www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Total in impas

2 participanți

In jos

Total in impas Empty Total in impas

Mesaj  bloodhound Mar Oct 02, 2012 12:29 am

Salut

Sunt total in impas cu ce decizie sa iau la alegerea unui traforaj electric.

Tot cochetez eu de ceva vreme cu cateva variante, dar toate au plusuri minusuri si nu stiu ce sa aleg

Pe mine ma intereseaza traforajul pentru cutii bijuterii, pentru ceas mecanice sau mecanisme mecanice din lemn (gen roti dintate, etc)

Grosimea la placi ar fi pana in 20/25 mm

Bani de hegner nu am nici pe departe, nu ma pot intinde nici foarte mult la bani
As dori sa fie si cat se poate de silentios ca spatiul meu de lucru va fi in balcon sau bucatarie in bloc

Ca si variante:

Nu stiu nimic de aceasta firma dar pretul este decent
http://bricomax.ro/Ferastraie_panglica-Ferastrau_panglica_PowerPlus_POWX190-15458-pd.ashx

Nu sunt detalii daca accepta lame cu pin/fara


Made in china. Nu am auzit nici un lucru bun despre el. Nu stiu cat este de fiabil. Trebuie adaptor pt lame fara pin
http://bricomax.ro/Ferastraie_panglica-Fierastrau_de_traforaj_Einhell_BT-SS_405_E-13970-pd.ashx

Ar parea solutia ideala, dremel are si un renume si are si scule de calitate. Are ghidaj ceea ce ar fi de ajutor. Nu stiu cat de bun este, dar cica au politica de returnare daca nu iti convine il poti trimite inapoi si ti se returneaza banii
Lamele sunt scurte de 100mm si numai de la ei probabil poti lua.
http://www.shopexpert.ro/shop/produs/4136/DREMEL-MS20-15-Ferastrau-de-traforaj-Moto-Saw

Proxxon este marca buna, Este cam scump acest traforaj. Parerile pe forumuri sunt impartite fata de acest echipament.
http://www.hobbytools.ro/28092-traforaj-electric-dsh-proxxon-p-54.html?osCsid=2837c6582d1c2572fd51fee3aaed7180

Ar mai fi posibilitatea sami aduc si din us. Dar as avea mult de asteptat pana vine un prieten prin romania. Ar trebui sa caut metode de transformator de la 110->240V.


Chiar nu stiu ce sa fac. Nu ma pot decide de nici un fel. Cum nu am experienta cu acest tip de echipament nu stiu nici la ce trebuie sa ma uit cand aleg un traforaj electric.

Daca poate careva sa ma indrume in directia buna ar fi ideal


Multumesc.

bloodhound

Mesaje : 4
Puncte : 10
Data de inscriere : 04/09/2012

Sus In jos

Total in impas Empty Total in impas

Mesaj  Florinel Vin Oct 19, 2012 12:31 pm

Salut, pt grosimi de 20-25mm traforajele nu iti vor fi de mare folos, cursa maxima e de 19mm si nu te avantajeaza chiar daca scrie in prospectul masini de grosime 50mm, tot ce depaseste cursa bratului se taie destul de greu, mai conteaza si esenta lemnului, panzele fara pin nu au nici o sansa, nu pot elimina rumegusul se incing, se decalesc si se rup. Panzele cu pin sunt mai bune , dar si acestea se incing si ard lemnul din cauza rumegusului ce nu poate fi eliminat, plus ca nu poti face intoarceri stranse . La ambele tipuri de panze odata cu cresterea grosimii lemnului perpendicularitatea panzei fata de masa scade semnificativ. Eu am marit cursa traforajului prin adaptarea unei volante la 25mm si tai lemn de esenta tare fag, nuc , meranti, eucalipt, nuc american, dar numai cu panza cu pin si cel mai mare nr.. Folosesc cu succes banzicul, am panze de 8-10-12-15 mm latime si intentionez sa cumpar de 4mm de la DEWALT ( 250 RON/buc). Grosimea maxima e de 160 mm, are 2 viteze, motor 750w, masa inclinabila. Pt a vedea ce cutii de bijuterii din lemn masiv am facut poti intra pe facebook la DecoratiuniLemn.

Florinel

Mesaje : 28
Puncte : 28
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Total in impas Empty Total in impas

Mesaj  Florinel Vin Oct 19, 2012 12:42 pm

Tin sa mentionez ca am 2 traforaje nemtesti un PROXXON DSH 460 si DSK 501 Vario, dar banzicul m-a scos din necaz ( BS 315 UG ).

Florinel

Mesaje : 28
Puncte : 28
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Total in impas Empty Re: Total in impas

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum