www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Finisare - lacuire

+12
bame
NumLock
viorel
iuly07
UnOm
gabyrafa
sseebbyy_bm
Admin
Darky
adrian
cardaluc
Diever
16 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Finisare - lacuire Empty Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mar Mar 02, 2010 10:52 pm

Propun o discutie despre materialele, metodele, detaliile pe care le utilizam la finisarea lucrarilor de traforaj. Nu de alta dar observ ca ajung la capatul rabdarilor cand, cel mai probabil dintr-o metoda de lucru incorecta, dupa ce am terminat de taiat in 3 zile am de lacuit 4 saptamani.
Am inceput sa caut dupa vreo formula oarecare de grund care sa nu modifice aspectul lemnului/placajului dar sa stopeze apetitul dezlantuit al materialului pentru inghitit lac cu nemiluita, de sa trebuiasca sa dau 7 straturi pana ajung la un aspect gen pian de concert, lucios si compact, fara pori si altele. Nu e cazul la placajul normal, de 4-5 mm, dar am unul foarte aratos de 9 mm care reuseste sa-mi lase senzatia de nezdruncinat ca n-o sa mai termin niciodata cate o lucrare (la galerie "cos mare") si e momentul sa incep sa antrenez cateva generatii de ucenici sa termine in locul meu cate-o lucrare Smile. Folosesc lac "de cabana" produs de Azur, nediluat, si pensule.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  cardaluc Mier Mar 03, 2010 7:51 am

Salut.
La partea de finisare nu prea au ajuns lucrarile mele, asa ca pentru mine ar fi interesant sa vad ce folositi. Mi-am cumparat o data de prin Kaufland un fel de lac scria pe el. Am incercat sa vad ce este, am dat pe un placaj si nu mi-a placut. Era mai mult un fel de ulei pentru lemn sau ceva de genul. De atunci nu am mai cumparat nimic pentru finisat - lacuit.

Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Mier Mar 03, 2010 11:42 am

O lucrare de traforaj trebuie sa fie lucioasa? Daca va uitati la lucrarile facute dincolo veti vedea foarte putine lucrari lucioase,mai ales la fretwork .Dupa ce se decupeaza modelul se ramane cu prea putina suprafata ori lacul este de efect numai pe suprafata.Dusmanii placajului sant apa si focul ,de apa respectiv de umezeala ajunge sa protejam cu ulei de in daca nu avem altul mai deosebit ,doua straturi primul se unge cu carpa ,burete ,pensula....si dupa ce sa uscat bine primul strat al doilea il ungem direct cu smirghel fin de la 180 in sus 3oo-400 preferabil si imediat dupa aceasta finisare ,[usoara] stergem cu o carpa uscata lucrarea si gata placajul este protejat.
De foc il protejam cu apa lol!
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Mar 03, 2010 11:21 pm

Hm. Vad ca discutia e pe cale sa se ramifice Smile.
Sunt de acord cu adrian, dar nu chiar la orice lucrare de traforaj. La cele din placaj subtire si la care modelul este 2D, cel mult 2D in straturi (gen tablou, placheta, rama) executate din placaj subtire cu suprafata neteda, a carui sectiune nu prea se vede dupa executie - sunt in intregime de acord. Insa cateva din proiectele la care lucrez nu respecta nimic din cele de mai sus (n-au nimic sfant in ele Smile ). Sunt 3D cat cuprinde, iar sectiunea arata ca sa zic asa de-a dreptul nasol in absenta lacului - pe grosime de 9 mm e greu sa ignori aspectul sectiunii. Suprafata e un pic rugoasa, are adancituri pe directia fibrelor, si astea par a fi avide dupa lac. Oricum lacul le da un aspect deosebit, zic eu pe baza experientelor anterioare, din care doua sunt pe la galerie, desi puteau iesi mai bine pozele.
Ca o completare la dusmanii placajului as mai adauga praful si timpul, de aceea as zice ca intr-un fel sau altul lucrarile ar trebui totusi finisate. Cu toate ca, din ce am citit, problema mea nu e rara deloc - o multime de amatori de taiat au ajuns sa urasca etapa de finisaj.
Poate ca reusesc sa termin ceva in urmatoarea saptamana si deliberam atunci daca a meritat lacuirea sau nu. Mi-am propus sa caut si niste grund, sau sa incerc sa le inec in ulei de in fiert Smile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Mier Mar 10, 2010 10:30 pm

Diever
In ce priveste sectiunea materialului la fel de mult absoarbe ca-i lac sau ulei.Daca te uiti in galeria mea doar masina si politele sant lacuite si acestea cu trei straturi de lac restul lucrarilor sant finisate cu ulei de in.Uleiul de in patrunde destul de adanc in material ,protejeaza bine materialul si are un luciu discret.
Apropo de finisari mai nou mie personal mi-a atras atentia o metoda de inegrire a lemnului [ebonizing],se foloseste otet in care se scufunda bucati de metal pentru cateva zile.Dupa cateva zile se filtreaza otetul si se aplica pe materialu.Dupa uscarea otetului se fixeaza cu amoniac [asta-i problema nu stiu de unde amoniac] sau se mai foloseste tanin [la fel nu stiu de unde].Daca stiti sursa de amoniac sau tanin anuntati-ma va rog si pe mine.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Mier Mar 10, 2010 10:54 pm

Tot la colorarea lemnului ar mai fi o metoda de decolorare prin folosirea hipermanganatului .Nu am folosit niciodata metoda doar am citit despre ea.
In vest baietii mai folosesc ulei de lamaie,ori vin eu si zic daca amestecam ulei de in cu ulei de lamaie si eventual putina emulsie de parafina cred ca obtinem un material pentru finisarea lemnului cu calitati deosebite.Ulei de lamaie se gaseste la noi in sticle mici si se foloseste in aroma terapie.Daca merita combinatiile acestea? -cred ca da deoarece obtinem efecte deosebite si in ce priveste aspectul lemnului si protectie deosebita.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Mar 10, 2010 11:11 pm

Hm, nu am idee cum ar arata finisajul care include ulei de lamaie, dar sigur miroase frumos Smile. Am "finisat" si eu de proba niste teste de taiere cu ulei din cel pentru torte, care cica ar contine amestec de ulei de rapita, uleui mineral, colorant si aromatizant de trandafiri, si a iesit relativ aspectuos, dar in primul rand foarte aromat.
Permanganatul ar putea fi o varianta, functie de concentratie si timpul de aplicare se pot obtine efecte interesante.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Darky Joi Mar 11, 2010 11:12 am

Salut. fiind la prima lucrare dupa 16 ani de pauza (inca nu am apucat sa o finisez) nu pot decat sa va impartasesc cate ceva din experienta pe care am avuto cu ceva timp in urma. Lucram in tamplarie din lemn masiv (usi, ferestre) si foloseam cum spuneti voi ulei de in pentru a nu sugativa prea mult lac. de multe ori foloseam baitz pe baza de ulei care il diluam cu motorina. in caz ca nu aveam ulei mai dadeam si cu motorina simpla. In problema luciului sa stiti ca am folosit destul de multe lacuri si era o diferenta foarte mare de la unu la altu ,cele acrilice se uscau mai repede dar nu aveau luciu asa de bun .era intradevar un lac de azur care la a 3a mana deja avea luciu destul de bun dar nu mai stiu decare (nu mai lucrez de 8 ani in domeniu binalelor). oricum cel mai adevarat luciu il obti cu palux dar ala e mai pretentios si solicita o atentie mai sporita. Oricum va trebui sami finisez si eu lucrarea si voi reveni cu detalii.

Darky

Mesaje : 77
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  cardaluc Dum Mar 14, 2010 2:27 am

http://www.ehow.com/video_5116408_apply-tung-oil-wood.html
Am gasit din intamplare acest filmulet si m-am gandit ca ati vrea sa-l vedeti.


Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Dum Mar 14, 2010 3:18 am

Cardaluc

Daca erai atent la ce am postat eu ,cu ceva timp inainte ,atunci stiai demult metoda asta de finisare Very Happy
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  cardaluc Dum Mar 14, 2010 4:25 am

Am fost atent, ideea e ca atunci cand si vezi cum se face nu numai din vorbe, are un alt impact. lol


Cardaluc
cardaluc
cardaluc

Mesaje : 174
Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mar Mar 16, 2010 8:12 pm

Am pus la Galerie poza fructierei care mi-a consumat atata energie cu finisarea Smile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Admin Mier Mar 17, 2010 1:56 am

Diever, imi place fructiera, e foarte frumoasa.
In ceea ce priveste finisarea, eu intotdeauna dupa primul strat, las sa se usuce 2-3 ore, apoi dau din nou cu smirghel fin peste suprafata lacuita. In acest fel se inchid porii si se finiseaza materialul de toti tepii pe care ii scoate lacul la suprafata. Dupa aceea dau inca 2 straturi de lac si totul este ok. Atentie, smirgheluirea dupa primul strat de lac se face cu smirghel de lemn foarte fin. Cereti intotdeauna cand cumparati, smirghel pentru lemn, pentru ca nu tot smirghelul existent pe piata este bun pentru lemn, chiar daca este fin.
Uleiul se foloseste mai ales la piesele de mobilier din lemn masiv pentru a preveni intrarea cariilor si a marii rezistenta lemnului in conditii de umezeala sau schimbari de temperatura si nu in ultimul rand uleiul se foloseste la inchiderea porilor din lemn pentru a face economie de lac; la placaj nu este cazul, placajul are in compozitie tot felul de adezivi pe care cariile nu-i agreeaza, asa ca mai rar sa vezi placaj cu carii; pentru cei ce doresc sa schimbe culoarea unui placaj, recomand bait pe baza de apa. Cumparati bait pe baza de apa inchis la culoare si apoi prin diluare obtineti diferite nuante bait. Eu personal am 2 litri de bait de vreo 10 ani e zile.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Mar 17, 2010 5:03 am

Multumesc pentru sfaturi si aprecieri, Florin. Totusi sunt putin nedumerit, lacul de cabana de la Azur cu care lucrez de-abia dupa 24 de ore sau cam pe acolo nu mai este lipicios (tack-free) si poate fi cat de cat slefuit. Chiar si dupa ce nu se mai lipeste de mana, ca sa zic asa, inca saptamani intregi face un fel de priza nedistructiva cu suprafetele pe care asez obiectul si mai ales cu alte piese lacuite in aceeasi perioada. Poti sa-mi spui ce fel de lac folosesti? Eu am cumparat recent niste grund, tot de Azur, fungicid si cam ieftin, inca nu am reusit sa il testez. Se zice ca protejeaza de ciuperci si micsoreaza absorbtia, dar experienta va decide.
Voi tine seama de precizarea ca trebuie sa fie smirghel "pentru lemn", sper ca vanzatorii din zilele noastre mai stiu detaliile de genul asta.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Admin Mier Mar 17, 2010 8:30 am

Diever, mie nu prea imi place sa lacuiesc,dar cand sunt nevoit sa o fac folosesc un lac cu uscare rapida. primul strat de lac poate fi slefuit de regula imediat dupa 2 maxim 3 ore. Nu e ceva inregula cu lacul de care povestesti. Incearca la o fabrica de mobila sau la un atelier de tamplarie, poate o sa-ti vanda 1-2 litri de lac.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Mier Mar 17, 2010 9:28 am

Sincer ma mir despre ce spuneti voi despre lac ,eu personal niciodata nu am folosit lac care sa nu se intareasca in cateva minute.Cred ca cumparati lacuri pentru protectii speciale de exterior,dar nu e nevoie de asa ceva.Din pacate nu stiu sa va recomand exact ce sa cumparati din comert eu mi le fac rost de pe unde apuc.Lacul pe care il am acum ,in 5-10 minute deja slefuiesc dupa primul strat.Tin minte un lac din comert, cu o eticheta banala ceva de genul ''lac incolor'' sau ''nitro lac'' cam de asta aveti nevoie.Nu stiu, prea multe ,despre lacuri deoarece eu prefer uleiurile.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Admin Mier Mar 17, 2010 9:53 am

Ai dreptate in privinta lacului; si al meu se intareste la fel de repede, dar nu e indicat sa il slefuiesti imediat. Eu il slefuiesc dupa 2-3 ore de asteptare.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Mar 17, 2010 10:52 pm

Pai presupun ca de vina e lacul meu "de cabana". Judecand dupa nume iti faci din lemn o cabana undeva la munte pentru weekend, ii dai un strat de lac, weekendul viitor ii mai dai unul si tot asa, in 2-3 luni e OK. Cam asta e si ritmul meu de lacuit Smile. OK, o sa caut alt lac mai rapid, sincer nici pe mine nu ma incanta rezultatele pe care le am cu asta, cu toate ca am apucat sa capat experienta, deja aproape am golit o cutie.
Voi incerca de asemenea un bait pe baza de apa, am mai taiat ieri un cos (deja parca aud comentarii "ba, dar numai cosuri stii sa tai Smile ?" - asta e, e designul meu si foarte placut de taiat) iar placajul (de plop, de la Brithouse, am luat 1 1/2 foi) e cam prea alb, intentionez sa ii schmb nuanta. Apropo, baitul nu e coroziv? (asta vrea sa fie un joc de cuvinte in engleza - "it bites" Smile ).
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Darky Joi Mar 18, 2010 8:20 am

Am revenit cu noutati. am reusit sa dau azi cu lac cele doua lucrarele ele mele. am luat saptamana trecuta un "lac lucios" de la praktiker ,scrie pe el PARCODUR lac foarte lucios pentru parchet si lemn de policolor. defapt el e palux cu intaritor separat si dupa 3 maini sant multumit de luciu pe care il au. fara itaritor nu se usca nici peste 2 ani, tot lipicios ramane. asa ca pt diever n-am decat 2 explicatii ,ori e lacul vechi ori e palux. Tias sugera sa mergi pe bait pe baza rasinoasa pt ca cel pe apa iti face lemnu atzos si o sa ai probleme la lacuire. ce ma nemultumeste la ce am facut eu azi e ca aveam o pensula dinaceea ieftina sintetica si aia lasa urme cam urate asa ca va trebui sa caut una mai moale ceva din par ca sami intinda lacul mai bine. voi reveni si cu poze pt a vedea ce a iesit

Darky

Mesaje : 77
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Joi Mar 18, 2010 12:07 pm

Diever

Ba..Diever apoi tu numa' cosuri stii sa tai? lol! lol! lol!
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Vin Mar 19, 2010 12:20 am

Stiu sa tai si bataturi, dar nu prea bine, ieri a trebuit sa apelez la profesionisti pentru ca de 2 saptamani sunt tot mai schiop. Ieri m-au taiat profesionistii si in consecinta sunt mai schiop ca oricand Smile.
Vorbind serios nu tai numai cosuri; am taiat si ceasul victorian (e aproape gata), si un suport pentru DVD si set-top box (cel provizoriu a tras o cadere libera cu aparate cu tot, din fericire fara pagube ireparabile) si cateva "teste" mici si inca nefinalizate, si cateva piese (vreo suta) pentru un proiect care nu e 100% traforaj, structura principala e din bete de bambus din cele pentru frigarui. Sunt pe undeva obligat sa tai cam in fiecare saptamana "teste", adica lucrari de rutina pentru a nu-mi pierde deprinderile de lucru cu masina, care au de suferit din cauza timpului limitat pe care il pot aloca pentru traforaj in afara weekendului. Mai si proiectez patternuri cand am timp, tot ca sa-mi tin deprinderile in priza si ca sa dau de lucru imprimantei - am mai avut o imprimanta inkjet si a crapat de la utilizare insuficienta (s-a infundat complet) si acum suflu si in iaurt, n-o las 3 zile la rand fara o listare, utila sau nu.
Referitor la lac e posibil sa fie si mai vechi, si compozitie aiurea (am un cunoscut care lucreaza la Azur si mi-a povestit ce productie la plesneala se face) si faptul ca atelierul meu e-n beci unde temperatura o fi constanta, dar constant cam rece.
Darky, multumesc pentru sfaturi, o sa vad ce pot sa fac. Cum e lacul ala, combini numai cat iti trebuie cu intaritor sau care-i procedura? Si cam in cat timp se intareste? Pensule aspectuoase am vazut intre altele la Selgros unde cumpar de obicei, dar trebuie sa fie si la real,- set pentru elevi, cu mai multe grosimi de pensule si aspect acceptabil.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Darky Vin Mar 19, 2010 4:43 am

intaritorul e 0,125 l pt un litru de de lac asa ca trebuie sa apreciezi cam cat faci altfel se intareste tot .eu fac doar cate putin doar cat am nevoie. se usca aproximativ in 30 de minute dar e mai bine sal lasi mai mult. cel combinat din borcan se poate folosi cam 4 ore (asa scrie pe cutie) dar daca vrei sa nu se usuce asa repede in cazul in care ai mai mult de lacuit poti sa pui mai putin intaritor. am luat azi o pensula mica din piatza din ceva par , chiar acu o incerc si vad ca e mai buna ca cealalta adica intinde mai bine .sa vad ceo iesi

Darky

Mesaje : 77
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Mier Mar 31, 2010 12:54 pm

Baietii de pe un site strain zic ca uleiul de in singur nu este cel mai bun pentru finisare dar in combinatie cu poliuretan [nu prea stiu ce-i poliuretanul] se pare ca devine o solutie buna cu uscare mai rapida.Se mai aminteste shellacul de care se pare ca sant multumiti .Ce stiti se mai gaseste pe la noi shellac?
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Mar 31, 2010 10:05 pm

Poliuretanul e alta chimicala de larga utilizare; din ce am vazut un lac poliuretanic se folosea la lacuirea capetelor de crosa de golf, ceea ce ma face sa cred ca e foarte rezistent. Mai banuiesc ca utilizarea "in combinatie" implica tratarea cu ulei pentru finisarea primara si evidentierea structurii lemnului iar lacul poliuretanic se aplica ulterior, dand un luciu perfect.
De selac am auzit, dar nu am folosit niciodata. Ma gandesc ca se gaseste functie de cerere; si cum e nevoie de cine stie ce materiale pentru a finisa mobilierul modern din... aglomerate probabil ca trebuie mult noroc ca sa-l gasim. Din ce tin minte selacul e material solid, gen ceara sau cam asa ceva, care poate fi dizolvat intr-un solvent anume pentru a obtine lacul, dar amintirile mele despre el sunt mai vechi de 30 de ani.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Apr 14, 2010 5:46 am

Ei, am mai facut progrese la lacuire; zilele trecute am remarcat ca lacul a devenit cam gros si l-am diluat cat am putut de exact cu vreo 5% diluant recomandat. Dupa asta parca se usca mai rapid, chestie aparent paradoxala; numai ca daca e mai diluat este si mult mai fluid, stratul iese mai subtire iar substantele volatile ies mai repede. Atata ca daca suprafata nu-i perfecta e nevoie de mai multe straturi.
Toate bune si frumoase. O saptamana mai tarziu insa am constatat ca lacul din cutia bine inchisa s-a facut piftie Shocked . Dupa o agitare ca la carte si-a mai revenit, dar am impresia ca diluarea i-a cam pus capac pe termen lung. Din fericire am cumparat deja o alta combinatie de lac, diluant si bait, poate va iesi mai bine.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum