www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

completare

5 participanți

In jos

completare Empty completare

Mesaj  Barbulescu Adrian Vin Mar 15, 2013 1:39 pm

De data asta sper sa apara si pozele completare Dsc04319l completare Dsc04314ng completare Dsc04315xb

Barbulescu Adrian

Mesaje : 16
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/02/2013
Varsta : 65
Localizare : Pitesti jud.Arges

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  adrian Vin Mar 15, 2013 9:52 pm

Am si eu un ferastrau cu panglica ,unu mai mic ca al tau,panze de 4mm latime.L-am cumparat pentru ca era ...ca o ciocolata pentru un copil.Am reusit sa lucrez cam un an cu el,apoi sau rupt cele trei panglici care le aveam si gata.N-am reusit sa le mai sudez ca sa reziste.Panglicile astea subtiri is o adevarata belea.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  Barbulescu Adrian Sam Mar 16, 2013 1:58 am

Nici al meu nu este mare ,are doar 65 cm inaltime,este Gude GBS 200 profi cu panglica de 6,5mm latime si 1425mm lungime. apropo de panglica de 4 mm am cumparat si eu una cu lungime de 1425 la 49 lei.EU am banzicul doar de 3 saptamani dar sunt foarte incantat de ce poate . completare Dsc04322f L-am folosit la 8 cm grosime(deocamdata in esenta moale "plop")si merge f.usor,si vreau sa-i fac si un dispozitiv de ghidaj pentru a-i extinde grosimea de taiere la 12-13 cm.

Barbulescu Adrian

Mesaje : 16
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/02/2013
Varsta : 65
Localizare : Pitesti jud.Arges

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  bulgaru Dum Mar 17, 2013 11:32 pm

Sa le stapanesti si sa le folosesti sanatos!Esti fericit ca ai spatiul necesar pentru ele.Pe cand o freza,un abriht samd ?

bulgaru

Mesaje : 113
Puncte : 159
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  adrian Lun Mar 18, 2013 2:55 am

Adrian B.,cutiile astea de bijuterii ,cu forme fluide ,facute panglica ,is fantastice.Am facut si eu una ,cu traforajul,compusa din mai multe felii,mult de slefuit dar e ok.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  Barbulescu Adrian Lun Mar 18, 2013 6:31 am

1. Visez doar la un mic strung,cu toate ca habar nu am sa lucrez la iel. 2.Pentru asa ceva am luat banzicul si eu am facut 2 la traforaj,din cate 3 felii si am slefuit doua zilela ele ,pe cand la astea maxim 30 min cu perie pe bormasina

Barbulescu Adrian

Mesaje : 16
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/02/2013
Varsta : 65
Localizare : Pitesti jud.Arges

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  Barbulescu Adrian Lun Mar 18, 2013 6:34 am

P.S. Pentru bulgaru:Multumesc.

Barbulescu Adrian

Mesaje : 16
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/02/2013
Varsta : 65
Localizare : Pitesti jud.Arges

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  bulgaru Lun Mar 18, 2013 10:42 pm

Cu multa placere!Nu pot dacat sa ma bucur atunci cand vad ca cineva poate sa-si urmeze pasiunea in conditii cat mai bune.Este adevarat ca poti face multe lucruri frumoase cu foarte putin,dar tot atat de adevarat este si ca atunci cand ai un minim de scule,parca si pasiunea "prinde aripi". Cat despre strung,totul se invata.Nimeni nu s-a nascut strungar in lemn.

bulgaru

Mesaje : 113
Puncte : 159
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  vpopescu58 Vin Noi 29, 2013 8:13 am

adrian a scris:Am si eu un ferastrau cu panglica ,unu mai mic ca al tau,panze de 4mm latime.L-am cumparat pentru ca era ...ca o ciocolata pentru un copil.Am reusit sa lucrez  cam un an cu el,apoi sau rupt cele trei panglici care le aveam si gata.N-am reusit sa le mai sudez ca sa reziste.Panglicile astea subtiri is o adevarata  belea.
Panzele se lipesc cu alama la o masina speciala care incalzeste prin inductie.Acest tip de aparate se gasesc in fabrici de tamplarie unde se utilizeaza bantigul, si au ateliere specializate pentru lipiri de panze, ascutiri etc.Apelati la un meserias , sau faceti comanda ( ca sa fiti in regula) pentru aceasta operatie si se va rezolva.Panzele nu se sudeaza
Cu stima

vpopescu58

Mesaje : 3
Puncte : 3
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  Diever Lun Dec 29, 2014 7:09 am

Cu putin noroc prin Ianuarie imi iau si eu un banzic - cu banda "standard" de 2490 mm. Vreau sa lucrez traforaj in lemn masiv si nu reusesc sa fiu productiv la feliat lemnul cu fierastraul de mana, ca sa-mi fac placi. Am reusit ceva, dar randamentul este la pamant.
Benzile-fierastrau se pot lipi prin lipire tare, cu alama, dar mai sunt si multe alte modalitati inca si mai bune. In definitiv daca firmele de tamplarie folosesc curent acest procedeu este pentru ca imbinarile se rup des, nu? Am gasit informatii despre niste benzi bune pentru feliat lemn, numite Wood Slicer, care au niste chestii mai speciale, gen pas variabil al dintilor (elimina vibratiile si urmele lasate de acestea in taietura) si o sudare cap la cap care permite firmei sa dea garantie de inlocuire a panzei in caz ca s-ar rupe la sudura.
Am facut si eu cutii de lungime mare, prin suprapunere si finisare. La una din ele m-am gasit sa fiu destept si sa pun gauri ca sa aliniez piesele cu baghete (frigarui din bambus). Bineinteles ca in final pozitia gaurilor a fost asa de aproximativa incat a trebuit sa fac un sablon si sa dau alte gauri - bine ca mai aveam unde. Ar trebui sa-mi fac odata timp si sa postez poze - e un micro-dulapior cu 3 sertare (care mai si merg) facut din 16 straturi de pseudo-placaj gros de 10 mm, din fag. Cine nu are bicepsi la start ii va avea la final, garantat Laughing .
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 52
Localizare : Timisoara

Sus In jos

completare Empty Re: completare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum