www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

:( nu stiu nici cu ce sa incep

3 participanți

In jos

:( nu stiu nici cu ce sa incep Empty :( nu stiu nici cu ce sa incep

Mesaj  Kojo Sam Noi 22, 2014 3:13 pm

Salutare,

Ma numesc Corneliu si am 22 de ani, putin amuzant cand ma gandesc in ce lume incerc sa intru...
Sunt nou pe aici am citit cam tot ce am reusit in vreo 2 nopti si nu am aftat im mod tirect ce ma intereseasa. De altfel aceasta pasiune e noua dar sper ca o sa ma descurc. Am facut deja o lucrare, si vreau mai mult. Nu stiu de unde sa incep, prin ianuarie o sa fie ziua prietenei si vreau sa ii fac cadou ceva personalizat si mai ales care sa stiu ca ma costat ceva munca si e facut cu dragoste.
Ce panze sa folosesc?
Care este diferenta dintre panzele manuale si cele pentru traforajele electrice? ( intentionez sa imi fac unul artizanal dintrun fierastrau pendular)
De unde pot cumpara panze? ( sunt din Craiova )
Astept orice sfat si propunere poate o sa mai am si alte nedumeriri..
Kojo
Kojo

Mesaje : 2
Puncte : 4
Data de inscriere : 22/11/2014
Varsta : 31
Localizare : Craiova

Sus In jos

:( nu stiu nici cu ce sa incep Empty Re: :( nu stiu nici cu ce sa incep

Mesaj  daniel2000 Dum Noi 23, 2014 1:33 am

Am cumparat niste panze foarte bune de la Dacian Cornean tel.0740174529,sunt bune si la traforajul manual si electric,deoarece sunt foarte rezistente,pretul este de 2 lei setul de 12 panze,trimite oriunde in tara prin posta,totusi pentru traforajul electric sunt bune panzele spiralate,dar sunt foarte scumpe,un set de 6 panze este de la 10 lei in sus.
daniel2000
daniel2000

Mesaje : 127
Puncte : 185
Data de inscriere : 04/05/2012
Localizare : Vatra Dornei-Suceava

Sus In jos

:( nu stiu nici cu ce sa incep Empty Re: :( nu stiu nici cu ce sa incep

Mesaj  Diever Dum Noi 23, 2014 7:24 am

In principiu nu e mare diferenta, cam tot ce gasesti in magazinele gen bricolaj poate fi folosit fara probleme deosebite si pe manual, si pe masina. M-as aventura sa zic ca acele panze care nu se pot folosi pe o rama manuala nici nu se prea gasesc la noi - lame spirale, lame cu cativa dinti intorsi (reverse) sau lame cu doi-in-jos-unul-in-sus. Nu ma indoiesc ca in Craiova ar trebui sa fie macar trei retele de bricolaj.
Marimea depinde de ce intentionezi sa tai, lame mai fine pentru dantelarie, lame mai solide pentru lucru mai robust. Am vazut un fel de idee de fierestrau cum ai de gand sa-ti faci si avea avantajul unei rigiditati mari si adancimi mari de lucru. Lama era miscata doar de jos, de ceva gen pendular, si nu era deloc prinsa sus! In loc de asta lama era ghidata cu ghidaje cam ca la fierestraul cu banda, supranumit banzic, atat sub masa cat si peste materialul decupat. Iesea o lama destul de scurta, lucru necesar pentru rigiditate. Nu stiu daca nu e prea multa complicatie. Si cu rama manuala se pot obtine (si s-au tot obtinut, de sute de ani) rezultate care dau gata iubite din toate generatiile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

:( nu stiu nici cu ce sa incep Empty Re: :( nu stiu nici cu ce sa incep

Mesaj  Kojo Dum Noi 23, 2014 9:06 am

E gata "jucaria" am muncit putin azi la ea si e gata.... bounce
Nu arata prea stralucit, e facut din ce am gasit pe acasa si um putut folosi fara sa ma certe prea mult tati Very Happy
Am rupt deja 3 panze care le am de la setul manual. Nu am prea multa incredere in ce vine in pachet dar altele nu am... Sper ca maine o sa am ce rupe ( vreau sa cumpar )
Chestia este ca nuprea imi place cum se lucreaza placajul, am facut manual ceva din lemn de brad si mi sa parut mai OK...
Inca ceva cu ce as putea inlocui asa numitul "Danish oil" ? Nu stiu daca am inteles eu bine se poate folosi si uleiul de in? Daca da cum trebuie sa il prepar? Am asa ceva acasa...
Kojo
Kojo

Mesaje : 2
Puncte : 4
Data de inscriere : 22/11/2014
Varsta : 31
Localizare : Craiova

Sus In jos

:( nu stiu nici cu ce sa incep Empty Re: :( nu stiu nici cu ce sa incep

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum