www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre desene de traforaj

+3
Diever
manubebelu
adrian
7 participanți

In jos

Despre desene de traforaj Empty Despre desene de traforaj

Mesaj  adrian Lun Mar 22, 2010 9:41 pm

Din observatiile mele ,dupa mai mult de jumatate de an de functionare a forumului ,se pare ca doua dintre subiecte capteaza mai mult atentia membrilor si anume materialele ,respectiv placaj,de unde si cu cat?...iar al doilea subiect ar fi desenele ,proiectele.Sant destul de multe desene bune si gratis pe siteuri specializate si nu numai pe cele specializate care pot fi descarcate fara probleme de copyright.
Ce parere aveti ,merita sa deschida Florin [Admin]o noua rubrica cu desene?
Nu toata lumea stie engleza sau operare pe calculator si parerea mea este ca ar fi de ajutor pentru cei care nu se descurca prea bine cu stufarisul de programe de calculator.
Va rog frumos sa raspundeti la acest subiect cat mai multi pentru ca doar in functie de raspunsurile voastre putem afla ce este ,sau nu este important pentru forum.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Despre desene de traforaj

Mesaj  manubebelu Lun Mar 22, 2010 10:18 pm

o idee foarte buna ,admine,preferabil ar fi in format pdf care este un program cit de cit simplu de folosit mai ales pentru resize.Apropo , felicitari pentu idee cheers
manubebelu
manubebelu

Mesaje : 53
Puncte : 91
Data de inscriere : 05/11/2009
Varsta : 56
Localizare : dolj

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Diever Lun Mar 22, 2010 10:46 pm

Intrebarea contine in ea raspunsul. Alte exemple din aceeasi catogorie:
- Vrei, calule, ovaz?
- E papa catolic?
- E Bill Gates bogat?
Laughing
Se intelege, cel mai cautat ar fi un link de unde sa putem descarca gratuit placaj Smile pe alese.
Sa vina rubrica. Va pot trimite tot ce-am desenat (si n-o sa-mi ia mult timp Smile ) ca Open Source.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  nicu_cap Mar Mar 23, 2010 3:49 am

Ar fi interesanta o rubrica cu link-uri utile unde sa posteze cine are link-uri cu desene free sau cu metode de lucru .
Adrian "ai pus degetul pe rana" !
Stima NICU
nicu_cap
nicu_cap

Mesaje : 252
Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 43
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  adrian Mar Mar 23, 2010 9:40 am

Nicu
Si cu linkuri si cu descarcare directa pentru a fi mai simplu pentru cei care nu se descurca altfel.Probabil le putem pune si pe categorii la un moment dat cand avem mai multe.Sant convins ca cel putin incepatorilor le va prinde foarte bine sau ma gandesc la Albesti cu elevii lui vor avea de unde alege ...ce zici Albesti?
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  adrian Mar Mar 23, 2010 9:47 am

Multumesc baietilor care au postat pana acuma pentru ca si-au dat interesul si va astep pe ceilalti santem cam putini pana acuma si nu cred ca Admin va face modificari doar pentru 2-3 procente dintre membri.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Admin Mar Mar 23, 2010 10:11 am

Adrian, am mai discutat despre acest subiect si sunt intr-u totul de acord. Problema este pur tehnica; dupa cum sti, acest site (www.traforaj.ro) este facut 100% de catre mine personal. Am nevoie de un script care sa-mi permita sa fac upload pe site si in acelasi timp o protectie pentru virusi, pentru ca nu toata lumea este bine intentionata. Voi creea o rubrica in care cei ce doresc vor putea face upload de modele in format .pdf si in acelasi timp modelele uploadate se vor regasi in sectiunea "Download". Acest lucru trebuie bine gandit, ca sa respectam si cadrul legal, nu putem accepta orice fel ce model, mai ales ca, dupa cum bine stiti (Adrian si Diever), am avut o discutie cu ceva timp in urma vizavi de acest subiect.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Darky Mar Mar 23, 2010 10:30 am

Dupa cum zicea si Diever: vrei calule ovaz? asa ca: modele modele modele bounce bounce bounce bounce Eu ma dandeam mai demult cum sa car colile de pal in beci cu galeata dar de cand cu netu e mai buna ideea sa le descarcam direct de pe vreun sait mai ales daca ai presiune.

Darky

Mesaje : 77
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  adrian Mar Mar 23, 2010 10:44 am

Florin
Eu cand am lansat topicul m-am gandit la ce pot eu sa postez de la alti creatori de desene si desigur am sa postez doar modele gratuite cum am mai facut-o dar si asa gratuite cum au fost i-am intrebat pe creatori daca sant de acord. Nu pot decat sa sper ca toti cei care vor posta vor fi la fel de civilizati si de buna credinta.
Sincer ma gandesc la cei care nu se descurca prea bine cu engleza si cu calculatorul aici am vrut sa pun eu accentul si pe cele pe care le vor crea membrii nostri.
Desene foarte bune am gasit si in alte domenii decat traforaj dar care se preteaza perfect la ce ne intereseaza.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Admin Mar Mar 23, 2010 10:48 am

Am inteles, e o idee foarte buna. O sa ma ocup si in curand va fi si functionala. Mai asteptam totusi opinii si sugestii.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  adrian Mar Mar 23, 2010 10:51 am

Florin
Daca esti tare ocupat nu trebuie sa te grabesti ,e bine cand ai timp lol!
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Admin Mar Mar 23, 2010 10:53 am

Am scris mai sus, "in curand"; dupa cum am spus asteptam opinii si sugestii. lol!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  cardaluc Joi Mar 25, 2010 9:44 am

Ideea e bine venita pentru orice membru al acestui forum. Sunt site-uri de unde se pot descarca modele pentru a face traforaj. Eu cand am gasit am copiat si modele de colorat, desene animate etc. In Romania nu prea sunt multi creatori de modele de traforaj si cei care sunt fac doar pentru ei. Daca eu as vrea de exemplu o vipera sa zicem, copii o poza care imi place si fac un model dupa ea. Problema e ca nu pot posta modelul pentru ca nu am drepturi de autor pentru acea poza. Sunt si site-uri de unde se pot copia poze care pot fi folosite.
Asa cum stiti o parte din noi mai suntem activi si pe alte forumuri. Cred ca daca am cere acceptul unui designer de modele de traforaj pentru a posta cateva modele raspunsul ar fi afirmativ. Ar trebui cel putin incercat. Asa cum se spune pe alte forumuri trebuie folosite doar pentru uz personal, nu pentru a vinde lucrari cu modelul respectiv.

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Admin Joi Mar 25, 2010 11:09 am

Cardaluc, daca vrei sa creezi un model dupa o poza sunt sigur ca nu o sa se supere cel care a facut poza. Autorul modelului vei fi tu si nu cel ce a facut poza. Drepturile de autor le pot cere cei care au creat un model de traforaj, in cazul nostru si fara acordul lor altii distribuie acel model. Sunt sigur ca unii dintre voi au modele vechi de traforaj pe hartie de calc, multe din acele modele nu au un autor cunoscut. Au fost transmise din tata-n fiu si li s-a pierdut autorul. Eu am studiat modelele de pe site-urile americane si pot sa spun ca 80% sunt copii fidele sau imbunatatite de modele vechi de traforaj. Multi autori prezentati drept "prolifici" in revistele de specialitate nu au facut altvceva decat au copiat si au transformat in fisiere tip .pdf modele consacrate de traforaj. In consecinta, e clar ca trebuie respectate anumite reguli si voi fi primul care va restrictiona publicarea de modele cu autor cunoscut, dar in acelasi timp voi incuraja pe oricine sa faca un model de pe o poza, spre exemplu, chiar daca acea poza este poza unei masini, spre exemplu sau orice altceva. Printre noi se afla membrii, eu personal cunosc 2 dintre ei, care creaza modele extraordinare, unele poze le puteti vedea in sectiunea "Galerie". Haideti sa profitam de acest lucru, sa-i incurajam sa creeze si sa ne impartaseasca si noua din creatiile lor. Poate pe viitor vor mai fi si altii.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Despre desene de traforaj Empty Re: Despre desene de traforaj

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum