www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Salutare !

4 participanți

In jos

Salutare ! Empty Salutare !

Mesaj  LightMyFire Vin Iul 01, 2011 8:53 am

Introducere:

Postand in rubrica aceasta m-am dat de gol ca sunt incepator Smile . Tatal meu e un fost pasionat de traforaj si pirogravura si cand aveam 8-9 ani am facut si eu (impreuna cu el) o casuta draguta,foarte simpla ce e drept . Datorita faptului ca locuiesc la bloc si mama nu prea a fost de acord ca eu sa afum apartamentul, nu am putut continua.Cum am o vacanta in care nu prea am ce face pentru ca am terminat liceul si trebuie sa merg la facultate am hotarat sa reincerc.

Proiect:

Prietena mea este pasionata de castelele din Marea Britanie si i-am promis ca odata si odata o sa ii daruiesc un castel. Cum peste cateva luni este ziua ei (si bani pentru unul real nu am Smile ) si nu prea ma pricep la cumparat cadouri, m-am hotarat sa ii fac un castel din traforaj cu pirogravura (ceva simplu,dar cu valoare sentimentala). Am in beci un aparat de pirogravat improvizat dar foarte functional Smile) si o trusa de traforaj,tot improvizata.

Ma bucur ca am gasit acest forum pentru ca primind ajutor de la cunoscatori o sa imi fie mult mai usor. Principala problema consta in gasirea tipului de material de necesar, tot ce stiu e ca imi trebuie lemn Smile, de care lemn,nu am idee. Si orice sfaturi/pareri sunt mai bine decat bine-venite si apreciate Smile.

Multumesc!

LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  Admin Vin Iul 01, 2011 10:19 am

Bun venit! Interesanta ideea ta cu castelul. Cred ca iti trebuie in primul rand planul castelului; il ai? In al doilea rand iti sugerez sa-l faci din placaj. In al treiea rand vreau sa-ti spun ca nu e tocmai potrivit sa incepi a trafora tocmai cu un castel, dar imi place ideea, asa ca te voi sprijini daca voi putea.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  LightMyFire Vin Iul 01, 2011 11:59 am

Pai plan nu prea am...adica am cautat si am gasit planul unui castel din Germania http://www.scrollsawer.com/forum/general-scroll-saw/24730.htm dar pare foarte complicat asa ca ma abtin. O sa mai caut, insa daca nu gasesc nimic o sa incerc sa fac eu niste planuri mai simple,ma gandeam la castelul Kilkenny din Irlanda http://www.scrollsawer.com/forum/general-scroll-saw/24730.htm ,pare destul de simplu si arata foarte interesant.Oricum, n uvreau sa fie o copie fidela,doar inspiratie Smile. Oricum,pana sa ma apuc de castel in sine o sa mai exersez cu niste modele simple,sa imi fac o oarecare tehnica. Si despre placaj,ce grosime ar trebui sa folosesc? Trebuie sa fie dintr-un lemn anume,se lucreaza mai usor cu unele tipuri de lemn decat cu altele?


LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  LightMyFire Vin Iul 01, 2011 11:26 pm

am gasit pe site-ul dumneavoastra informatii despre placaj Smile

LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  Diever Sam Iul 02, 2011 10:03 pm

Nu te arunca de la inceput la o lucrare prea complexa daca nu ai timp, altfel ai sa ajungi ca inainte de aniversarea prietenei sa faci ce-au facut pisicile din Kilkenny Smile. Am si eu o lucrare inceputa menita sa comemoreze 10 ani de casatorie (acum suntem in al 15-lea).
Placaj ti-as recomanda de esenta moale, sa zicem de plop. La grosime 4 mm este cam standard, si este suficient.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  LightMyFire Lun Iul 04, 2011 8:12 am

Nu o sa fac direct castelul, o sa exersez intai cu niste modele simple. Oricum o sa am ajutor din partea tatalui meu care a fost foarte entuziasmat cand a auzit ca vreau sa ma apuc de traforaj Smile. Mi-a luat panze nr.5 si, dupa lungi cautari in multe magazine din Brasov, am gasit la Dedeman o coala de placaj mare de 4mm grosime. Timp am dupa ce trec saptamanile astea 2-3 in care am inscriere la facultate si examen de admitere Smile.

LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  iuly07 Lun Iul 04, 2011 10:36 am

Light Vezi ca firma HOLVER are sediu si in Brasov. sos. Cristianului 46 Gasesti acolo placaj de calitate. Plop 4 mm calitatea B/BB. Panzele de 5 (din cate stiu eu sunt groase). Am vazut modele care sunt mai usor de pirogravat decat de traforat. Pana la urma , este un dar simbolic. Bafta.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  LightMyFire Mar Iul 05, 2011 3:10 am

Mersi,acolo nu am fost Smile .Cat despre panze, am luat de 5 pentru a taia partile mai mari,cand o sa trebuiasca sa tai partile mai migaloase (ferestre) o sa iau unele mai subtiri Smile

LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  LightMyFire Mier Iul 06, 2011 7:03 am

Am fost in HOLVER si am gasit placaj de plop 4 mm (mersi iuly07 ), fata de cel din praktiker care era de fag silent , am ajuns acasa si m-am apucat de exersat: am reusit sa trag linii drepte,sa fac intoarceri,colturi etc desi mai am ceva probleme la cercuri si linii curbe Laughing dar sunt increzator Cool .

LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  Diever Vin Iul 08, 2011 8:30 pm

Cu ceva exercitiu ai sa ajungi sa urmezi liniile desenului fara niciun efort constient - cam ca respiratia.
Lamele de 5 sunt groase cel mult prin comparatie - am taiat lucrari destul de complexe si cu lame de 7. Mai depinde si modelul lamei, pentru ca nu sunt standardizate si marimea 5 din catalogul unei firme poate fi radical diferit de modelul altei firme.
Ma bucur ca tatal tau te incurajeaza activ, sprijinul si sustinerea morala a celor din jur sunt aur curat... in momentele in care ai impresia ca o lucrare n-o sa mai fie gata niciodata.
Mult succes la examene!
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  LightMyFire Sam Iul 09, 2011 11:54 am

Mersi, Diever Smile . Lamele sunt nemtesti,de la Connex parca. Au dintii in pereche de cate 2,pauza,pereche etc Very Happy. Am tot exersat si nu mai am probleme mari cu liniile curbe,chiar imi plac mai mult decat cele drepte, mi se par mai usor de urmarit. Surprised Am si taiat niste mici "figurine" Laughing

LightMyFire

Mesaje : 7
Puncte : 9
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

Salutare ! Empty Re: Salutare !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum