www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum transferati pattern-urile?

+5
Avram Dan
adrian
Admin
cardaluc
Diever
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  Diever Joi Apr 19, 2012 8:20 am

Si cand ai terminat de taiat si vrei sa-l dai jos cum faci?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  gabyrafa Joi Apr 19, 2012 8:23 am

Am o masina de slefuit si imediat ii jos hartia!! Very Happy
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  Doctoru Joi Aug 02, 2012 7:37 am

Salut. Intamplator am dat peste acest video https://www.youtube.com/watch?v=YbrOlc9-1Lk si m-am gandit ca poate va este de folos. Am vazut ca s-a mai discutat acest lucru dar toata lumea a zis de imprimante inkjet adica cu tus, tipul din video zice ca se foloseste imprimanta laserjet adica cu toner, nu imprimanta inkjet, cu tus. Poate va este de folos. Astept sa vad ce rezultate aveti, daca incearca cineva, si sper sa fi fost de ajutor.

Doctoru

Mesaje : 7
Puncte : 7
Data de inscriere : 23/07/2012
Varsta : 32
Localizare : Ip, Salaj

Sus In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  Diever Vin Aug 03, 2012 7:10 am

Am lucrat si cu inkjet, si cu laser, si diferenta este minima. Ambele imprima exact, iar in ceea ce priveste precizia desenului esentiala este calitatea fisierului - daca desenul contine linii neclare sau pixelate nici imprimarea nu va face minuni. La laser, insa, pot apare probleme la imprimarea pe hartie autoadeziva, pentru ca procedeul implica ceva incalzire a hartiei, si e posibil ca hartia sa nu mai fie transportata corect intre valturile din inprimanta iar desenul sa se deformeze. Din punctul acesta de vedere imprimantele inkjet sunt mai bune, si mai sunt disponibile si in formate mai mari, gen A3.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  Doctoru Sam Aug 04, 2012 2:32 am

Da, am inteles parerea dumneavoastra, eu am refeream strict la filmulet, acolo foloseste hartie normala peste care da cu ceva solutie (unii folosesc acetona), iar imprimanta laserjet e folosita pentru a se ,,lipi" desenul de pe foaie pe placaj, caci foaia scoasa cu inkjet lasa dare, se intinde tusul. Apreciez raspunsul dumneavoastra. Cu cat mai multa informatie, cu atat mai multa stiinta pentu toti.

Doctoru

Mesaje : 7
Puncte : 7
Data de inscriere : 23/07/2012
Varsta : 32
Localizare : Ip, Salaj

Sus In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  Diever Sam Aug 04, 2012 8:59 am

A, acum am inteles - din pacate nu urmarisem filmuletul. Se face uz de chimicale, dar asta nu ar fi grav - mai degraba mi se pare prea putin util in comparatie cu patternul de hartie lipit pe lemn, in cazul traforajului. Lipit cum trebuie este lider la contrast (am placaj furniruit de culoare inchisa - nu as vedea nicio linie pe el cu acest procedeu) sta bine pe lemn si se indeparteaza fara urme. Insa si acest procedeu este interesant, si poate fi util, as zice, pentru pirogravura, unde hartia nu mai asigura niciun avantaj.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Cum transferati pattern-urile? - Pagina 2 Empty Re: Cum transferati pattern-urile?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum