www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

metode de copiat desene mai simple

2 participanți

In jos

metode de copiat desene mai simple Empty metode de copiat desene mai simple

Mesaj  UnOm Vin Dec 23, 2011 4:36 am

Am descoperit si eu zilele astea, o data cu o lucrare aproape termniata, o metoda mai neconventionala de a copia desenul de pe hartie pe lemn
SPECIFIC, ca, modelul desenat va fii stricat dupa folosire, asadar recomand sa faceti o copie dupa acesta.
Revenind la metoda in sine, (eu am folosit`o pentru a copia cateva litere deoarece ramasesem fara indigo bun, iar cel care`l aveam... ei bine.. nu se vedea nimic pe lemn)
Am luat un tub de adeziv pentru lipit hartie, si l`am aplicat pe spatele desenului (in cazul de fata pe o fasie de hartie, cu, cuvintele respective) apoi am lipit hartiuta pe placaj. Mentionez ca am folosit lipici foarte putin, doar cat sa stea hartia pe placaj ( STICK FIX - colla stick baton de colle se numeste lipiciul folosit de mine) apoi, cu aparatul de pirogravat setat la jumate, am trasat peste hartie conturul de cateva ori ca sa ma asigur ca s`a imprimat pe lemn, apoi cate putin cate putin am deslipit hartiuta.. si am retrasat ca sa ma asigur ca nu o sa raman fara desen dupa ce dau cu smilgher ca sa curat restu de lipici Smile
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

metode de copiat desene mai simple Empty Re: metode de copiat desene mai simple

Mesaj  Diever Vin Dec 23, 2011 11:02 am

Pare cam migalos si cu riscuri in comparatie cu metoda folosita pe larg - se gaseste intr-unul din topicurile vechi.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

metode de copiat desene mai simple Empty Re: metode de copiat desene mai simple

Mesaj  UnOm Vin Dec 23, 2011 11:24 am

este si migalos.. si risc... dar... in cazul in care ai o urgenta, si nu dispui de alte mijloace....
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

metode de copiat desene mai simple Empty Re: metode de copiat desene mai simple

Mesaj  Diever Lun Dec 26, 2011 7:19 am

In acest topic s-a discutat despre cum punem modelele pe placaj, si sincer sa fiu mi se pare si mai simplu, si mai sigur decat metoda descrisa mai sus.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

metode de copiat desene mai simple Empty Re: metode de copiat desene mai simple

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum