www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

intrebare,intrebatoare

3 participanți

In jos

intrebare,intrebatoare Empty intrebare,intrebatoare

Mesaj  Barbulescu Adrian Mar Mar 19, 2013 7:25 am

A lucrat cineva cu asa ceva? O idee pe unde pot sa caut? http://www.bluewhalearts.com/inks-dyes-finishes/suede-tex-flocking/rayon-flocking-kit

Barbulescu Adrian

Mesaje : 16
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/02/2013
Varsta : 65
Localizare : Pitesti jud.Arges

Sus In jos

intrebare,intrebatoare Empty Re: intrebare,intrebatoare

Mesaj  adrian Mar Mar 19, 2013 9:16 pm

https://www.youtube.com/watch?v=WU5-zmAag0o In Cluj este un magazin Scooter acolo am vazut materiale pt finisari deosebite sau magazinele galeriilor de arta.Dar eu zic ca poti obtine texturi de genul asta cu mult mai ieftin,de ex din pasta papier mache .La ora actuala sant retete noi de papier mache care ajung aproape la duritatea portelanului,personal m-am jucat cu asa ceva.
In principiu ai nevoie de o solutie adeziva ,lac sau asa ceva si materie solida cu diferite granulatii.Sa zicem ...ungi o suprafata cu lac ,mai gros,prin pensulare si presari pe el ,repede,faina de malai ,pe care ai amestecat-o inainte cu praf de oxid de orice culoare si vei obtine o anume textura.La final sufli un strat de lac care o sa fixeze .
Praf de ceramica,sticla pisata,scoarta de copac macinata,rumegus fin,faina ,faina de malai....
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

intrebare,intrebatoare Empty Re: intrebare,intrebatoare

Mesaj  Barbulescu Adrian Mar Mar 19, 2013 11:35 pm

Multumesc pentru idee,ma gandeam pentru asa ceva [b][img][/img]intrebare,intrebatoare 2803503200. Am sa incerc variantaele mai ieftine,pentru ca de cele scumpe m-am saturat.Am cumparat din State doua cartiintrebare,intrebatoare Dsc04323yy,daca de Making classic cars in wood te poti apropia,cealalta este "durere de cap" .Cand vezi coperta si citesti recenzia place foarte mult ,cand am rasfoit-o in intregime m-am lasat pagubas deocamdata (asta poate si pentru ca nu stiu engleza)

Barbulescu Adrian

Mesaje : 16
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/02/2013
Varsta : 65
Localizare : Pitesti jud.Arges

Sus In jos

intrebare,intrebatoare Empty Re: intrebare,intrebatoare

Mesaj  Diever Vin Mai 03, 2013 10:51 am

Ma apuca si pe mine uneori durerile de cap citind astfel de carti, dar din motive diferite. Limba nu-i o problema, citesc in engleza mai des decat in romana - iar in romana citesc mult. Durerile de cap vin de la bariera culturala - de la lucrurile si cunostiintele care dincolo sunt de uz comun si la noi nici nu exista o traducere acceptata, darmite posibilitati de cumparare. Poate pentru ca la altii e haos, iar la noi totul este perfect planificat. Pentru tagma cizmarilor.
Si eu incerc sa imbrac interiorul unor cutii decorative, dar pana acum nu a iesit cum speram, asa ca inventez tehnici noi. Sau vechi, depinde cate informatii am.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

intrebare,intrebatoare Empty Re: intrebare,intrebatoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum