www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Finisare - lacuire

+12
bame
NumLock
viorel
iuly07
UnOm
gabyrafa
sseebbyy_bm
Admin
Darky
adrian
cardaluc
Diever
16 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Lun Noi 14, 2011 5:04 am

Bine,atunci invartim ventilatorul. Smile
Nu cred ca lacul se usca bine in curenti de aer,cred ca ar fi mai potrivit un dulap ''cuptor'' cu o temperatura 30-50 de grade.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Lun Noi 14, 2011 9:01 am

Adevarul e ca manualele sunt pline de solutii "fanteziste" care au fost testate de-un maniac, au functionat si pe urma au fost adoptate de toti cei care le-au injurat initial. Dar centrifuga nu pare o idee buna, cu toate ca o echilibrare buna ar putea duce la straturi de lac subtiri si uniforme (in plan). Unele din straturile care compun discurile optice (CD, DVD) sunt depuse prin acoperire centrifugala. Numai ca dotarea ar putea depasi ce putem noi realiza - daca centrifugarea produce curenti de aer care ridica praf (material deseori intalnit prin atelierele de tamplarie) efectul s-ar cam anula. Mai nou folosesc un pulverizator pentru lac si acopar piesele dupa lacuire ca sa nu se depuna praful pe ele.
Lacuirea prin imersare se practica, numai ca impreuna cu un "cutit de aer" - un jet lat de aer care sa indeparteze excesul de lac. Aer... tot fara praf.
Eu sterg piesele cu prosoape din hartie, uneori umezite cu putin diluant.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  handgert7 Mier Feb 29, 2012 11:53 am

adrian a scris:O lucrare de traforaj trebuie sa fie lucioasa? Daca va uitati la lucrarile facute dincolo veti vedea foarte putine lucrari lucioase,mai ales la fretwork .Dupa ce se decupeaza modelul se ramane cu prea putina suprafata ori lacul este de efect numai pe suprafata.Dusmanii placajului sant apa si focul ,de apa respectiv de umezeala ajunge sa protejam cu ulei de in daca nu avem altul mai deosebit ,doua straturi primul se unge cu carpa ,burete ,pensula....si dupa ce sa uscat bine primul strat al doilea il ungem direct cu smirghel fin de la 180 in sus 3oo-400 preferabil si imediat dupa aceasta finisare ,[usoara] stergem cu o carpa uscata lucrarea si gata placajul este protejat.
De foc il protejam cu apa lol!

De care "ulei de in" este vorba? Am cumparat de la Praktiker "ulei de in"ce are doar componente pe baza de petrol si care miroase ca atare, foarte puternic, nimic "in ".Mai precis, ce trebuie sa scrie pe sticla/bidon?
handgert7
handgert7

Mesaje : 106
Puncte : 124
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Kristiansand, Norvegia

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  handgert7 Mier Feb 29, 2012 11:59 am

handgert7 a scris:
adrian a scris:O lucrare de traforaj trebuie sa fie lucioasa? Daca va uitati la lucrarile facute dincolo veti vedea foarte putine lucrari lucioase,mai ales la fretwork .Dupa ce se decupeaza modelul se ramane cu prea putina suprafata ori lacul este de efect numai pe suprafata.Dusmanii placajului sant apa si focul ,de apa respectiv de umezeala ajunge sa protejam cu ulei de in daca nu avem altul mai deosebit ,doua straturi primul se unge cu carpa ,burete ,pensula....si dupa ce sa uscat bine primul strat al doilea il ungem direct cu smirghel fin de la 180 in sus 3oo-400 preferabil si imediat dupa aceasta finisare ,[usoara] stergem cu o carpa uscata lucrarea si gata placajul este protejat.
De foc il protejam cu apa lol!

De care "ulei de in" este vorba? Am cumparat de la Praktiker "ulei de in"ce are doar componente pe baza de petrol si care miroase ca atare, foarte puternic, nimic "in ".Mai precis, ce trebuie sa scrie pe sticla/bidon?

Exact despre acesta este vorba http://www.fabryo.com/grunduri-pentru-diverse-suporturi/ekonomic-ulei-de-in-sicativat_i48.html
handgert7
handgert7

Mesaje : 106
Puncte : 124
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Kristiansand, Norvegia

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Feb 29, 2012 12:42 pm

Ala il am si eu, si miroase rezonabil de vegetal. Cu toate ca se mentioneaza ca contine si solventi minerali, astia sunt diferiti diluanti. Poate ai prins un lot mai de criza. De criza economica pentru ei, de criza de nervi pentru tine.
Mi-a vandut un coleg un pont pentru ceara, va anunt ce iese.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  handgert7 Joi Mar 01, 2012 2:33 am

Diever a scris:Ala il am si eu, si miroase rezonabil de vegetal. Cu toate ca se mentioneaza ca contine si solventi minerali, astia sunt diferiti diluanti. Poate ai prins un lot mai de criza. De criza economica pentru ei, de criza de nervi pentru tine.
Mi-a vandut un coleg un pont pentru ceara, va anunt ce iese.
Bun, si al tau dupa cat timp nu mai miroase ?
handgert7
handgert7

Mesaje : 106
Puncte : 124
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Kristiansand, Norvegia

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  bame Joi Mar 01, 2012 3:42 am

SC Romfarmachim SA tel 0244 547 451- ulei vegetal sicativat fara miros; compozitie ulei vegetal, agenti de sicativare; timp uscare 3-4 ore
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Joi Mar 01, 2012 11:53 am

handgert7 a scris:
Diever a scris:Ala il am si eu, si miroase rezonabil de vegetal. Cu toate ca se mentioneaza ca contine si solventi minerali, astia sunt diferiti diluanti. Poate ai prins un lot mai de criza. De criza economica pentru ei, de criza de nervi pentru tine.
Mi-a vandut un coleg un pont pentru ceara, va anunt ce iese.
Bun, si al tau dupa cat timp nu mai miroase ?
Asta n-am masurat, cateva zile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  handgert7 Vin Mar 02, 2012 12:25 pm

Diever a scris:
handgert7 a scris:
Diever a scris:Ala il am si eu, si miroase rezonabil de vegetal. Cu toate ca se mentioneaza ca contine si solventi minerali, astia sunt diferiti diluanti. Poate ai prins un lot mai de criza. De criza economica pentru ei, de criza de nervi pentru tine.
Mi-a vandut un coleg un pont pentru ceara, va anunt ce iese.
Bun, si al tau dupa cat timp nu mai miroase ?
Asta n-am masurat, cateva zile.

Da, vad ca dispare mirosul acela puternic dupa ceva timp...imi faceam griji ca nu voi putea folosi uleiul. Citisem pe aici ca Adrian, parca, recomanda si cateva picaturi de lamaie in ulei.Voi incerca cat de curand !
Multumesc ca m-ai "suportat" cu nestiinta si nerabdarea mea Smile
handgert7
handgert7

Mesaje : 106
Puncte : 124
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Kristiansand, Norvegia

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Sam Mar 03, 2012 10:24 am

Fi atent, Adrian recomanda ulei de lamaie. S-ar putea sa nu iasa bine daca-l faci limonada, testeaza intai pe ceva mai mic.
Sa nu exageram cu ignoranta, nu e cazul tau. Am asigurat mult timp suport tehnic, cu vremea devine o a doua natura. Smile
On-topic, am dat de-un magazin pentru artisti in Timisoara si am gasit cate ceva util in bransa noastra. Am comandat ceara (ca pentru parchet) si... tobe... Spray adeziv temporar pentru aplicarea patternurilor! Cand apare va anunt cum functioneaza. Daca e bun ori va dau adresa, ori cumpar un bax si ma apuc de specula Smile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  handgert7 Sam Mar 03, 2012 2:34 pm

Uite ca tot esti util Smile-ai dreptate, am verificat si eu-este vorba despre ulei de lamaie si nu picaturi de lamaie.
Apropo de spray temporar, sunt si eu interesat-deocamdata am cumparat unul "de capacitate mica", frantuzesc, dar isi face treaba f. bine. Inca nu m-am "aruncat" la cele produse de "3M"...
Astept cu interes raspunsul oficial-ori adresa directa, ori "tentativa de specula" Smile
handgert7
handgert7

Mesaje : 106
Puncte : 124
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Kristiansand, Norvegia

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Sam Mar 03, 2012 10:58 pm

Niciodata sa nu te indoiesti de memoria mea. Aaaa... despre ce vorbeam? Smile
Spray caut de mult, dar numai recent am dat de acest magazin pentru artisti, la indicatia unui coleg. Stiu ca mai sunt si altele, dar de obicei orarul lor se suprapune prea strict cu al meu, deci... Insa ieri am reusit o excursie in centru, si daca nu am pus mana pe spray am luat macar un metru de catifea cu care vreau sa tapitez interioarele unor cutii. Aveti vreo idee cu ce as putea sa lipesc catifeaua incat sa fie bine lipita, dar nu deteriorata? Daca nu aveti va trebui sa experimentez.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Sam Mar 03, 2012 11:14 pm

Diever;- Cred ca silicon,ar merge?!
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  bame Dum Mar 04, 2012 12:22 am

moment, adeziv pentru lemn merge perfect
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  NumLock Dum Mar 04, 2012 8:37 am

Diever a scris:Fi atent, Adrian recomanda ulei de lamaie. S-ar putea sa nu iasa bine daca-l faci limonada, testeaza intai pe ceva mai mic.
Sa nu exageram cu ignoranta, nu e cazul tau. Am asigurat mult timp suport tehnic, cu vremea devine o a doua natura. Smile
On-topic, am dat de-un magazin pentru artisti in Timisoara si am gasit cate ceva util in bransa noastra. Am comandat ceara (ca pentru parchet) si... tobe... Spray adeziv temporar pentru aplicarea patternurilor! Cand apare va anunt cum functioneaza. Daca e bun ori va dau adresa, ori cumpar un bax si ma apuc de specula Smile.

As cumpara si eu ulei de lamaie daca as gasi...Cat desspre acel spray adezic..abia aștept un review Very Happy .
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Dum Mar 04, 2012 9:10 am

La silicon ma gandeam si eu. Nici Moment nu-i o idee rea, cu mentiunea ca Moment e o marca si din ce-am vazut comercializeaza o gama serioasa de adezivi. Te gandeai la acel adeziv cu consistenta elastica, numit in antichitate Prenadez?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Dum Mar 04, 2012 11:37 am

In ce priveste uleiul de lamaie ,cred ca,uleiurile esentiale,cele de la drogherii sau magazinele tip plafar,sant bune.Sincer sa fiu nu stiu de ce se fac combinatii de uleiuri,o fi avand fiecare contributia lui ,la retzete.
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  bame Lun Mar 05, 2012 12:28 am

Nu, Moment un echivalent al "aracetului" dar pentru lemn, nu cel pentru zidarie. Un adeziv excelent pentru multe materiale, inclusiv textil, dar nu pentru metal si lemn cum cautam la un moment dat.
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Lun Mar 05, 2012 11:36 am

Folosesc si un fel de aracet, de la UHU. Destul de bun, avantajos ca nu lasa urme dupa uscare. Si am gasit ce caut de mult, adeziv poliuretanic pentru lemn, rezistent la apa (inclusiv de mare). L-am verificat si este rezistent. Problema lui este ca daca ramane exces de adeziv pe lemn la intarire va avea bule in el - nu ca spuma poliuretanica, dar totusi un pic inestetic. Va trebui sa vad cum il pot aplica minimalist, incat sa nu lase exces. E marca Bison, recipiente de culoare galbena - eu am gasit la Baumax.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  bulgaru Lun Mar 05, 2012 10:32 pm

Vreau sa ma bag si eu in vorba.Am vazut de curand la Praktiker adeziv pt. lemn.in recipiente de diferite capacitati,atat rezistent la umezeala cat si "normal". Sper sa va fie de ajutor

bulgaru

Mesaje : 113
Puncte : 159
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  UnOm Mar Mar 06, 2012 1:40 am

Daca tot am vazut ca dumneavoastra postati despre adeziv, va spun si eu un adeziv care`l folosesc si pana acum nu m`a lasat : Bison Kit Universal - este un tub bleu-verzui de 50ml, am inteles ca se gaseste si cantitati mari mari, dar mie imi ajunge atat, momentan
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mar Mar 06, 2012 10:18 am

Bine ai venit in vorba, bulgaru! Cum se numeste adezivul?
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Mar Mar 06, 2012 10:42 pm

Amu, ii in engleza ,ce sa fac?! Da' retzeta nr 2 cred ca-i buna.Desigur nu-i cea mai comoda metoda sa-ti faci singur adezivul dar poate unii vor fi curiosi sa incerce.
http://www.ehow.com/how_10040564_make-homemade-superstrong-permanent-glue-dries-fast.html
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  handgert7 Mier Mar 07, 2012 12:55 am

O traducere "automatizata" a textului ( asta, pentru ca ma grabesc sa termin o piesa destul de "incarcata" )

Instrucţiuni
Veţi avea nevoie de
• Oală pentru gătit
• Gelatina (1/2 uncie de pachete)
• Lingură de amestec
• Glicerină
• Oţet
• Nestins
• Ulei de in
• Perie mica pentru vopsit
• Tin plăci
• Recipient din plastic (ermetic)
• Gumă arabică
• Lapte degresat
• De ulei de cuişoare
• Castron
1.
o 1
Adauga 6 linguri. de apă la o oală de gătit şi de ao aduce la fierbere. Luaţi oala de pe foc şi se adaugă două pachete 1/2-ounce de gelatină unflavored la oala, si se amesteca bine pana cand gelatina sa dizolvat. Cu oala încă fierbinte, se adaugă 2 linguri. de oţet şi 2 linguri. de glicerină, şi se amestecă bine-l. În timp ce rămâne cald, se aplică lipici la obiecte, cum ar fi ţesături, piele, carton şi hârtie.
o 2
Se toarnă 4 oz de ulei de in într-o oală de gătit. Puneti o mana de var nestins în oală. Se fierbe conţinutul, până când soluţia ajunge la o grosime de mediu, şi se toarnă soluţia pe plăci de staniu mai multe. Să soluţia uscat la o duritate în umbra sau în interior. Pentru a utiliza adeziv, se încălzeşte până inferioară a tabla până lipici începe să curgă. Folositi o pensula mica pentru a aplica lipici la obiecte din lemn, cum ar fi mobilier şi jucării. Acest lipici are calitati impermeabile şi ignifug.
o 3
Se toarnă 1/2 lingura. de apă într-un material plastic etanş container. Adauga 1 lingura. de glicerină şi 3 linguri. de gumă arabică în recipient. Se amestecă bine soluţia şi sigila capacul pe recipient. Utilizaţi acest lipici pe elemente cum ar fi China, farfurii, căni, farfurii si alte vesela. Acest lipici gumă arabică va stoca timp de un an.
o 4
Se toarnă 1/4 ceasca de borax de plastic într-un container etanş. Adăugaţi 1/2 cana de praf de cazeină la cupa şi se amestecă bine ingredientele. Continua amestecarea în timp ce adăugarea de apă fierbinte pentru soluţia pentru a aduce ingredientele pentru o pasta groasa. Sigiliul recipient cu capac. Acest adeziv funcţionează pentru aderarea sticlă, porţelan şi repararea produselor din carton sau hârtie.
o 5
Se toarnă 2 linguri de apă într-un castron şi se adaugă un 1/2 uncie unflavored pachet de gelatină. Se amestecă până se dizolvă. Adu-3 linguri. de lapte degresat la fiert într-o oală de gătit, şi se adaugă soluţie de gelatină pentru potul. Se amestecă conţinutul cu o lingura de amestec şi se adaugă două picături de ulei de cuisoare. Se toarnă conţinutul într-un material plastic etanş container. Acest adeziv funcţionează bine pentru aderarea la sticla la sticlă de sticlă şi alte materiale.



handgert7
handgert7

Mesaje : 106
Puncte : 124
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 50
Localizare : Kristiansand, Norvegia

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Vin Mar 23, 2012 9:46 pm

Am gasit la Baumax niste "Huile Protectrice" marca Starwax (multumesc lui Dumnezeu ca n-am facut scoala in vremurile astea moderne, deci am priceput ce este Smile ) si am cumparat un recipient (cam jumatate de litru, 40 de lei), dar inca nu l-am testat. Se mentioneaza ca ar contine extract de portocale. Asta e, lamai, portocale, citrice sa fie!
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 3 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum