunt sanse sa gasesti bucati ramase de la taierea altuia - asta ca sa nu te pui sa iei o foaie de 2.5x1.5 metri si sa faci din ea medalioane timp de un deceniu. Problema e ca trebuie sa gasesti si placajul, si debitarea, si materialul ramas. Uneori nu-i usor.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Nedumerire Empty Re: Nedumerire

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum