www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Traforaj electric

5 participanți

In jos

Traforaj electric Empty Traforaj electric

Mesaj  Adi Dum Noi 28, 2010 12:48 pm

Buna seara,

Intrebarea mea este simpla: Unde pot sa gasesc un traforaj electric bun si nu foarte scump ? Ce ar trebuii sa urmaresc in alegerea unui traforaj electric bun si cum vi se pare unul de genul:

Putere : 85W
Aprox. 1440 oscilatii/min
Cursa ferastrau : 19mm
Masa cu posibilitate de inclinare la 45 grade.
Dimensiuni : 230/315/465mm pret - 200 ron

Mentionez ca as vrea sa decupez modele simple dar si machete de cladiri, barci, jucarii etc.


Va multumesc

Adi

Mesaje : 4
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/11/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Admin Dum Noi 28, 2010 10:29 pm

In primul rand iti urez bine ai venit in forum. Cam acestea sunt caracteristicile unui traforaj electric, iar pretul este ok. Principalul este sa lucrezi cu el, sa te obisnuiesti sa tai. Pleaca de la ideea ca toate traforajele electrice fac acelasi lucru.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Mar Noi 30, 2010 1:37 am

Dupa ce ca-i urat, cred ca nici nu ai drepturi de copyright la numele asta Very Happy
Bine ai venit.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Adi Mier Dec 01, 2010 7:55 am

Bine v-am gasit si eu Very Happy
Multumesc ptr raspunsuri si inca o intrebare(cam banala) as mai avea, cel putin in acest topic. Pentru un apartament, este foarte zgomotos un traforaj electric ? scoatem variantele cum apartamentul ar fi izolat fonic sau mai stiu eu ce. Presupun ca depinde si de traforaj - marca sau pot sa-l "ajustez" cumva incat sa aiba un nivel decent in ale zgomotului ?

Inca ceva, aveti vreun site/loc de unde imi recomandati sa cumpar traforajul ? Am inteles ca gasesc in Practiker dar ca sunt proaste.

"Adrian" nu imi era permis Sad asa ca am zis mai scurt "Adi" Very Happy

Adi

Mesaje : 4
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/11/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Admin Mier Dec 01, 2010 9:46 am

Nu prea ai de ales de pe piata nostra; in orice caz orice ai gasi iti recomand sa cauti sa pui un covor de cauciuc sub el cand il fixezi pe masa sau si mai bine o bucata de pasla. O sa fi surprins cat de mult atenueaza zgomotul; la fel sa procedezi si cu picioarele mesei. Conteaza foarte mult ca ungerea traforajului sa fie foarte buna. Se face cu vaselina in locul special destinat pentru asta intr-un loc care difera de la taforaj la traforaj functie de model.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Adi Mier Dec 01, 2010 11:51 am

O sa tin cont de cele de mai sus, merci.
Am cautat azi ceva traforaje pe net si nu am gasit cine stie ce, am ramas la 2 modele EINHELL,anume:

1. Fierastrau de traforaj BT-SS 405 E Preţ: produs refurbished 276 RON (TVA inclus)
Date tehnice:
Alimentare:230 V ~ 50 Hz
Putere: 120 W S2 5 min
Viteza de rotatie:400-1600 min-1
inaltimea trecerii: 21 mm
Lungimea panzei de fierastrau: 127 mm Garantie 12 luni
Inaltimea de taiere la 90°: max. 57 mm
Inaltimea de taiere la 45°: max. 27 mm
Adancimea deschiderii: 406 mm
Diemnsiunile mesei 410 × 253 mm
Rotatia mesei 0° bis 45°
sau daca nu e refurbished m-ar costa 315 si nu as da atat, in schimb garantia creste la 2 ani

2.TRAFORAJ DE BANC EINHELL DKS 405/1 E[Einhell]

Alimentare 230V
Greutate 12KG
Putere 120W astea sunt toate datele de la el, iar pretul este de 253.7 ron (TVA inclus)

Pe care sa-l aleg ?! va intreb ptr ca nu vreau sa iau ceva prost si sa nu folosesc, sa ajung sa-mi vand traforajul. Din cate stiu "refurbished" poate insemna mai multe lucruri printre care mici zgarieturi, cutia a fost deschisa sau defecte minore etc. pe site ei zic ca functioneaza ca unul nou. Sambata o sa fac o vizita si in Praktiker, Brico store si alte magazine de genul ca sa ma decid ce voi achizitiona si sa ma apuc mai repede de treaba ! Very Happy


Adi

Mesaje : 4
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/11/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Joi Dec 02, 2010 8:24 am

Dintre cele doua l-as alege pe cel cu regulator de turatie, am avut prilejul sa ma conving ca este utila optiunea.
Refurbished mai poate insemna produs reconditionat dupa ce a fost adus de cineva inapoi, in garantie. Caz in care nu stiu ce sa spun... cert e ca daca nu reuseam sa rezolv sa-mi aduc o masina din Germania ramaneam pana acum la rama, oricate Einhell refurbished ar fi in comert. Ca sa nu mai zic de TVA 25%. Alti colegi insa fac lucrari remarcabile si cu Einhell deci... curaj!
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Einhell

Mesaj  Alec Naneti Lun Dec 06, 2010 5:41 am

buna ziua

si eu ma gandesc sa-mi cumpar un traforaj electric de la Praktiker

intrebarea mea e daca taie cu usurinta scandura de lemn de brad sau de fag (lemn pe care il pot procura) cu grosime de 2-2,5 cm?

Alec Naneti

Mesaje : 9
Puncte : 13
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Traforaj electric Empty RE: Einhell

Mesaj  Adi Lun Dec 06, 2010 6:57 am

Buna intrebare, din pacate nu stiu ce sa zic, dar si eu sunt interesat de raspuns. Pana acum am folosit placaj 4-8 mm pentru traforaj manual, acum cu noul traforaj electric pe care sper sa-l achizitionez la sf saptamanii sper sa tai cu usurinta 2-2,5 cm si mai vin cu o intrebare, de unde pot achizitiona lemn ieftin din Buc ? Ma gandesc poate unii chiar arunca "bucati" de lemn care li se par nefolositoare dar mie mi-ar prinde foarte bine. Daca aveti vreo idee/sugestie, astept. O sa va anunt cand imi voi achizitiona traforajul Very Happy

Adi

Mesaje : 4
Puncte : 7
Data de inscriere : 28/11/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Lun Dec 06, 2010 7:48 am

Alec Naneti -din pacate ,pentru a taia lemn de 20-25 mm ,mai ales esenta tare ,ai nevoie de panze mai deosebite ,de ex ''skip tooth blade'',dinti mari si rari.Nu stiu sa fie in tara asa ceva.Pe siteul lui Florin Traforaj.ro este un link de la Laubsagen cam asta-i singurul din Europa .eu n-am gasit altul.Ca idee,eu am cumparat recent de acolo panze cam 140 de buc ,toate pt lemn gros ,cu 28 eur ,dar asta-i pretul vechi si transport am platit doar pana in Ungaria.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty Einhell

Mesaj  Alec Naneti Lun Dec 06, 2010 10:44 am

Adrian, multumesc de raspuns

Sa inteleg ca secretul sta in panza pentru a taia lemn gros? nu conteaza traforajul electric? chiar si un einhell ar putea face fata?


Ultima editare efectuata de catre Alec Naneti in Lun Dec 06, 2010 10:48 am, editata de 1 ori

Alec Naneti

Mesaje : 9
Puncte : 13
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Alec Naneti Lun Dec 06, 2010 10:47 am

Adi a scris:Buna intrebare, din pacate nu stiu ce sa zic, dar si eu sunt interesat de raspuns. Pana acum am folosit placaj 4-8 mm pentru traforaj manual, acum cu noul traforaj electric pe care sper sa-l achizitionez la sf saptamanii sper sa tai cu usurinta 2-2,5 cm si mai vin cu o intrebare, de unde pot achizitiona lemn ieftin din Buc ? Ma gandesc poate unii chiar arunca "bucati" de lemn care li se par nefolositoare dar mie mi-ar prinde foarte bine. Daca aveti vreo idee/sugestie, astept. O sa va anunt cand imi voi achizitiona traforajul Very Happy

am gasit in Galati resturi de scandura de fag la un depozit de lemne de foc, banuiesc ca si in Bucuresti ai sanse sa gasesti

in plus gasesti scanduri de brad la depozite de lemn pentru constructii

Alec Naneti

Mesaje : 9
Puncte : 13
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Lun Dec 06, 2010 12:27 pm

Huh? Singurul in Europa? Pai eu cum am dat de drebe.de? si mai am de gand sa cumpar de la ei peste cateva zile.
Pe undeva e un topic intitulat "La scara mare" care arata ce se poate taia cu masina de traforaj. Bradul e relativ usor de taiat, dar intre scandurile adunate de mine (prefer europaletii, chiar daca demontarea lor e sport curat) am gasit si-o bucata de artar, si asta face sa planga cam orice lama. Ma intreb cum o fi sa te bagi in niste esente exotice. Insa lemn gros si tare e greu sa tai precis cu traforajul, si duce la consum mare de lame.
Adi, Alec - prea multe dileme. Sunt convins ca absolut perfect si singure nu taie nici masinile Hegner sau Eclipse. Nu cautati masini super-grozave, ca n-aveti la ce le folosi la maximul de potential. Cautati ceva mediu si slefuiti-va tehnica si abilitatile. Pe undeva e pacat sa faci ucenicia pe cine stie ce super-masina.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  adrian Lun Dec 06, 2010 1:17 pm

Ai dreptate Diever ,tin minte cand ai pomenit de Drebe,probabil nu i-am dat importanta.acum am intrat pe site si au cam tot ce trebe,la Drebe. Smile
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Traforaj electric Empty La scara mare

Mesaj  Alec Naneti Mar Dec 07, 2010 10:18 am

am vazut topicul, e fain ca poti face si lucrari de tamplarie cu traforajul

am vrut un traforaj electric dupa ce am vazut un american pe youtube cum taia un logo cu litere dintr-o bucata groasa de vreo 2 cm de lemn si taia cu usurinta

acum inteleg ca avea un traforaj performant

Diever, mi-au placut cubul (cel cu cele 3 bucati de lemn) si cercurile geodezice, iar de la Adrian cutia in forma de lacrima, felicitari

https://www.youtube.com/watch?v=NURaiO0RHwk

un link la o lucrare de-a mea, de traforaj m-am ocupat putin in copilarie, imi place sa fac lucruri, in ultima vreme cioplesc icoane

pot afisa la galerie lucrari care nu sunt de traforaj?

Alec Naneti

Mesaje : 9
Puncte : 13
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Admin Mar Dec 07, 2010 10:48 am

Bineinteles ca poti sa afisezi lucrarile tale la "Galerie". In ceea ce priveste taierea lemnului cu traforajul nu va descurajati daca nu ati incercat. Nu aveti nevoie de traforaj performant, aveti nevoie de panze de traforaj adecvate fiecarei grosimi.Am incercat cateva tipuri de traforaj si concluzia la care am ajuns este ca difera doar prin forma, zgomotul pe care il fac, si alte brizbrizuri, cum ar fi suflarea rumegusului, variator de turatie, sistem de prindere, etc..Nu va uitati la traforaje performante daca nu vi le permiteti. In loc sa visati la ceva performant care va da impresia ca merge singur, achizitionati un traforaj electric, pentru ca e imperios necesar daca vrei sa lucrezi precis si rapid si incepeti sa lucrati modelele care va plac. Mi-ar placea sa vad pe acest forum mai multe discutii despre un proiect care se afla intr-o anumita faza de lucru, sau despre cum sa combini anumite nuante de placaj, despre lucrari noi terminate.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Diever Mier Dec 08, 2010 8:05 am

Dupa parerea mea sa incepi direct cu o masina de traforaj super-performanta e cam ca si cum ai avea ca prima masina, la 18 ani, un Lamborghini. Costa prea mult si nu ii poti atinge limitele. Dupa cum bine zice Florin poate fi mai importanta alegerea panzelor. Si mult mai ieftina.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Traforaj electric Empty Re: Traforaj electric

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum