www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nava - macheta

5 participanți

In jos

Nava - macheta Empty Nava - macheta

Mesaj  Salieri Mier Apr 11, 2012 3:18 am

Am inceput sa construiesc o nava macheta , voi reveni pe parcurs cu poze si evolutia lucrarii. Atasez o poza cu scheletul navei .


Nava - macheta Img002rq


Salieri

Mesaje : 9
Puncte : 17
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : Oradea

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  nicu_cap Mier Apr 11, 2012 8:51 am

Daca tot ai postat nu fii zgarcit si da mai multe detalii , numele ambarcatiunii , lungime ,o faci motorizata sau statica, ce fel de planuti folosesti etc .
Stima NICU
nicu_cap
nicu_cap

Mesaje : 252
Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 43
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  Salieri Sam Apr 14, 2012 12:11 pm

La numele ambarcatiunii nu m-am gandit inca , lungimea este de 1 m , nu va fi nava motorizata ci una statica . Nu stiti la Obi sau Praktiker gasesc placaj la pret cat de cat accesibil ??

Salieri

Mesaje : 9
Puncte : 17
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : Oradea

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  iuly07 Sam Apr 14, 2012 11:08 pm

Eu nu am gasit placaj nici la Obi si nici la Praktiker. Placaj de plop (si de calitate) o sa gasesti la SC HOLVER SRL. cel mai apropiat de tine, este la Oradea.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  Salieri Lun Apr 16, 2012 11:14 pm

iuly07 imi poti spune mai exact unde este la Oradea , m-am uitat la ei pe site si apare ca nu au reprezentanta la Oradea . Multumesc

Salieri

Mesaje : 9
Puncte : 17
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : Oradea

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  iuly07 Mier Apr 18, 2012 5:28 am

Imi cer scuze.Nu deservesc si Oradea. Cel mai apropiat sediu este la Cluj Napoca.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  Diever Mier Apr 18, 2012 8:37 am

Ieri am dat o raita la Holver-ul din Timisoara (care, desigur, e la cativa kilometri buni de Timisoara) dupa placaj de fag de 6 mm. Am o groaza de proiecte care necesita placaj de 6, si nu gaseam nici cu politia. M-au impresionat placut.
Prin Timisoara am mai vazut placaj la Dedeman si Brithouse, dar nici de acestia nu stiu cum stau prin Oradea.
E drept ca nu am asamblat niciodata un navomodel cap-coada, dar nu se incepea cu chila?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  Salieri Joi Apr 19, 2012 4:13 am

Depinde de nave , de obicei se incepe cu chila la navele vechi , ex navele cu panze , din pacate Brithouse nu avem in Oradea iar Dedeman acuma il construiesc .

Salieri

Mesaje : 9
Puncte : 17
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : Oradea

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  mosu20 Mar Iun 19, 2012 9:21 pm

Salieri a scris:Depinde de nave , de obicei se incepe cu chila la navele vechi , ex navele cu panze , .......

Chiar daca, inca, nu am construit integral decit coca unei nave de epoca, model static, pot sa spun cu certitudine ca studierea planurilor de forma a mai multor tipuri de nave este singura solutie rezonabila pentru a evita erorile si pierderile de timp. Oricum, modelismul ,in general, este o activitate foarte solicitanta si care presupune cunostinte din domenii foarte diverse si, implicit, dotari destul de costisitoare. O solutie de compromis ar fi achizitionarea acelor seturi de materiale pentru a fi ansamblate. Chiar si asa modelele ceva mai complexe se ridica la preturi destul de piperate pentru marea majoritate dintre noi, undeva la 1500-2000 RON. Pe de alta parte, chiar se merita sa faci asa ceva.
Referitor la subiectul in cauza, presupun, dupa silueta, ca este vorba despre o nava moderna fapt ce ar permite utilizarea foilor de furnir. Pentru a conferi soliditate ansamblului exista posibilitatea sa fie utilizate baghete late de 6-8 mm care sa se monteze ca prim strat de lucru si, peste acestea sa se lipeasca foile de furnir taiate astfel incit sa imite placile de metal care alcatuiesc coca.

mosu20

Mesaje : 2
Puncte : 2
Data de inscriere : 06/06/2012
Varsta : 72
Localizare : Curtea de Arges

Sus In jos

Nava - macheta Empty Re: Nava - macheta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum