www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Placaj pentru traforaj

+13
1qBalu
axel21
cilul
gabriel8
NumLock
Avram Dan
ScrollinUSA
valentin
PopBogdanAndrei
cardaluc
melian
adrian
Admin
17 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Placaj pentru traforaj Empty Placaj pentru traforaj

Mesaj  Admin Mier Sept 16, 2009 7:25 am

Foarte multe persoane intreaba de unde pot procura placaj pentru traforaj; ce tip de placaj trebuie sa foloseasca. Lansez aceasta discutie pentru a va da cu parerea si a impartasi si altora din experienta voastra.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Placaj

Mesaj  adrian Lun Sept 21, 2009 12:39 pm

O sursa bunicica si constanta ,de aprovizionare cu placaj este o firma mica de mobilier [de la cele mari este mai greu de cumparat cantitati mici ,la nivel de hobby ,cum presupun ca este vorba aici].Acestor firme, le ramane suficient placaj sub forma de deseuri cat sa satisfaca nevoile unui pasionat de traforaj.Recomandarea mea este sa va ganditi si la alte materiale,placajul nu este, unicul material din care se pot trafora obiecte frumoase.Dar, probabil, acest subiect va fi o provocare pentru un topic,cand vor fi mai multi participanti la dialog.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty PLACAJ

Mesaj  melian Mier Noi 11, 2009 9:33 am

Eu imi procur placaj de la "CASA AMBIENT" - materiale pt. constructii- raionul PAL, PLACAJ,etc.
Acolo se gasesc coli de placaj de dif. esente si grosimi, de dimensiuni mari : 1,80x2,20m.
Pretul unei coli este in jur de 50 RON in functie de esenta si grosime. Avantajul este ca puteti
debita coala de placaj pe loc, la dimensiunile dorite.

melian

Mesaje : 165
Puncte : 213
Data de inscriere : 07/11/2009
Varsta : 71
Localizare : Ilva Mare, Bistrita-Nasaud

http://www.artizanat.net

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Admin Mier Noi 11, 2009 9:36 am

Melian,spune-ne te rog,unde se afla aceasta Casa Ambient, in ce oras? E bine de stiut unde gasim placaj de alte esente.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty CASA AMBIENT

Mesaj  melian Mier Noi 11, 2009 10:16 am

"CASA AMBIENT" este o retea de magazine ptr. mobila, materiale de constructii, etc si se gaseste in orice oras mai mare.
La Bistrita si la Nasaud exista,dar nu au placaj tot timpul.

melian

Mesaje : 165
Puncte : 213
Data de inscriere : 07/11/2009
Varsta : 71
Localizare : Ilva Mare, Bistrita-Nasaud

http://www.artizanat.net

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Placaj

Mesaj  cardaluc Mier Noi 11, 2009 12:41 pm

Salutare.
Am cautat si eu aceasta firma pe net, dar Moldova nu e inclusa in aria lor de acoperire. Eu am tot cautat in fel de fel de magazine, depozite etc placaj si nu am prea gasit. In cele din urma am gasit ceva la un magazin de jucarii placaj taiat la dimensiunile unei coli A4 de 3.5 mm grosime. E destul de scump - 35 ron 4 buc.
Fabricute de mobila nu am prin zona asa ca o sa continui sa caut.

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  PopBogdanAndrei Joi Noi 12, 2009 9:43 am

Buna seara
Am cumparat, cu parintii, de la Ambient Baia Mare placaj de plop de 4mm o coala de2,4 pe 1,2 parca si a fost 47 lei
Taiatul a fost 12 lei.Am tait placa in mai multe bucatele mici.
Este un placaj cam grosut si nu se taie foarte fin.
Am mai cumparat panze de traforaj spiralate de marime 0 si 2 cu 8 lei o cutie cu 6 panze.
Sunt incepator si am 9 ani.

PopBogdanAndrei

Mesaje : 4
Puncte : 4
Data de inscriere : 12/11/2009

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Vin Noi 20, 2009 1:29 am

Cu panze spiralate inca nu am lucrat, exista prejudecata ca sunt mai putin precise decat cele normale. Cel mai gros placaj pe care l-am taiat cu traforajul avea vreo 12 mm grosime, dar era vorba doar de rotunjirea colturilor unor rafturi, care au fost debitate cu alte mijloace (tot manuale) si acum formeaza o etajera foarte excentrica, sprijinita doar pe... 2 cuie.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Vin Noi 20, 2009 2:18 am

Cat despre panzele spiralate si eu spun ca nu poti obtine ,aceasi acuratete.Ele avand o sectiune rotunda ,nu se compara cu o sectiune plata [dreptunghiulara].Aceasta este valabil si pentru taieturile facute cu CNC routere.Dar spun asta de dragul discutiei ,noi nu cred ca avem nevoie de aceasta precizie ,nu este importanta ,la o lucrare facuta manual ,considerentele artistice, zic eu ca sant mai importante.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Vin Noi 20, 2009 3:17 am

Asa este, precizia este secundara; doar cel ce care stie cum arata modelul si cum ar fi iesit la cazul ideal, exagerarile nu-si au sensul. Se pot insa compara realizarile diferite lucrate dupa acelasi model. Pe pagina principala apare un pattern complicat pe care l-am facut (si eu, poza nu e de la mine) in vara, un colibri intre flori, cu rama cu frunze; daca examinati versiunile intre poze veti vedea cine a urmat toate detaliile - penele pasarii, nervurile frunzelor, semilunile de pe contrurul interior al ramei - si cine a preferat un design mai simplu.
Esentialul e sa traforam, in timp si cu exercitiu oricine va ajunge la experienta si complexitate; acestea merg mana in mana.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  cardaluc Mier Dec 16, 2009 12:33 pm

Salutare.
Am gasit placaj in reteaua Dedeman. Nu au acoperire toata tara dar au Moldova - Bucuresti etc.
Am dat 40 ron pentru 1 coala , nu stiu cat de mare, am taiat-o direct la ei - 30x30 cm (5 lei spaga) - 32 de bucati.
E gros de 4 mm, si nu au variante de culoare sau grosime. Nu stiu ce esenta are lemnul din el, nici cei de acolo nu stiau. Sper sa-l pot taia.

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Lun Ian 11, 2010 12:24 am

Am aflat ca Dedeman se pregateste sa vina si in Timisoara pe locul centrului comercial Terra care-a dat faliment din cauza economiei de piata. De acolo as putea sa-mi car pana acasa placaj chiar si nedebitat - numai sa aiba in stoc.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Admin Lun Ian 11, 2010 9:35 am

Diever, asta e o veste buna; apropo, tu stai aproape de Timisoara? De unde esti?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Mar Ian 12, 2010 10:58 pm

Acum mi-am dat seama ca la inregistrare, avand unele probleme de conexiune (m-am inregistrat la a treia incercare) nu am completat prea amanuntit profilul de utilizator. Am remediat acest lucru. Locuiesc in Timisoara, in zona bogata in palate in stil maur de pe langa Gara de Est Wink si as avea vreo 10-15 minute de mers pe jos pana la Terra-Dedeman daca stirea se va materializa. Abia astept. Cu caratul sunt obisnuit - odata am carat un geam imens de termopan, usor deteriorat, de la 4 strazi distanta, am facut din sticla o copertina deasupra unei intrari.
Material lemnos mai am, cantitativ, dar calitativ nu stau prea grozav. Oricum am hotarat sa ma potolesc cu achizitiile pana incep sa consum semnificativ din ce am acum.
Din pacate dupa ce ajung acasa pe la ora 18 (si stau la casa, deci tot timpul apare ceva de facut) uneori trec si zile fara sa apuc sa lucrez ceva la traforaj. Si deseori nici weekend-urile nu sunt mai libere. Asta e viata.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Mier Ian 13, 2010 9:22 am

Vreau doar sa va aduc aminte ,ca mai sant si alte materiale, in afara de placaj, precum spuneam mai demult.Eu am cativa butuci de nuc ,de mar, de cires chiar si de cais am o bucata .Nu sant trunchiuri intregi, ci doar segmente.Toate acestea am sa le feliez cu un fierastrau panglica la ce grosime o sa am nevoie .De exemplu la 12-15 mm, se taie foarte bine si usor ,cu traforajul ,orice esenta.Am gasit documentatie pt. o masina de slefuit, cu tambur,extrem de simpla . Cu aceasta masina bucatile ies calibrate si cu o suprafata foarte fina [daca vreti, careva , am sa postez documentatia].Inca nu am terminat Very Happy Deci ,daca nu avem placaj ,dar avem sau putem face rost, de furnir atunci lipim 3,4 sau 5 straturi si avem un placaj bun, daca aracetul este de calitate [cel din comert ,folosit la zugravit nu e bun].Nu e greu, deoarece, de obicei lucrarile nu sant mari deci si bucatile, de furnir, sant pe masura.Tot a doua coala se intoarce cu fibra, perpendicular fata de precedenta,se preseaza bine intre doua placi...de ex. PAL si...gata [modelistii folosesc des metoda].
Sau, din CDuri se pot taia lucrari mici si foarte frumoase,din plexiglas de asemenea,mai ales daca este transparent.Cei cu traforaje de mana, nu au probleme cand taie plexiglass ,in schimb cei cu electrice au din cauza frecarii.O metoda buna si incercata de mine este urmatoarea:-dupa lipirea desenului, topim lumanare, peste linii sau chiar pe toata suprafata si materialul ,din spatele panzei nu se mai sudeaza pt. ca este uns continuu.
Sa nu uitam tabla de cupru,alama sau aluminiu [pana in 2-3 mm].In cazul acesta, facem un sandvici din doua straturi de PFL, ordinar ,cu tabla pe care vrem s-o taiem prinsa intre ele .Imaginati-va niste monograme facute din alama si slefuite ,cred ca arata grozav.
Desigur, la fiecare material, e bine sa folositi panza adecvata si viteza la fel.
Aveti noroc ca se termina fereastra de mesaj si nu mai pot sa scriu....dar pot sa deschid alta lololo...

lol!
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Admin Mier Ian 13, 2010 11:48 am

Adrian, ai fost in mare forma. Un raspuns documentat; ai dreptate, toate astea pot fi folosite pentru a taia diverse modele. Apropo de documentatie, m-ar interesa si cred ca nu numai pe mine.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Mier Ian 13, 2010 10:00 pm

Am uitat, sa mentionez ca, documentatia este in engleza si este in format PDF. Asa ca eu zic ,sa va dau linkul [adresa] siteului si daca sant nelamuriri, sau nu intelegem ceva ,o sa putem discuta aici toate detaliile.Oricum ,e mai bine, sa vedeti siteul, pentru ca are multe poze, pas cu pas.Daca dupa ce vedeti materialul, totusi credeti ca nu puteti sa o faceti, cu materialele pe care le aveti, sau le puteti face rost, atunci aveti posibilitatea, sa cautati singuri ,alte planuri.Scula se numeste drum sander [slefuitor cu tambur] si ca recomandare daca folositi cuvinte cheie de ex. ''home made drum sander'' sau ''drum sander DIY'' pe Google ,cu siguranta veti gasi multe alte slefuitoare. http://www.rockslide.org/drum%20sander.html
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Vin Ian 15, 2010 3:10 am

Magistral, Adrian, de scule avem cu totii nevoie si cam trebuie sa ni le lucram singuri, pentru ca cele de calitate ori lipsesc cu desavarsire ori costa o groaza, in valuta. La drum sander am gasit niste obiectii in cartea unui matematician-tamplar, Stewart Coffin (cautati, ca merita), faptul ca planarea prin slefuire lasa particule de abraziv in suprafata lemnului, care pot crea probleme sculelor folosite mai tarziu, dar probabil ca la traforaj mai putin e cazul.
Si eu tai tot ce prind Smile (mai bine ma faceam mardeias Smile ) si imi pare rau si acum ca n-am putut achizitiona la momentul oportun un fierastrau mare cu care sa tai felii o radacina de nuc pe care-am dezgropat-o in circa o saptamana de sapat. Ar fi aratat interesant ca materie prima pentru traforaj, sunt sigur. Mi-ar place si un circular de masa bun, dar deja visez frumos. O rindea mecanica e prima prioritate - daca as avea un banc de lucru adevarat nici mecanica n-ar trebui sa fie.
Am facut rost si de niste tabla de aluminiu de vreo 2 mm, din care vreau sa-mi fac o insertie mai pasuita pentru masina de traforaj (a venit cu o insertie cam larga, canalele unde sta lama sunt late de vreo 10 mm, daca tai niste dantelarie (fretwork) se rupe tot, sau in cel mai bun caz se exfoliaza. Am facut deja una din textolit, dar in sarcina cand tai material gros si tare flambeaza si incepe sa vibreze, ceea ce strica tot. De ce trebuie pus lemn imprejur cand tai metal la traforaj, din cauza aschiilor?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Vin Ian 15, 2010 5:43 am

Diever
Habar nu am ,de ce trebuie pus lemn la taiat de tabla,dar asa fac baietii dincolo si pare ca merge.Personal ,am incercat o singura data ,numai ca sa simt cum se taie cuprul,dar era o taietura aiurea si a mers si fara lemn ,doar cu putin ulei.La o lucrare ,probabil s-ar umple masa de lucru cu ulei si span brrr...
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Sam Ian 30, 2010 9:42 am

Am gasit ieri placaj de 4 mm la Brithouse din Timisoara (pe Buziasului) in doua marimi, una gen foaie standard (parca 2.4x1.2 m, 40 RON) si una dubla daca nu mai bine, 90 RON, debitare inclusa, nu era obligatoriu de cumparat o foaie intreaga. Asteptam salariul Smile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Sam Ian 30, 2010 9:44 am

Diever
De fag?
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Sam Ian 30, 2010 9:55 am

N-au stiut sa-mi spuna din ce e. Deschis la culoare, gen unt, nu foarte usor. Ii fac o poza cand pun mana pe el.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty placaj

Mesaj  valentin Mier Mai 12, 2010 10:29 am

sunt firme de mobilier care folosesc placaj de la 2 la 4mm de plop si mdf de 2,5 mm care este chiar f bun.am facut rost de citeva buc si e f bun.se dau sub forma de deseuri. Very Happy

valentin

Mesaje : 2
Puncte : 2
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 55
Localizare : sibiu

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  ScrollinUSA Mier Mai 12, 2010 8:32 pm

Here in the states it is not a problem to get. I like using the 1/4" Oak Plywood. A good source for plywood over here are from cabinet makers and shipping and receiving areas that receive large crates.

Aici, in statele nu este o problema sa ajunga. Imi place folosind 1/4 "stejar placaj. O buna sursa de placaj pe aici sint din cabinet fauritorii si transportul naval si primirea zone ca primesc mari lazi.
ScrollinUSA
ScrollinUSA

Mesaje : 24
Puncte : 47
Data de inscriere : 11/05/2010
Varsta : 59
Localizare : USA

http://scrollerscornerp.blogspot.com

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Mier Mai 12, 2010 9:18 pm

ScrollinUSA probably those large crates are made in Romania Very Happy

ScrollinUSA probabil lazile acelea mari sant facute in Romania Very Happy
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum