www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ceas mecanic

5 participanți

In jos

Ceas mecanic Empty Ceas mecanic

Mesaj  mosul11 Joi Apr 19, 2012 5:28 am

Bună ziua tuturor pasionaţilor de traforaj şi pirogravură.
Mi-am redescoperit de curând pasiunea pentru traforaj aşa că am început să caut pe net diferite modele, scule, materiale, ş.a.m.d. Multe le-am şi salvat în calculator, însă când a venit vorba să încep o lucrare m-am decis greu. De ce? Nu am găsit materialele necesare, nu am sculele necesare, etc. dar căutând prin magazine (unele - recunosc nu am ajuns în toate cele de specialitate din oraş) am găsit placa de plexiglass de 4 mm (ca înlocuitor pentru placajul de 4 mm) cu care speram să încep o lucrare. Pentru că această placă de 0,5 mp pe care o achiziţionasem era destul de costisitoare mi-am zis să nu o stric degeaba şi s fac o lucrare care să merite; aşa că m-am hotărât să fac un ceas mecanic. Planurile le aveam de pe http://www.woodenclocks.co.uk/Clock5.pdf, am listat, lipit pe placă şi mă apuc de traforat. Nimeni nu-mi spusese însă să am atenţie la plexiglass că se încălzeşte şi e greu de prelucrat manual. Mărturisesc că nu am scule decât un traforaj manual, o maşină de înşurubat care culmea avea şi 3 burghie în set : de 1,5; de 2 şi de 2,5. Achiziţionasem şi un mic traforaj manual cu lamă lată cu ştifturi, un şubler, un set de pile şi un echer drept de tâmplărie. Mi-am confecţionat o menghină simplă de lemn cum aveam în copilărie, am tăiat mecanismul de prindere al unei maşini de măcinat ca cea din imagine : http://www.produsemenaj.ro/ustensile-bucatarie/masini-de-tocat/masina-de-macinat-universala.html. Păcat că maşina de găurit mi se stricase; aveam de gând să meşteresc un ministrung pentru lemn. Asta este. Îl fac când o voi repara. Revenind la subiect : până acum am reuşit să fac câteva piese dar mai e mult până termin. Iată câteva imagini placa pregătită pentru tăiere Ceas mecanic Img0002jdm
puţinele mele scule Ceas mecanic Img0003yr
ce am reuşit să termin până acum Ceas mecanic Img0004cj .
Sigur mai e mult până termin această lucrare, dar vreau să o termin şi sunt sigur că o voi face. Vă voi ţine la curent cu modificările survenite în proiectul meu sau cu alte proiecte. Baftă tuturor.
mosul11
mosul11

Mesaje : 9
Puncte : 11
Data de inscriere : 11/04/2012
Varsta : 51
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  Diever Joi Apr 19, 2012 8:30 am

Phii, asta da aventura! Incepand cu materialul, abordat exotic: am vazut mai multe geamuri din... placaj decat amatori dispusi sa se apuce de traforat plexiglas. Poate stiu ei ce stiu, legat de incalzirea si topirea materialului. Din ce am citit prin alte parti plexiglasul se taie mai bine daca este ceruit subtire, ceara asigura lubrefiere si racire pentru lama. Oricum pasiunea este importanta, ea ne impinge la improvizatii de care rad profesionistii (care n-au avut nevoie sa-si bata capul cu ele) si acesta ne raman in amintire. Mult succes cu ceasul, am un coleg care isi face unul asemanator, numai ca a comandat piesele gata prelucrate din placaj taiat cu laserul. Deh, nu toti se dau in vant dupa lucru manual. Oricum al tau va fi deosebit.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  mosul11 Joi Apr 19, 2012 11:28 am

Diever a scris:Din ce am citit prin alte parti plexiglasul se taie mai bine daca este ceruit subtire, ceara asigura lubrefiere si racire pentru lama.
Asta am observat şi eu numai c eu am folosit ce mai aveam de pe când eram copil, sacâz. O vreme a mers, dar lipsa de antrenament şi nerăbdator să văd piesele terminate m-am grăbit prea mult iar acum am rămas fără lame la traforaj. Mâine merg să-mi cumpăr încă un set. Fac o pauză că este sărbătoare şi sâmbătă continui operaţia de tăiere.
Diever a scris:Mult succes cu ceasul, am un coleg care isi face unul asemanator, numai ca a comandat piesele gata prelucrate din placaj taiat cu laserul. Deh, nu toti se dau in vant dupa lucru manual.
Asta nu se mai poate numi traforaj; eventual bricolaj, modelism, altfel. Una este când iei pesele şi le asamblezi şi alta este când tu le masori, le tai, le pileşti şi apoi le asamblezi. Iar când mai sunt şi apreciate de altii atunci îţi creşte inima de bucurie.
Diever a scris:Oricum al tau va fi deosebit.
Mulţumesc pentru apreciere.
P.S. : tocmai am constatat cu stupoare că planul nu este în totalitate corect. Dacă am timp voi face planurile pieselor în AutoCAD poate cineva are nevoie de ele. Să nu păţească ce am păţit eu. Pe curând.
mosul11
mosul11

Mesaje : 9
Puncte : 11
Data de inscriere : 11/04/2012
Varsta : 51
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Felicitari

Mesaj  bulgaru Joi Apr 19, 2012 10:48 pm

Ai cu adevarat mare curaj sa te apuci de o astfel de lucrare "din prima",cu atat mai mult cu cat folosesti si un material mai dificil.Pentru lubrefierea panzei poti folosi de asemenea banalul sapun.SPOR LA LUCRU!

bulgaru

Mesaje : 113
Puncte : 159
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Ceas mecanic din lemn

Mesaj  mosul11 Dum Aug 12, 2012 1:55 am

Dupa multe cautari prin biblioteca personala cat si cea online, dupa rascolirea memoriei pierdute de pe timpul facultatii, in sfarsit sunt optimist. Cred ca am reusit sa realizez desenul la scara al ceasului mecanic din lemn, varianta 5. Bineinteles ca ceasul poate fi adaptat la forma dorita de fiecare, atat ca fatada dar si ca marime. Din pacate realizarea s-a facut in AutoCAD si nu pot importa fisierul pe acest forum. As fi vrut sa-l atasez in galeria proprie astfel incat fiecare sa aiba acces la el. Pacat! Totusi; cine este interesat ma poate contacta si il pot trimite pe e-mail.
mosul11
mosul11

Mesaje : 9
Puncte : 11
Data de inscriere : 11/04/2012
Varsta : 51
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  Diever Mar Aug 14, 2012 10:29 am

Poti incerca sa transformi desenele in PDF-uri folosind un soft gen PDF Creator. Acesta functuoneaza cam ca un driver de imprimanta, si apare in lista de imprimante; numai ca nu listeaza nimic, ci transforma ce-i dai in fisier PDF.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  adrian Mar Aug 14, 2012 10:43 am

La traforajul manual sapunul e suficient,stiu pentru ca am taiat cativa ani numai plexiglas .Tin minte ca unele bucati miroseau foarte placut, a mar verde,in timp ce taiam.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  mosul11 Mar Aug 14, 2012 9:58 pm

Diever a scris:Poti incerca sa transformi desenele in PDF-uri folosind un soft gen PDF Creator. Acesta functuoneaza cam ca un driver de imprimanta, si apare in lista de imprimante; numai ca nu listeaza nimic, ci transforma ce-i dai in fisier PDF.
Mulţumesc pentru sfat. Până acum am încercat doar să export direct din AutoCAD în PDF ori JPEG şi nu aveam niciun rezultat bun; tot ce rezulta erau nişte desene înceţoşate şi greu de citit, în special cotele. MULŢUMESC încă o dată.
mosul11
mosul11

Mesaje : 9
Puncte : 11
Data de inscriere : 11/04/2012
Varsta : 51
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  vrajitorul19 Lun Sept 16, 2013 10:02 am

@Mosul11, Ai reusit sa finalizezi ceasul?

vrajitorul19

Mesaje : 7
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/02/2013

Sus In jos

Ceas mecanic Empty Re: Ceas mecanic

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum