www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Întrebare traforaj electric

4 participanți

In jos

Întrebare traforaj electric Empty Întrebare traforaj electric

Mesaj  AltriX Lun Ian 22, 2018 9:10 am

Bună seara, tuturor. Vroiam sa intreb pe cineva care se pricepe. Acest traforaj, SCEPPACH SD1600V merge cu panze cu pin și fară, funcționează cu amandouă? Întrebare traforaj electric Img_2010Întrebare traforaj electric Img_2010

AltriX

Mesaje : 1
Puncte : 3
Data de inscriere : 22/01/2018

Sus In jos

Întrebare traforaj electric Empty Re: Întrebare traforaj electric

Mesaj  alin74 Dum Feb 11, 2018 2:39 am

Dupa cum se vede in foto ar merge numai cu pin.

alin74

Mesaje : 9
Puncte : 13
Data de inscriere : 13/03/2017
Varsta : 49
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Întrebare traforaj electric Empty Re: Întrebare traforaj electric

Mesaj  Diever Dum Feb 11, 2018 7:34 am

Asa este, in poze are doar sistemul cu fanta/crestatura potrivit pentru panze cu stift/pin. Nu sunt rele nici acestea, si se schimba mult mai rapid, dar nu sunt prea fine - trebuie sa treci un pin prin ele, si daca sunt prea subtiri pe unde sa-l mai treci? Exista insa adaptoare - cu o cautare vei descoperi topicurile respective pe forum - care se pot confectiona pentru a folosi panze plate, fara pin. Ma gandesc ca nu are prin cutie asa ceva, daca avea l-ai fi gasit.
Vechea mea masina, tot Scheppach, putea folosi ambele tipuri de pini cand era noua, dar folosea un sistem diferit, cu falci prinse cu surub care aveau si gauri in ele, pentru pini. Intre timp, dupa ce am taiat cu ea ani de zile, falcile au trebuit indreptate si materialul in care erau gaurile s-a dus. Cand s-a dus prea mult am mai adaugat, dar gaurile nu le-am mai facut. Nu am folosit niciodata lame cu pin, nici pe cele venite impreuna cu masina.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 52
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Întrebare traforaj electric Empty Re: Întrebare traforaj electric

Mesaj  bame Vin Apr 06, 2018 1:17 am

AltriX întrebarea ta este ...Acest traforaj, SCEPPACH SD1600V merge cu panze cu pin și fară. Răspunsul ţi l-ai dat singur. De unde ai informaţia că merge cu panze fară pin? Pentru că sursa informaţiei îţi confirmă că poate funcţiona şi cu pânze fără pin.
Te întreb pentru că ce ai prezentat în fotografie , piesa de metal curbată este similară celei pe care o are şi traforajul meu Einhel şi care permite (ca şi al tău dealtfel), aşa cum bine a precizat Diever, prin intermediul unor adaptoare- care ar fi trebuit să existe în completul de livrare sau pot fi comandate, confecţionate, etc. - montajul pânzelor fără pin. Adaptoarele se montează pe ambele braţe- superior şi inferior, pe partea curbată a piesei curbate şi balansează compensând mişcarea de înclinare a braţelor pentru menţinerea verticalităţii pânzei.
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Întrebare traforaj electric Empty Re: Întrebare traforaj electric

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum