www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Traforaj electric

5 participanți

In jos

Traforaj electric Empty Traforaj electric

Mesaj  adrian Mar Ian 26, 2010 4:02 am

Pe un forum, despre CNC routere ,am vazut un topic, al unui membru, care propunea construirea unui CNC router, in comun cu mai multi membri.Ceva de genul ,eu fac partea asta ,tu cealalta si etc..cu conditia ,ca partile sa fie compatibile, intre ele, pentru a forma ,in final, aparatul in sine.Odata facut aparatul, l-au multiplicat ca fiecare participant, la proiect ,sa aiba cate unul.Dat fiindca ,avem atatea probleme si noi ,la randul nostru, cu sculele si cu materialele, ce parere aveti sa incercam ceva de genul acesta.Daca metoda, nu vi se pare realista sau aveti alta propunere ,putem sa perfectam idea.Linkul de mai jos ne demonstreaza ca-i posibil.Desigur, traforajul din video nu este o frumusete, dar creaza precedentul pentru incurajare.Va rog frumos ,sa-mi raspundeti cat mai multi, chiar daca nu va place idea, ca sa vedem cum stam cu acest topic.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Mar Ian 26, 2010 4:58 am

Pana ieri ideea mi s-ar fi parut ori nefezabila, ori foarte dificila sub aspect practic. Dupa discutia cu Admin despre utilizarea lamelor spirale, care taie omnidirectional, cam jumatate din dificultate s-a dus; acum e vorba de urmarit un contur, nu de jonglat cu tangente, derivate, gradienti si alte chestii care pana si celor cu scoala le ridica parul (mai mult sau mai putin) de pe spate cand aud de ele. La nivel de traforaj problema poate fi complicata pana la un mini-centru de prelucrare, care sa faca pe langa taiere si gauririle necesare contururilor interioare; totusi daca am reusi sa automatizam si decuplarea panzei-introducerea in gauri-cuplarea-tensionarea se cheama c-am omorat acest hobby minunat al nostru, prin automatizare Smile. Cine ar mai fi interesat de rezultatele traforajului daca i-ar lipsi componenta (dupa parerea mea) cea mai importanta, izul de transpiratie umana, de rabdare care le lipseste celor mai multi si care aduce admiratia acestora?
Tehnologic este posibil - sunt inginer mecanic si lucrez in industria de electronice, deci sunt oarecum la curent cu posibilitatile tehnologiei. La vremea ei coaserea automata si masina de cusut au fost considerate provocari tehnologice imposibil de depasit (pana s-a gasit unul sa mute urechea acului in varful lui si sa coase cu 2 fire, nu cu unul). Asta ne-a adus haine relativ ieftine, dar care cam asa si arata, sau haine pe care doar fitele, snobismul si "brandul" le fac scumpe.
Pana una-alta cam orice lucrare de traforaj pe care am vazut-o inspira admiratie si respect - in cea mai mare parte admiratie si respect pentru munca celui, cunoscut sau nu, care le-a lucrat. Unele trec din mana in mana prin generatii, pana cand identitatea sau numele autorului se pierd. Acesta poate fi chiar mort de mult - dar cat timp cineva ii admira opera el inca traieste. O opinie personala - oricat de rudimentare sunt lucrarile mele, oricat de putin pot fi comparate cu lucrarile avansatilor de pe acest forum sau din alta parte tot impresioneaza prin orele de munca intrate in ele. Vreau sa fiu un artizan, fie si mediocru, decat un intermediar pentru niste operatori inca si mai mediocri. Cum v-ati simti daca s-ar gasi pe piata tone de produse traforate, aduse din China cu conteinerul?
Pentru gloria inventatorului? Mai sunt inventatori renumiti - lui Kalasnikov i s-a dedicat si o vodca, mai nou. Dar n-as schimba locul cu el.
Poate sunt ticnit, retrograd, conspirationist, paranoic sau cum vreti sa-i spuneti. Dar consider ca lumea are nevoie de meseriasi, de oameni in stare sa gandeasca si sa lucreze singuri. Am lucrat intr-o fabrica unde erau multe strunguri automate, operate de unii care isi spuneau strungari. La un strung manual nu stiau nici la ce folosesc manetele. Fara inginerul care le programa strungurile erau morti. Fara strungul respectiv, cumparat de dincolo, erau cu totii morti. Dependentele acestea sunt periculoase, pun baza unei forme de sclavie.
Obiecte necesare pentru viata si confort - OK. Automatizare cata se poate, sa ne permitem. Arta ar trebui insa sa ramana un domeniu manual. Parerea mea.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Mar Ian 26, 2010 5:38 am

Diever
Sper sa nu ma fi inteles gresit, dar ca sa fiu sigur, am sa reformulez .Eu vreau sa facem ,un traforaj electric, nu un CNC.Povestea cu CNC ul ,era doar exemplul de metoda folosita , de un alt grup ,ca al nostru.Nu ma gandesc la un traforaj lux si patentat, ci sa fie suficient de bun ,de fiabil si de precizie acceptabila.As mai preciza ca ,sant pe net. scheme cinematice ,pentru aproape toate tipurile de traforaje.Din aceste scheme ,putem lua proportii si forme ale pieselor, aproape ca putem copia unu cu totul .
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Mar Ian 26, 2010 6:13 am

In cazul asta am raspuns aiurea, ca tatal cand i-a explicat copilului cu extrem de multe amanunte ce inseamna "couple" si "sex" cand cel mic nu pricepuse doua cuvinte cand a spus mama "lunch is ready in a couple of secs" Smile.
Altfel un traforaj electric, "inspirat" din schema Eclipse e o idee fixa si pentru mine. Prin SUA niciun amator nu se simte indreptatit la statutul de avansat pana nu-si cumpara Eclipse de la Ernie. Atata ca "inspirat" ar trebui sa ramana, si realizarea practica facuta dupa principiul "vorba lunga, saracia omului". Nu de alta dar solutiile alea sunt patentate.
Un traforaj electric (mecanic) am desenat deja in SolidWorks, si am gasit si cateva modalitati de imbunatatire pentru cresterea sigurantei. Daca esti de acord putem folosi acest topic pentru un brainstorming despre ce si cum ar trebui facut.
Pot sugera cateva directii:
- pentru dimensiuni mari solutia cu arc in partea superioara e fara egal, dar in rest are limitari serioase;
- solutia clasica cu brate oscilante este sigura si rodata;
- solutia Eclipse, cu curea dintata, poate fi simplificata si imbunatatita;
- o abordare neconventionala la care m-am gandit este un sistem la care sa nu existe o legatura mecanica intre miscarea sistemului inferior si cea a sistemului superior, ci o sincronizare electrica. Ar aduce o mare flexibilitate si precizie.
Cu putina bafta si multa munca poate il scoatem pe Ernie din afaceri Smile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Admin Mar Ian 26, 2010 6:25 am

Adrian, foarte buna idee; pacat ca nu ne-am cunoscut acum 10-15 ani. A face un traforaj electric acum mi se pare echivalent cu a inventa roata la caruta. Sunt atatea masinarii pe piata si la preturi relativi mici incat nu cred ca traforajul nostru ar iesi la un pret sub cel de pe piata.Nici nu mai stiu de cate ori am avut ideea asta si chiar am inceput sa o pun in practica o data; ma uitam la americani si pur si simplu ma enervam cand citeam pe forumuri ce probleme au ei, gen: ce marca de traforaj sa cumpar, ce panze sa folosesc si ce material ar fi mai bun pentru cutare sau cutare proiect. Sau:am o problema, se aude un zgomot ciudat atunci cand tai lemn de mahon, ce ma sfatuiti? Noi umblam dupa panze de traforaj si cand gaseam intr-o librarie cumparam tot stocul si taiam in acelasi tip de placaj de fag pe care il baituiam si indoiam baitul cu apa ca sa obtin o culoare mai deschisa sau mai inchisa.Dupa ce postam cate-o lucrare facuta cu traforajul manual si din placaj gasit in resturile fabricilor de mobila se minunau si ma intrebau vrute si nevrute. Asa ca, Adrian, daca vrei sa facem un CNC ROUTER, de acord, traforaj electric, gasim in magazin Smile
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Mar Ian 26, 2010 8:10 am

Eu astept pareri ,mai departe, si sper sa nu va lasati influentati de nimeni Very Happy
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  cardaluc Mar Ian 26, 2010 8:15 am

Salutare.
In principiu nu sunt adeptul lucrurilor facute ci cumparate. Am preferat sa cumpar aparatul de pirogravat decat sa fac unul, chiar daca stiam exact ce vreau de la acel aparat sa faca, cum sa arate. Traforaje sunt de cumparat asa cum zicea si Florin si nu sunt scumpe, aproape oricine isi poate permite unul. Cu router-ul e alta poveste, cred ca m-as baga la asa ceva.
Nu sunt documentat prea bine, daca gresesc cu ceva e posibil, nu am aprofundat. Probleme cred ca o sa fie la partea cu softul, programare etc. M-am gandit si eu candva la asa ceva si cum la partea asta nu stau prea bine am abandonat ideea. Si eu am facultatea de mecanica, nu cred ca ar fi greu de facut aceasta parte. Ar trebui folosit un program gen Autocad in care poti defini anumite puncte, poti desena ceva prin pucte definite si recunoscute de un calculator.
Pe urma, la orice taiere trebuie facut un alt program, o noua progamare. "Limbajul" Autocad (comenzi , programare) e destul de complicat dar nu de nerealizat.
In afara am vazut ca folosesc niste masinute cu comanda numerica. Se folosesc niste programe speciale care costa ... , ei deseneaza cu creionul pe monitor si fac fel si fel de proiectari.

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Mar Ian 26, 2010 8:59 am

Da, cam asa functioneaza. In facultate, acum vreo 15 ani, parca era o activitate de laborator in care un desen in AutoCAD era exportat intr-un soft de CNC numit MasterCAM si acesta traducea desenul in comenzi de prelucrare specifice unei anumite masini: strung, freza, laser, plasma sau asa ceva.
Cu facutul si cumparatul sunt pareri impartite. Deja nici prajitura nu se prea mai coace, mai bine se cumpara. Insa cine prinde un segment mai neexplorat poate avea o oportunitate. De pilda masini de traforaj sunt in magazine intamplator, pentru ca am ajuns si noi (cumva) in UE, ca altfel erau si acum 100 de ani la Sears&Roebuck si nu stiam de ele, ca tot n-aveam cum sa ajungem la ele. Ce e in domeniul asta in magazinele din Romania nu doresc nici dusmanilor, numai ca nu am dusmani care se ocupa cu traforajul. Poate ca exista o oportunitate de piata - cu ceva executie si materiale straine, ca la noi bunii meseriasi in masini-unelte in general si-au cumparat cate o ferma (pe piept) si miros radacinile florilor - oricum materialele si tehnologiile dincolo au fost imbunatatite, nu aici, la furat caciula. Cu materiale bune, executie mai deosebita ca la pasionati si mana ieftina de lucru ca la noi poate am reusi sa scoatem si noi de-o supa, sa nu mai tremuram chiar asa de tare la gandul zilei de maine. Desigur, trebuie si bagati bani, nimic nu se capata pe degeaba. Putea si Ernie sa-si zica ca sunt masini destule si n-are rost sa reinventeze roata - in loc de asta a inventat... senila si lumea face coada sa-i cumpere tancurile. E usor sa cumperi - numai ca banii adevarati se fac cand vinzi. Materiale, inteligenta, valoare adaugata mare - si vezi viata cu alti ochi. Plus satisfactia ca-i ajuti pe altii sa intre in hobby.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Mar Ian 26, 2010 9:03 am

Diever
''sincronizare electrica''? De exemplu doi electromagneti [solenoid] la capetele panzei actionati de un generator in impulsuri?
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Mar Ian 26, 2010 11:25 pm

E o posibilitate. Sau doua motoare pas-cu-pas sincronizate digital - si tot digital reglata frecventa, cursa de lucru si grosimea materialului (pentru a nu lasa cursa maxima de lucru cand schimbi de pe placaj de 4 mm pe scandura de 25 si-atunci dai cu sete de lemn cu dispozitivul de prindere rapida). Eventual un traductor pe tija dispozitivului de apasare comunica direct grosimea si cursa se ajusteaza automat. Totul complicat cu ce se intampla cand ne hotaram sa taiem cu masa inclinata la x grade Smile. O solutie cu miscarile complet separate la cele doua capete ar avea mase in miscare mult mai mici, deci nivel foarte redus al vibratiilor.
Sau - solutia perfecta - motoare liniare pas-cu-pas.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  nicu_cap Mier Ian 27, 2010 4:45 am

Daca vrei sa construiesti un traforaj electric ai aici o idee de traforaj si multe schite pentru autodotare, nu-ti trebuie decat materiale si rabdare...
http://www.vintageprojects.com/power-tools/scrollsaw.html
Stima NICU
nicu_cap
nicu_cap

Mesaje : 252
Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 43
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Joi Ian 28, 2010 12:06 pm

Multumesc Nicu .Stiu siteul si am o parere foarte buna, despre multe din proiectele pe care le contine,nu demult ,cochetam cu una din arbaletele de pe site,deocamdata nu am s-o fac, dar ii vine randul.In ce priveste traforajul ,idea era de proiect comun, nu sa fac eu singur .Nu are trecere tema ,nici o problema,gasim alta tema, care sa trezeasca interesul a cat mai multi membri.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Joi Ian 28, 2010 11:16 pm

Embarassed Trebuie sa recunosc cinstit ca de fapt doar azi am ajuns sa vad in aceasta discutie si filmuletul, azi-dimineata cand impreuna cu alti 3 membri n-aveam somn si bantuiam forumul. Mi se pare genial prin simplitate - probabil ca la prima vedere pare foarte simplu, mai ales daca nu te complici si cu masa inclinabila. La o analiza mai atenta insa apare si aici principiul lui Pareto - 80% din el in faci cu 20% din munca, iar restul de 20 (care pot parea maruntisuri, numai ca nu sunt) iti consuma 80%. Motor, brate, arcuri, masa, e simplu. Articulatiile, transmisia, geometria cat de cat exacta (daca bratele oscileaza democratic fiecare in planul lui poate rezulta arta, dar nu precizie) si fixarea lamelor (care m-a lamurit de ce unii au inventat lamele cu stift) sunt mult mai putin simple decat par. Este insa o masina buna, cu brate lungi si deci adancime de taiere mare, ceea ce e oricand un avantaj. Totusi, in afara cazului ca suntem artisti ai aparatului de sudura cu soproane pline de vreo tona de metal din care sa alegem piese... tind sa fiu de acord cu Admin ca o masina din comert, ca a mea de pilda, e mai ieftina.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  cardaluc Vin Ian 29, 2010 7:48 am

Adrian cred ca ai starnit interesul dar nu pentru traforaj ci pentru router. Vad ca suntem cel putin 4 membri interesati. E realizabil ?

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Vin Ian 29, 2010 10:00 am

Lucian
Sigur ca este realizabil ,dar depinde ce vrei sa faci cu el.Imagineaza-ti ,ce poti face cu o freza deget [este ca un burghiu] de 3 mm diametru.Daca vrei sa folosesti diametre mai mici ,atunci vei avea avans foarte mic ,deci viteza foarte mica de prelucrare.Optiunea cu laser este complicata si consuma destul de mult.Un CNC il folosesti pentru serie sau [si] precizie.Impreuna cu prietenul meu, cu care lucrez pe partea de personalizari ,am studiat ,inainte de a cumpara sculele ,oportunitatea de a cumpara sau de a construi un CNC.Am ajuns la concluzia ,ca un Cutter-Plotter este cu mult mai rentabil pentru noi.Nu-mi pare rau ,pentru ca nici in ziua de azi, nu prea stiu ce am fi avut de lucru cu CNC ul.Ca idei de produse ar fi ,placute de alama gravate sau pentru aero modelisti ,piese care trebuie sa fie exact la fel ,mai multe bucati,dar din asa ceva nu ies bani.Cu Cutter Plotter ul am cu mult mai multe posibilitati,apropo daca o sa aveti careva nevoie de marit un proiect ,va pot ajuta .
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Mier Feb 10, 2010 6:50 am

Am vazut ieri la How It's Made, pe Discovery, un CNC de taiat polistiren. Fir de nichelina fix, dispus orizontal, cu miscarile executate de semifabricat. Excelent pentru inscriptii si firme.
Un CNC se poate face, s-ar putea sa existe o diversitate de module care sa poata fi folosite, nu sa trebuiasca inventat ceva nou. Trebuie insa definit clar ce se vrea. In primul rand tpul de prelucrare; apoi numarul de axe.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum