www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MESAJ IMPORTANT

+2
Diever
adrian
6 participanți

In jos

MESAJ IMPORTANT Empty MESAJ IMPORTANT

Mesaj  adrian Mar Mar 30, 2010 10:01 pm

Daca va uitati la lista de membri veti vedea ca sant cam 10 activi ,multi foarte pasivi si cativa care nu au postat nici macar odata.Vesnica problema a forumurilor .Eu personal ma multumesc si cu cei putini si activi dar ce rost are sa avem membri multi si inactivi,care sant doar o lista si atat.Cei care nu participa probabil s-au inscris sa-si faca mica publicitate sau si-au dat seama ulterior ca nu-i intereseaza deci oricum nu prea le este aici locul.
Daca eu as fi administratorul acestui forum as face urmatoarea regula :MEMBRI CARE NU POSTEAZA MACAR O DATA PE LUNA VOR FI EXCLUSI -aveti grija ca s-ar putea ca Admin sa fie de acord.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  Diever Mar Mar 30, 2010 11:14 pm

Daca se poate vota sustin ideea. Ma uit numai cat spatiu ocupa mesajele de bun venit care au fost in final doar vorbe in pustiu. Membrii activi pot sa anunte eventuale perioade de inactivitate la administrator, sau daca nu pot acesta le poate restabili statutul cand si daca se intorc.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  nicu_cap Mier Mar 31, 2010 2:37 am

Este o idee buna si o sustin si eu , dar sa nu uitam ca prezenta noastra aici este posibila datorita unei singure persoane "FLORIN" si cred ca hotararea asta ar trebui sa o ia singur nu sa votam noi.
Parerea mea . scratch
Stima NICU
nicu_cap
nicu_cap

Mesaje : 252
Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 43
Localizare : PITESTI

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  cardaluc Mier Mar 31, 2010 9:09 am

Din pacate nu sunt pentru a excludere. Si eu sunt pe alte forumuri inactiv, pe care nu am scris niciodata, intru o data pe saptamana, vad ce s-a mai scris, postat si atat, nu scriu niciodata nimic, nu postez nimic. Nu sunt atasat de acel forum, asta nu inseamna ca persoana in cauza trebuie exclusa. Sper ca m-am facut inteles.
Si asa suntem cativa membri, daca ii mai si excludem o sa ramenem 5-6. Nu cred ca ocupa spatiu mult acei membri inactivi, sau deranjeaza cu ceva. Nu vad motivul pentru excludere.
Ideea de a constrange pe cineva sa faca ceva nu ma incanta deloc.


Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  adrian Mier Mar 31, 2010 12:08 pm

Lucian
Nu stiu daca poate fi numita constrangere pana la urma fiecare om se inscrie foarte usor si pentru ca asa simte el ca il atrage tema forumului pana aici este perfect dar unii pe parcurs isi dau seama ca nu este ce si-au dorit sau ar fi vrut alt nivel sau cine stie ce alt motiv si in consecinta ei dispar din viata forumului si raman doar un nume pe lista asta pentru ca sant prea comozi sa anunte ca se retrag constienti fiind ca oricum administratorul ii va radia dupa un timp.Nici asta nu e o problema ,dar cei care sant activi sau moderatorul se straduieste sa faca activ dialogul si se zbate sa caute subiecte noi asteptand de la acestia un semn care nu vine .Trebuie inteles ca este o problema morala ,acel moderator sau membru activ merita un multumesc pentru straduinta.Sincer sa fiu pentru mine este frustrant ca dau informatii unuia care nici nu-mi da buna ziua si stiti bine ca-i munca si timp in spatele informatiilor tehnice.
Nu am vrut sa supun la vot ci mi-am spus doar parerea,eu oricum am sa postez cu placere pentru voi cei de care m-am atasat si pentru cei care acum invata si au nevoie de aceste sfaturi .
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  Diever Mier Mar 31, 2010 11:01 pm

Pe alte forumuri, unde se discuta chestiuni care ma intereseaza mai degraba secundar, m-am inscris dupa cateva luni in care doar am vizitat si am citit. Asta m-a ajutat sa-mi fac o idee despre nivelul discutiilor si al membrilor si sa pot aprecia daca nivelul meu de pregatire s-ar fi incadrat acolo. In alt caz la deschiderea site-ului si forumului unei reviste pe care o citeam constant de mult timp m-am inscris de la inceput si am ajuns sa fiu dezamagit pe urma. Cu traforajul a fost cel mai simplu, asa zisa "alegere fortata" (Hobson's choice): nefiind decat un singur forum romanesc disponibil puteam sa ma inscriu pe el... sau sa nu ma inscriu pe niciunul. Ca incepator in reluare si comparand ce au realizat membrii inscrisi in acel moment cu ce reusisem eu sa fac am constatat ca am multe de invatat si am incercat sa invat - problema e ca de multe ori nu stiu sa pun intrebarile bune. Si am invatat multe, zic eu, din ce am discutat aici.
Motivele celor care se inregistreaza ca sa nu mai apara deloc pe aici nu le inteleg. Credeau ca gasesc cine stie ce grozavii in sectiunea "accesibila numai membrilor"?
Oricum de pus la vot ar putea fi vorba numai pentru cei dispusi sa puna banul jos si sa se asocieze cu Florin (asta daca ar avea el nevoie de asociati). Deocamdata nici de prea multa moderare nu e nevoie. Membri care s-au inregistrat numai ca sa faca spam n-au prea fost, ceremoniile inutile de bun venit s-au cam rarit... cata vreme activitatea pe forum nu creste exponential se poate mentine si situatia de acum.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  Admin Joi Apr 01, 2010 2:32 am

Haideti sa lamurim lucrurile; nu ma deranjeaza membri inscrisi care nu posteaza. Este problema lor. Pe de alta parte, mai exista o categorie, mica ce-i drept, pe care-i voi bloca la un moment dat, doar daca va fi cazul; spre exemplu un concurs ca cel de anul trecut in care lucrarile sa fie votate de membrii forumului.
In curand acest forum va deveni mai interesant, in sensul ca vor exista linkuri spre modele gratuite, oferite chiar de unii membrii de aici. Modelele nu vor putea fi postate aici din motive de spatiu; acest forum l-am atasat de site-ul mama, dar acest forum este un forum gratuit cu un spatiu de stocare limitat. Modelele vor fi la mine pe site intr-o sectiune invizibila, aceasta putand fi accesata doar de pe acest forum si doar de catre membrii.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  NumLock Sam Apr 03, 2010 11:19 am

Eu cred că acest forum va deveni unul foarte popular.

Offtopic: Am fost în excursie cu clasa pe la Castelul Bran şi dând o tură pe la micile tarabe văd un coşuleţ trafoat (un model asemănător cu cel de pe site-ul administratorului) . În timp ce îi explicam unui coleg ce şi cum, doamna care vindea m-a întrebat dacă am şi aparat de pirogravură. Şi aşa a început o discuţie (cam 30 - 45 de minute) despre traforaj, pirogravură şi artizanat şi am aflat că dânsa era învăţătoare iar obiectele pe care le avea, majoritatea erau realizate de copii. Spunea că pe băieţi nu prea are ce să-i pună să facă şi se gândea să îi înveţe să facă traforaj (coşuleţe-le erau realizate de dânsa). I-am spus de unde poate cumpăra şi i-am spus şi de acest forum. Sper că va deveni membru Very Happy
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  adrian Sam Apr 03, 2010 10:52 pm

Foarte bine ca faci reclama pentru traforaj pentru ca lumea a cam uitat de valoarea lucrului de mana ,chinezariile ne-au cam atrofiat gusturile.Ma uitam zilele trecute la o emisiune cu o familie de olari care se chinuia sa vanda din produsele facute de ei la un targ si nu au reusit sa vanda nici o bucata din pacate cum spuneam nu mai stim cei bun si ce nu are valoare.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  Diever Dum Apr 04, 2010 8:27 pm

Aici e posibil sa fie si un cerc vicios intre valoarea pe care o acorda artizanul marfii sale (de multe ori extrem de ridicata, ca doar toti potentialii clienti sunt putred de bogati spre deosebire de el - stralucita logica!) si valoarea perceputa de potentialul cumparator, care poate sa aiba simt artistic dar nu si bani, poate avea bani dar sa-i lipseasca simtul artistic (situatie frecventa la imbogatitii tranzitiei si aproape unanima la fufele aferente acestora) si nu trebuie uitat ca multi din cei cu bani ii au pentru ca nu-i arunca pe orice. Trecem peste atrofierea simtului artistic in general, provocat de macelarirea invatamantului si culturii. O lucrare de calitate impresioneaza pe oricine, dar si prezentarea conteaza, daca sunt mai multe intr-o gramada in loc de stralucire individuala va rezulta lumina difuza, daca pot face o metafora.
Multe lucruri mai avem de invatat sau re-invatat. Unul ar fi respectul fata de client, care insa e cam depasit in conditiile in care respectul a disparut cam cu totul - daca clientul nu te respecta de ce s-o faci tu, ce, esti fraier? Dar daca nimeni u sparge gheata unde se va ajunge? O alta arta de origine orientala, foarte ignorata, este tocmeala - pe cand la noi se practica pretul fix, ridicat, vanzarile slabe si marfa pe stoc. Altii au tras deja concluziile ca stocurile de marfa nevanduta sunt pierderi, nu rezerve, si ca e preferabil sa vinzi in pierdere (si sa accepti ca in viata se mai si pierde) decat sa pierzi mai mult, sa nu vinzi nimic si sa te uiti la marfa.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

MESAJ IMPORTANT Empty Re: MESAJ IMPORTANT

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum