www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Daca se poate un pic de ajutor

4 participanți

In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  TallicA Lun Feb 10, 2014 8:15 am

Buna ziua

Sunt din Bucuresti , nu de mult m-am suparat pe comercianti , caci au preturi incredibile de mari . Am o mica colectie de ceasuri de buzunar , asa ca m-am hotarat sa le expun intr-o cutie , dar ..........vai ce sume , pe langa asta nu se potriveste cu cea ce doresc. Bun m-am adus eu aminte din copilaria mea ceausista , ca ma pot ajuta de cunostintele acumulate pe la scoala . Acum ideea este ca imi doresc sa construiesc acea cutie , in prima faza simpla apoi as dorii sa-i aplic ceva decorati , evident tot din placaj.

1. Imi doresc sa achizitionez (pt. inceput) o trusa de traforaj , cea veche , din timpul scoli este data cadou , pe langa asta era facuta din inox  Sad  de bunicul meu.
2. Nu prea gasesc materiale , sau cel putin nu stiu eu unde sa caut .
3. Trebuie retinut ca in scurt timp am sa raman fara SCARBICI  Smile  , iar asta ma face sa ma indrept catre acesta , mai veche placere , caci vrea sa-mi umplu timpul cu ceva care imi face placere.
4. Din pacate pentru un inceput , as dori ceva mai ieftin asta pana incep sa-mi reamintesc cum se lucreaza ; si acum imi aduc aminte ca mai rupeam panze  Razz  .
5. Va rog mult pe cat se poate sa-mi dati cat mai multe detali , ATENTIE , incepator si SOMER  Razz  , nu doresc sa fac comert sau sa-mi castig traiul din asa ceva .

Sper sa fi fost clar , pentru orice alt detaliu , intrebare , nelamurire , va rog nu ezitati sa dati cu mine de pamant  Laughing , si sper sa nu fi deranjat .

Va multumesc
TallicA
TallicA

Mesaje : 5
Puncte : 7
Data de inscriere : 10/02/2014
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  Admin Lun Feb 10, 2014 10:17 am

Bun venit in forum! Cauta in topic-urile de aici si vei gasi raspuns la intrebarile tale.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  TallicA Lun Feb 10, 2014 11:30 am

Admin a scris:Bun venit in forum! Cauta in topic-urile de aici si vei gasi raspuns la intrebarile tale.

bina CA v-am gasit si multam de raspuns. Am tot citit dar nu am gasit ........... ce vroiam , poate ca nu am fost eu prea atent  Sad .
Am vazut ceva ....... dar ca data de editare era destul de ......... trecuta . Sper sa nu va cer prea mult dar ceva ....linkuri sau ceva de genu ma puteti ajuta va rog. Stiu ca sunteti persoane care faceti toate astea din pasiune , cea ce vreau si eu , de aceea va cer ajutor. multam de intelegere.
TallicA
TallicA

Mesaje : 5
Puncte : 7
Data de inscriere : 10/02/2014
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  UnOm Mar Feb 11, 2014 11:34 pm

Salut !
Si eu sunt tot din bucuresti, asa ca SPER sa iti pot fii de folos cu urmatoarele informatii:
Trusa dintr`aia gasesti pe la librarii, din pacate nu stiu exact ce suma deoarece eu pe a mea o am de la tata... in jur de 30-50 ron.
Cat despre materiale, Este un mic "depozit" pe langa metroul TIMPURI NOI, iti las in continuare linkul cu siteul domnilor de acolo pentru referinta si preturi:
http://www.fablab.ro/contact/

Preturile lor sunt destul de acceptabile, le gasesti aici:
http://www.fablab.ro/materiale/prelucrare-laser/

DE SPECIFICAT ca, ORICE ALTA DIMENSIUNE doresti decat cele postate pe websiteul lor se taie CONTRA COST

Panza...eu mai gasesc prin librarii, dar destul de greu... ultima achizitie a fost acum vre`o saptamana 3,5 ron pe 5 panze

Sper ca ti`am fost de ajutor. Numai bine!
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  TallicA Mar Feb 11, 2014 11:53 pm

Da , intradevar este de mare folos . Multam , sper sa mai apara locatii . In schimb parca am mai vazut panze , pe ....mercador , daca imi aduc aminte , intradevar mai multe modele , iar preturile nu mi se par mari . Marea buba este fierastraul mecanic si materialul .
Oricum iti multumesc tare mult si mai astept , asa poate si alti utilizatori or sa mai posteze si alte surse .
TallicA
TallicA

Mesaje : 5
Puncte : 7
Data de inscriere : 10/02/2014
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  bulgaru Lun Feb 17, 2014 10:35 pm

Sper ca nu este prea tarziu,dar un sfat nu strica niciodata.Poti incerca la Praktiker,pentru fierastrau si panze,iar la librarii se gaseste placaj .(format A4-3,5 ron)

bulgaru

Mesaje : 113
Puncte : 159
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  TallicA Lun Feb 17, 2014 10:49 pm

Salut . Niciodata nu este prea tarziu Smile . Am fost la praktiker , am gasit la 28 lei , dar cu o mica problema , nu avea sistemul pe prindere (pe partea opusa manerului) , panze sunt , diferite dimensiuni , dar extrem de scumpe , pe net am gasit cu mult mai avantajos , eu am gasit pe okazi si pe ....mercador daca imi aduc aminte . Oricum multam , sper ca pe viitor ceilalti care vor citii sa mai gaseasca ceva informatii.

Mai astept Smile
TallicA
TallicA

Mesaje : 5
Puncte : 7
Data de inscriere : 10/02/2014
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  TallicA Mar Feb 18, 2014 6:27 am

" panze traforaj fabricate in germania,sunt nr.2/0,au o debitare fina si un avans la taiere foarte bun.numele firmei producatore este ,,eberle blitz'',le folosesc aproape zilnic de 20 ani asa ca pot spune ca sunt foarte bune la:debitari lemn orice esenta si la grosime chiar de 10 mm,merg perfect si la debitare de metal,plastic,teflon.pretul este de 2ron/set de12 buc."
Ce stiti despre marca asta , pretul pare foarte bun , acum , sincer nu ma pricep asa ca tot la voi apelez. Multam
TallicA
TallicA

Mesaje : 5
Puncte : 7
Data de inscriere : 10/02/2014
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  Admin Mier Feb 19, 2014 10:59 am

Panze foarte bune, pret foarte bun. Recomand!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Daca se poate un pic de ajutor Empty Re: Daca se poate un pic de ajutor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum