www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Placaj pentru traforaj

+13
1qBalu
axel21
cilul
gabriel8
NumLock
Avram Dan
ScrollinUSA
valentin
PopBogdanAndrei
cardaluc
melian
adrian
Admin
17 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Mier Mai 12, 2010 10:08 pm

Yes, made of imported plywood Smile I also used crates and pallets as a source, but it rarely has good aspect. My works in the Galeria section are made of one of them, but it will soon be gone. Unfortunately here cabinet and furniture makers rarely use wood or plywood, they use MDF and other "inferior" (IMHO) materials.

Da, facute din placaj importat Smile. Si eu am folosit ca sursa lazi si paleti, dar rareori are un aspect corect. Lucrarile mele din Galerie sunt facute dintr-o astfel de placa, dar in curand se va termina. Din pacate aici fabricantii de mobila rareori folosesc lemn sau placaj, prefera PAL si alte materiale (zic eu) inferioare.

ScrollinUSA, I think it is a very good idea to post also the source text, in English; many of us understand it, and the English-Romanian translation by Google really sucks Smile most of the time.

Vad si o diferenta de mentalitate. La ei firmele iti dau ambalajele, care pentru ei sunt inutile si ar trebui sa plateasca pentru indepartarea lor. La noi "nimic nu e gratis"; poate fi inutil, poate sa incurce locul, nu-i niciun motiv sa-l ia cineva. La firma la care lucrez sunt niste ambalaje de-mi lasa gura apa; de asta iarna infrunta intemperiile. Le-am solicitat, ca sa le dau "valoare adaugata", dar managerul inca nu a imaginat o procedura complet etica, dupa criteriile lui, de a imparti materialul. Tipul e obsedat de actiuni de binefacere, dar n-a gasit nicio modalitate de a folosi deseuri de lemn la asa ceva. Nici eu, de altfel Smile. Asa ca pana una-alta... situatia stagneaza.

LE: tot corectez textul, observand ca in romana fac mai multe greseli decat in engleza...
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Admin Mier Mai 12, 2010 10:50 pm

Intr-adevar firmele de mobila folosesc placaj si unele ambalaje folosesc, dar se pune problema caltatii. Niciodata o firma de mobila nu va folosi un placaj de calitate pentru a-l pune in spatele vreunui dulap; in general acesta se foloseste la mobila de serie, ieftina, ori sa nu va inchipuiti ca la o mobila ieftina se va pune un placaj de calitate. Nu mai vorbesc despre ambalaje. Ca sa faceti diferenta intre un placaj de mobila sau de ambalaje si unul special pentru traforaj, trebuie sa fiti vazut vezi intai un asemenea placaj , sa fiti lucrat intr-un asemenea placaj si apoi veti intelege ce vreau sa spun. Cei care au lucrat si sunt convins ca aici exista asemenea membrii, stiu despre ce este vorba.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Avram Dan Joi Mai 13, 2010 12:58 am

Eu am lucrat cu asemenea placaj ce se pune in spatele mobilei;cind traforezi interioare se exfoliaza si ai lucrat degeaba.

Avram Dan
Moderator

Mesaje : 194
Puncte : 421
Data de inscriere : 02/10/2009
Varsta : 57
Localizare : baiut-maramures

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Joi Mai 13, 2010 2:23 am

Trebuie sa zic si eu ceva [altfel ma-nbolnavesc],stiu de o afacere a unor americani care traiesc in orient si fac mobila din lemn vechi.Au ales metoda aceasta pentru ca patina lemnului invechit natural nu se compara cu orice alta metoda s-ar folosi,au furnizori din demolari de case vechi si companii care se ocupa de scosul bustenilor care au zacut cate 500 de ani in apa.Unul din magazinele acestor oameni se afla la Hollywood.Credeti ca vor folosi un placaj de proasta calitate la spatele acestei mobile sau la fundurile de sertare intr-o astfel de locatie cu ce clienti sant acolo? Deci sant placaje si chestii cu pretentie de placaje.
Ati observat ca Steve prefera placajul de stejar Shocked aici de abia gasim de plop,am luat legatura cu cineva care vindea placaj de mesteacan categorie mijlocie dar nu mai este ,doar asa imi aduce daca cumpar un container[biiine ma].Acuma, cu criza ,cred ca n-o sa mai fie de nici un fel.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Joi Mai 13, 2010 2:31 am

Asa e, se intampla, si nu intotdeauna ai chef sa faci munca de bijutier asambland la loc straturile desprinse. N-o sa reusesc niciodata sa multumesc destul pentru metoda de aplicare a patternurilor pe placaj cu silicon, ca daca intamplator iti rezista pana la final dar ca sa desprinzi patternul trebuie sa uzi placajul... face ca popcornul.
Apropo, pe la noi s-ar putea gasi la o adica placaj din cel incadrat in categoria "marin"? Nu, nu fabricat la Bailesti Smile, ci din cel de calitate superioara folosit pentru constructii nautice. Ma bate gandul tot mai tare la o barca, si cu toate ca la materiale placajul e de departe cel mai comun si el trebuie sa fie de calitate.
LE: la ce concurenta si aprovizionare e acolo aproape ca ma mir ca Steve nu prefera ceva placaj mai exotic, din niste lemn care ne-ar detemina unanim sa punem mana pe dictionare si Wikipedia.
Pe de alta parte daca tot nu se gaseste placaj... ar trebui sa incercam sa ocupam nisa din piata. Nu?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Mier Iun 23, 2010 10:39 am

M-a pus bunicul la lucru, sa reparam o canapea pe care si el cred c-a mostenit-o de la stramosi Smile si cu ocazia asta am retinut niste placaj de 3 mm care forma fundul lazii de sub saltea. In stare surprinzator de buna, nici exfoliat nici curbat. Pare de fag sau alta esenta tare. Sper sa-l pot folosi la lucrari unde am de gand sa curbez unele piese (am o obsesie cu 3D-ul, ce pot sa fac). Nu e mult, vreo 2 metri patrati.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  NumLock Vin Iun 25, 2010 12:24 am

Am şi eu o întrebare: ce înseamnă placaj filmat? O fi bun de traforaj?
Am găsit un site de unde cred că se pot da comenzi de placaj, dar mă tem să nu fie onorate decât comenzile mari.
http://www.afacerilemn.ro/rom/list/Placaj.html
Cred că tipul următor ar fi numai bun de traforat:

[b]Placaj din mesteacan rusesc / mesteacan alb
Descriere produs

Denumire: placaj de mesteacan
1) Fata/Spate: mesteacan rusesc/ mesteacan alb
2) Mijloc: plop, mesteacan
3) Adeziv: WBP, MR, E1, E2
4) Grosime: 2.7mm-30mm
5) Dimensiuni: 1220mm x 2440mm, 1250mm x 2500mm
6) Calitate: B/BB, BB/CC, CC/DD, C-2, D-2, E/E [/b]
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  gabriel8 Vin Iun 25, 2010 3:20 am

Buna!
Am luat legatura cu firma ce comercializeaza acel placaj filmat,si este din China,nu onoreaza comenzi decat incepand de la minim 8 MC.
Si da,am auzit ca este f bun placajul filmat,si este in diferite culori suprafata lui.
Stima gabriel8.
gabriel8
gabriel8

Mesaje : 50
Puncte : 58
Data de inscriere : 17/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Buzau

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Admin Vin Iun 25, 2010 4:38 am

Placajul filmat este asa numitul tego si nu este bun pentru traforaj. Ca sa fie clar pentru toata lumea, placajul pentru traforaj este doar placajul "sandwich", adica cel format din doua straturi de furnir (sus si jos) intre care este rumegus presat. Puteti folosi si tego la traforat, dar nu cred ca cineva isi permite atatea panze cate veti rupe ca sa-l taiati.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Vin Iun 25, 2010 5:38 am

Shocked asta nu stiam. Adica nu stiam ca intre doua foi de furnir e doar rumegus presat; daca asta e definitia cred ca nici n-am vazut placaj de traforaj, darmite sa-l mai si tai. Placajul cu care am lucrat pana acum era sandvis, din 3-12 straturi de furnir de diferite grosimi; straturile exterioare mai aratoase si mai bine imbinate, cele interioare cum mi-a fost norocul (am avut odata o discontinuitate de 2 cm in stratul interior, si am facut munca de chinez batran ca sa nu mi se strice toata lucrarea). Straturile succesive se pun cu fibrele perpendiculare unele pe altele, ceea ce imbunatateste proprietatile mecanice bazate pe caracterul fibros al lemnului. Dupa definitia data placajul cu rumegus in centru nu prea reuseste asta.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  NumLock Vin Iun 25, 2010 11:23 am

Aha, deci placajul tego e mai tare, mai special pentru a putea fi folosit la cofraje? Eu nu am văzut în realitate şi de aceea nu ştiam.
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Lun Aug 02, 2010 3:57 am

Pentru 2 saptamani de absenta sunt cam contrariat de lipsa de activitate, dar ma gandesc ca si altii au dreptul la concediu asa cum am avut si eu.
La obiect:
- in Timisoara, pe locul unde era centrul comercial Terra, s-a deschis in 30 iulie un centru Dedeman. Dupa parerea mea sunt cu un cap peste Praktiker. Era si placaj de vreo 4-5 milimetri, parea fag, vreo 3/4 metri cubi, 50 RONcoala;
- un coleg si-a remodelat o biblioteca si mi-a cedat ce-a ramas in plus, vreo duzina de bucati de placaj de fag de prin anii '70, furniruit lucios pe o parte, foarte lucios si cam dur, va trebui taiat cu panze cu dinti mai mari. Arata impresionant, pe atunci inca se facea treaba buna si la noi.
- socrul meu mi-a facut rost de-o buturuga din lemn de... gutui. Daca e la fel de tare ca fructele am probleme serioase. Oricum am de gand s-o usuc vreo cateva luni natural, in pod, si pe urma caut s-o debitez in scanduri pe undeva. Sunt tare curios cum arata lemnul.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  NumLock Lun Aug 02, 2010 11:21 am

Salutare,
Unii au fost sau încă sunt în concediu, eu am dat BAC-ul şi examenul de admitere iar acum am nişte treburi pe acasă iar alţii probabil migăles la ceva super. Prin Buzău tot nu am găsit ceva de calitate, numai "suport de modelat plastilina" din lemn de fag Mad care mi se sparge când vreau să decupez detalii fine Mad .
Am găsit pe net atunci în perioada BAC-ului o firmă care produce sau vinde placaj . Numărul minim de coli/comandă este una. Firma nu efectuează tăierea colilor la dimensiuni mici (să zicem A4) dar la cerere taie colile cu pendularul. Mi-au trimis pe email un document PDF cu o ofertă de preţuri (luna iunie) pe care l-am uploadat aici : oferta PAL MDF PFL PLACAJ PANEL pdf
Întrebarea mea este: există ceva între produsele acestei firme care este numai bun de traforat? Eu mă gândeam la placajul de plop de 6 mm dar cum nu mă pricep las pe alţii să mă lămurească. Nu prea am bani strânşi ca mi-aş comanda de la admin nişte placaj. Am văzut la Dl. Gabriel cum arată şi cum se taie (placajul primit ca premiu la concursul de portrete) şi mi-a plăcut Embarassed
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Lun Aug 02, 2010 11:25 am

Diever

Nu in pod ,este prea cald si uscat,o sa crape tot.Undeva in curte la umbra sau acoperit impotriva ploii .
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Joi Aug 05, 2010 7:46 am

S-ar putea sa ai dreptate Adrian... dar trebuie sa ma gandesc serios la problema, ca nici placajul vad ca nu sta bine in atelierul din pivnita, la frig si la-ntuneric (pivnita mea are doua incaperi, si le-am botezat una "La frig" si una "La intuneric" Smile ). Problema e ca e prea umed, oricat incerc sa aerisesc. Am in momentul asta vreo 3 (cum adica ce? Smile ) cosuri la finisat, puse la uscat pe niste bete de bambus, de frigarui. Si creste pe bambus penicilina de pot sa intru in afaceri cu medicamente. Trebuie sa gasesc un loc, si nu-i simplu deloc - nici prea cald, nici prea uscat, nici prea umed, nici cu praf, nici la indemana podoabelor de motani care de-abia asteapta sa le dea o aroma exotica. Uf.
Lacatus_daniel, imi pare tare rau ca nu reusesti sa faci rost de placaj de calitate. Taierea cu pendularul (mie unii au zis ca mi-l taie cu flexul - bine ca n-aveau topor... ) poate reusi, dar parca vad c-o sa fie o lama care a vazut multe la viata ei, si-o sa-ti faca franjuri si/sau delaminari pe 2 centimetri de la margine. Nu-i dreptate pe lumea asta. In Timisoara am gasit intr-o groaza de locuri placaj. Si nu mai cumpar, ca am prea mult Sad.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Joi Aug 05, 2010 8:16 am

Diever

Intre pod si pivnita este locul ideal ...LOL... '' The middle way '' -si iaca-sa te faci Budhist.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Placaj de diferite dimensiuni si alte intrebari

Mesaj  cilul Lun Feb 28, 2011 11:20 pm

Buna ziua,

Si bine v-am gasit. Am citit forumul si site-ul cu un interes deosebit in ultimele 3-4 saptamani si am decis sa ma reapuc de traforaj dupa o pauza de vreo 18- 20 de ani cred. Wink

Mi-am cumparat si un traforaj de la Praktiker - thanks admin for the tip. Am reusit sa iau si placaj de plop de 4mm de la Ambient - thanks again(nu mai stiu cine a dat informatia dar sigur aici am citit) si am inceput sa lucrez si prin urmare am si intrebari:

  • M-ar interesa si pe mine de unde se poate procura placaj de diferite dimensiuni. Am vazut prin unele postari ca folositi si de 2 mm si de 4 si de 8 etc.

  • Folositi ceva anume pentru a unge lama cand taiati? Imi aduc aminte ca in copilarie ca foloseam sapun dar nu mi s-a parut o varianta prea eficienta acum

  • Am observat ca pe parte din spate a placajului imi apar tot felul de bucatale de lemn rupte care nu dau un aspect prea placut. Este normal? Fac eu ceva gresit sau nu foloses lama potrivita?

  • De asemenea alta intrebare ar fii daca placajul de cedru este bun? Am inteles ca este mai greu de taiat dar poate cineva a avut experienta...

Multumesc anticipat de raspunsuri,
Luci


cilul

Mesaje : 2
Puncte : 4
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  adrian Mar Mar 01, 2011 12:51 am

Luci;-bine ai venit pe forum.In ce priveste intrebarile tale ;-daca traforajul este manual atunci probabil ai nevoie de ungere ,sapunul este o metoda dar poti sa picuri ceara de la o lumanare de-a lungul desenului ,cu oarecare distanta intre picuri si iti asiguri ungerea fara sa mai fie nevoie de sapun.
Placajul se poate aschia la iesirea din material din cauza panzei nepotrivite sau a calitatii slabe .
Placajul de diferite grosimi este in locuri diferite,in momente diferite si de esente diferite,din pacate nu stiu alt raspuns .Placajul trebuie vanat si unde gasesti de acolo cumperi Very Happy
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty placaj

Mesaj  axel21 Sam Apr 23, 2011 7:32 am

salut.sunt nou pe forum ..si incepator in ceea ce priveste traforajul. avand in vedere ca posturile sunt mai vechi, as vrea sa stiu daca se mai gaseste placaj la dedeman. panze si restul am gasit mai peste tot..dar placajul lipseste cu desavarsire.
later edit: ma refer pentru zona bucuresti daca stie cineva

axel21

Mesaje : 2
Puncte : 2
Data de inscriere : 23/04/2011

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  1qBalu Joi Apr 28, 2011 4:16 am

in Buc azi am fost la dedeman si nu au absolut nimic, decat un placaj stratificat obtinut din bucati de lemn, oribil lemnul. Prin urmare dedeman iese din lista surselor de placaj. Si eu sunt in cautare de lemne de diferite esente si grosimi, de la 1mm la 5-6 mm, de nuc, chiparos etc. daca stiti astfel de surse va rog sa le postati.

1qBalu

Mesaje : 1
Puncte : 1
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  gabyrafa Joi Apr 28, 2011 9:04 am

Eu am o sursa...dar nu este in Bucuresti, cred ca face si livari, daca doriti pot sa las numele firmei, numarul si adresa unde se afla? Sper ca vam putut ajuta!....Aaa, am uitat sa zic ceva, placajul este de 4mm si are 20 in latime si 25 in lungime, este placaj folosit in scolile de demult!

Numele firmei: S.C. ROBEN S.R.L
Adresa: Str. Nandra Pocanschi, Nr. 4
Loc. Hateg, jud. Hunedoara
Telefon/Fax: 0254 771 186
0254 772 001 Very Happy
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty viorel geana

Mesaj  viorel Sam Iun 25, 2011 8:38 am

Domnilor nu confudati placajul cu alte materiale Pacajul este format din 3 staturi de furnir El are multe intrebuintari dar se foloseste foarte mult si in lucrarile de traforaj Si pe mine ma intereseaza unde se poate gasi placaj din tei plop de 3-4mm
viorel
viorel

Mesaje : 179
Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 66
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  gabyrafa Dum Iun 26, 2011 8:24 am

Pai nu il confund... dar asta ii tot ce pot gasi in Orastie, m-am gandit ca poate va este de folos! Very Happy
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Diever Lun Iun 27, 2011 11:41 am

Eu am luat placaj de plop (cred ca e - aprox. culoarea untului, usor si moale) de la Brithouse din Timisoara. 4 mm, 5 straturi de furnir.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  viorel Sam Iul 09, 2011 5:04 am

Va salut stimati domni Ma bucur foarte mult sa citesc parerile voastre despre traforaj si despre materialele folosite Vreau sa va spun ca eu lucrez numai cu placaj de 3-4mm din trei staturi de furnir O parte din obiectele pe care eu le lucrez au si piese pe care trebuie sa le indoiesc Am lucrat cu placaj de plop de 4mm iar piesele pe care au trebuit indoite le-am bagat putin in apa Placajul a fost de calitate si nu s-a exfoliat Pentru a realiza obiecte cu piese care necersita indoirea se poate folosi placaj aviatic de la 1-4mm Stiu ca acest placaj se gaseste foarte greu cind voi avea informati promit ca am sa scriu Daca doriti orce informatie despre traforaj va stau la dispozitie si telefonic la nr 0723392624 mai ales ca sunt pers.cu dizabilitate si am timp sa vorbesc cu dvs.Va mutumesc pt.timpul acordat citiri acestui mesaj
viorel
viorel

Mesaje : 179
Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 66
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Placaj pentru traforaj - Pagina 2 Empty Re: Placaj pentru traforaj

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum