www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Placaj pentru traforaj

+13
1qBalu
axel21
cilul
gabriel8
NumLock
Avram Dan
ScrollinUSA
valentin
PopBogdanAndrei
cardaluc
melian
adrian
Admin
17 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  viorel Mier Sept 21, 2011 3:58 am

Stimati domni asa cum am promis revin cu informatii unde se poate gasi placaj Placaj din de la 1-4 mm si placaj mesteacan [aviatic]de 0,4,1,1,5 si 2mm Adresa este SC.AFP.PROCON SRL.Str.Sperantei Nr.22 Sector 2 TEL.021/3125021
viorel
viorel

Mesaje : 179
Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 66
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  viorel Mier Sept 21, 2011 4:00 am

Stimati domni asa cum am promis revin cu informatii unde se poate gasi placaj Placaj din plop 1-4 mm si placaj mesteacan [aviatic]de 0,4,1,1,5 si 2mm Adresa este SC.AFP.PROCON SRL.Str.Sperantei Nr.22 Sector 2 TEL.021/3125021
viorel
viorel

Mesaje : 179
Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 66
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Vin Feb 01, 2013 10:58 pm

Hotarat sa-i desfiintez pe nemtii de la Hornbach care, intre alte lucruri, exceleaza si la reclama, m-am pus sa caut si placaj (si altele, ca zic ca daca n-au ceva inseamna ca "ceva" ala n-a fost inventat). Nu era la vedere, dar au o magazie mai ferita unde sunt servicii de taiere, mostre de materiale (inclusiv placaj de fag de 4, 6 si 8 mm, la foaie si la metru patrat). Nu e rau. Deci: nu desfiintam pe nimeni, si mai e o sursa de placaj bun pe piata.
Un subiect care s-a discutat aici privea compozitia placajului. Am "gasit" niste carti despre prelucrarea lemnului editate de Time Life, absolut clasice, si de acolo am aflat ca, strict ca definitie, placajul are furnir pe ambele suprafete exterioare. In interior poate avea: tot straturi de furnir (ce inteleg eu prin placaj), lemn sub forma de baghete (ce se cheama pe romaneste panel) si aglomerat de fibre lemnoase (ceea ce a definit Florin ca placaj pentru traforaj). Recomand cartile respective, depasesc cu mult cadrul traforajului dar trateaza magistral domeniul lucrului in lemn. Desigur, in limba, cu resursele si cu traditia americanilor.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 52
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  daniel2000 Dum Feb 03, 2013 1:44 am

de unde as putea sa fac rost de niste scandura din tei?sau din ce magazin as putea cumpara?eu vreau sa o folosesc pentru intarsii
daniel2000
daniel2000

Mesaje : 127
Puncte : 185
Data de inscriere : 04/05/2012
Localizare : Vatra Dornei-Suceava

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Lun Noi 24, 2014 10:15 am

O sursa de lemn (nu stiu daca au si tei, as crede ca nu) este reteaua Holver. Am luat de la ei placaj (au si debitare), si niste scandura de mahon, pe care ma chinui s-o fac felii si din felii sa asamblez placi de 5-6 mm grosime. Daca stie cineva unde pot apela la un banzic in Timisoara ma voi ruga pentru sanatatea sa Smile . Din lemn de tei se fac si lingurile de lemn, deci cineva stie cum sa procure astfel de lemn.
Azi m-am apucat de niste decoratiuni de Craciun din placaj de 3 mm, ocazie cu care am constatat (din nou) ca placajul "pentru spate de mobila" n-are nimic aratos in suprafata. Dupa o jumatate de ora de lucru cu rindeaua, cu rascheta si cu smirghel arata cu totul altfel, si-am putut trece la lipirea modelelor si asamblatul stivelor, ca asa se taie productiv de sarbatori. Daca va intrebati ce naiba faceam cu rindeaua pe placaj de 3 mm va pot explica: am "rindeluit" numai asperitatile, nu si din grosimea lemnului. Scula folosita nu e usor de identificat ca rindea, arata ca o scandura cu o lama prinsa intr-un capat. La ea acasa se cheama "kanna" iar lama, foarte groasa, are urmele ciocanului cu care a fost forjata manual de-un japonez traditionalist si are vizibile cele doua straturi din care este facuta, otel dur pe tais si fier moale dedesubt. Taie, la propriu, ca lama. Sau ca sabia. As fi ajuns la acelasi rezultat si cu rascheta, dar ar fi durat mai mult.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 52
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Lun Oct 03, 2016 8:07 am

Intre timp am avut de taiat si tabla, si cu ocazia asta m-am lamurit de ce trebuie taiata facuta sandvis intre doua deseuri de placaj sau PFL. Nu e din cauza aschiilor - un polizor da aschii mai periculoase - ci din cauza fortelor de forfecare. E cam ca si cum ai vrea sa tai dantela (fretwork) din placaj cu panza de drujba si 20 mm loc in jur. Materialul se va indoi in jurul lamei si va strica tot. Placajul sau PFL-ul nu lasa tabla sa se indoaie, si atunci se poate taia mentinand tabla plata si aproape fara bavuri.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 52
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 3 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum