www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Finisare - lacuire

+12
bame
NumLock
viorel
iuly07
UnOm
gabyrafa
sseebbyy_bm
Admin
Darky
adrian
cardaluc
Diever
16 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Mier Oct 13, 2010 9:15 am

Update - sunt la a doua cutie de lac care isi schimba proprietatile pe la jumatate, drept care am decis sa-l termin... cumva si am consumat o jumatate de cutie in doua zile. Asta s-a realizat lacuind placi mari de placaj, din care doua au doua fete, iar a treia doar una - stiu ca suna ciudat, dar prima fata e deja lacuita, din fabrica. Imi propun sa le lacuiesc din start fetele, la luciu, si sa protejez pe urma ambele suprafete cu hartie in timpul taierii ca sa nu le zgarii. La prima fata am folosit o pensula mai mare, lata, iar la a doua mi-a venit o idee de zile mari si am intins lacul cu o cartela de plastic, un card bancar (expirat, ca n-o duc chiar asa de bine incat sa stric carduri valabile Smile ). A iesit foarte uniform, lipsit de bule si avea avantajul ca evidentia imediat cocoloasele de lac intarit care se intamplau sa fie pe suprafata. Urmeaza a treia cutie de lac incolor de cand mi-am reluat hobby-ul, si poate una cu lac colorat, pentru lucrari bicolore. Si trebuie sa-mi pun la punct o metoda de a evita degradarea lacului in cutie - poate sa scot intr-un recipient mai mic cat estimez ca-mi trebuie la o repriza de lucru.
Un coleg mi-a sugerat lacurile "eco" pe baza de apa, pe care le-a folosit la tamplaria casei. Nu suna rau - fara solventi, care ma fac sa vad elefanti roz dupa vreo ora de lacuit, fara spalat pensulele cu solvent, fara "impact ecologic" (pe langa altii pot dormi noaptea linistit) si altele. Numai ca am niste retineri. La placaj s-ar putea sa ma aleg iar cu exfolieri. Plus lucrarile incepute si partial finisate - nu pot incepe cu un lac si sa continui cu altul, complet diferit.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Darky Mier Oct 13, 2010 9:54 pm

Diever nu ti-as recomanda lac cu apa mai ales la placaj mai de proasta calitate, deoarece se dezlipeste si raman doar dalme (eu am patit-o de la bait cu apa). Eu am rezolvat mai simplu problema lacuirii. Am luat din praktiker un lac spray si mi-am lacuit cu el 3 modele (atentie , trebuie sa fie si pt lemn). Mai am unu de policolor dar se pare ca e apa de ploaie, nu se usuca uniform si nu are luciu. Cu primul am facut chiar treaba buna si pot spune ca am economisit o gramada de timp si a iesit si mai bine (nu se mai vad acele dungi de pensula cand e lacul mai gros)

Darky

Mesaje : 77
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Dum Ian 30, 2011 9:37 am

Salut - a mai trecut o vreme si-as zice ca fac progrese, pe partea de calitate daca nu si pe cea de viteza. Placile lacuite cu cartela s-au uscat cam cu zbârci, din cauza ca n-au stat la orizontala, una a iesit mai bine dar cu o "punga" de lac adunata la o margine - solutia a fost sa n-o misc si sa am rabdare, si in timp s-a uscat lacul si-acum e lucios si uniform. Ca sa nu mai risc surpriza am analizat operatia de lacuire cum as face-o la serviciu cand un proces industrial o ia razna si trebuie sa inteleg de ce, si-am procedat cam asa:
- pensule noi - alea vechi deja semanau izbitor cu un arici inspaimantat, iar rezultatul lacuirii cu ele imi dadea si mie un aspect similar.
- masa pusa la boloboc, odata pe saptamana, previne alunecarea lacului pe suprafetele plane din cauza inclinarii. Cu suprafetele care nu sunt plane e mai complicat.
- cutii de carton curate pe dinauntru, cu capacele inlaturate, se pun peste piesele lacuite ca sa le protejeze de praf.
- cutia de lac, inainte de utilizare, primeste o smotoceala cu scop agitator, dupa care rapid se scoate capacul si se pune cu fata in sus pe un suport, iar peste cutia de lac deschisa se pune o alta. Lacul din cutie nu mai e expus, si lucrez cu lacul ramas in capac, care de multe ori mi-e suficient pentru o repriza de lacuire. Scap de solventi, nu ma mai simt ca dupa o betie.
- lacuit, lasat 2-3-4 zile, slefuit, lacuit inca o data sau de doua ori.
Am mai folosit si lac spray, marca Genius, de la Baumax. In functie de lemn da rezultate diverse, dar destul de bune. Nu are solventi comuni cu lacul de pensula, asa ca il mai folosesc la o prima lacuire, pentru astuparea porilor.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  sseebbyy_bm Joi Feb 17, 2011 9:49 am

salutare pt toata lumea de pe forum .
Dupa 25 de ani am reluat traforajul am facut un suport de servetele sa exersez dar ce ma termina la creier este placajul cred eu de proasta calitate se exfoliaza si nu stiu ce sa fac . daca aveti idei ar fi ok multumesc anticipat

sseebbyy_bm

Mesaje : 10
Puncte : 10
Data de inscriere : 20/01/2011
Varsta : 50
Localizare : baia mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Admin Joi Feb 17, 2011 11:27 am

Schimba placajul. Lucrarile de traforaj si asa sunt migaloase daramite sa mai stai sa tratezi si placajul. Parerea mea este ca nu are rost asa ceva. Cumpara un placaj de calitate si bucura-te la urma ca ai realizat ceva frumos. Este un hobby destul de ieftin pentru a mai cauta sa folosim placaj de ambalaje cum faceam pe vremuri sau sa folosim diferite tertipuri pentru a reconditiona o coala de placaj deteriorata din diverse motive.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 509
Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  sseebbyy_bm Vin Feb 18, 2011 8:55 am

pai am cumparat de la o firma o coala de 2*1.25 nu an de unde sti daca ii de calitate s-au nu

sseebbyy_bm

Mesaje : 10
Puncte : 10
Data de inscriere : 20/01/2011
Varsta : 50
Localizare : baia mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Vin Feb 18, 2011 10:52 pm

Idei avem, sa ai tu resurse e problema. M-am lovit de situatia asta de zeci de ori. Si nu intotdeauna solutia a fost schimbarea placajului. Spun asta pentru ca anumite mostre de placaj pe care le am nu cred ca le voi mai gasi vreodata de cumparat - cand exfoliez ceva la ele le repar cu orice pret.
Trebuie umblat la cauze, oameni buni! Smile Uneori exfolierea sau ruperea apar ca rezultat al taierii cu o inserite prea larga - seby, tai cu manual sau cu masina? La taieri prea fine cu insertie cu canal prea larg se pot intampla exfolieri.
Daca sesizezi problema de la inceput stop joc. O solutie, dealtfel on-topic, este finisarea prin lacuire a placajului inainte de a incepe taierea. Pe urma finisarea va trebui protejata, cu hartie lipita si pe partea de jos. Consuma ceva mai mult lac, dar e lacuire de suprafata, nu de bijutier.
Mai poti incerca sa schimbi tipul de lama si regimul de taiere. Iar daca problema a aparut pe finalul lucrarii, de sa ai motive sa injuri, se poate si repara - cu multa migala si rabdare. Dar, in definitiv, esti in bransa traforajului, nu? Smile
Inca o solutie este taierea in pachet. Un pachet bine asamblat, de vreo 3 placi, e mult mai rigid si mai putin expus la exfoliere. Si te alegi si cu mai multe lucrari. Doar ca e ceva mai greu de lucrat.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  sseebbyy_bm Vin Feb 18, 2011 11:39 pm

deocamdata lucrez cu manual iti multumesc pentru sfaturi sa ai o zi buna

sseebbyy_bm

Mesaje : 10
Puncte : 10
Data de inscriere : 20/01/2011
Varsta : 50
Localizare : baia mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Vin Feb 25, 2011 4:29 am

Am gasit o reteta noua;-se folosesc in parti egale ,ulei de in,terebentina si ceara [de albine sau de lumanare]
-se amesteca uleiul cu terebentina,se incalzesc [daca se poate afara
terebentina este inflamabila] si se adauga ceara
-la racire se obtine o pasta ce poate fi unsa pe lemn
Nu am incercat inca dar cred ca daca modificam proportiile putem obtine ceva, mai lichid ,bun de dat cu pensula.Reteta este data pentru finisaje de mobila si scule facute din lemn ,protejeaza bine impotriva umezelii.
Aici terebentina; http://www.galeriart.ro/eshop/prodView.asp?idProduct=295&Msg=Adaugat%20in%20Lista%20Produse%20Favorite!
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  gabyrafa Joi Apr 21, 2011 7:56 am

Am o mica-mare problema cu lacul: azi am dat 2 tablouri cu lac si pana maine trebuie sa le termin, in ce mediu se usuca cel mai bine lacul: racoros sau caldut??
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Darky Joi Apr 21, 2011 8:15 am

cat mai cald. daca le-ai putea pune la soare ar fi si mai bine.

Darky

Mesaje : 77
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  gabyrafa Joi Apr 21, 2011 12:29 pm

Vai... mersi foarte mult! sunny ...maine le scot la soare
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  UnOm Mier Mai 18, 2011 8:35 am

Nu stiu cat de bun este "sfatul" meu, dar spun din ce am auzit de la cineva, cum ca lacul de barci ar fii bun, acum nu stiu exact ce tip anume, persoana care mi`a spus avea de la cineva cateva cutii de ness pline cu lac de barci
UnOm
UnOm

Mesaje : 161
Puncte : 199
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Sam Mai 21, 2011 5:25 am

Am vazut niste lac pe care scria "Yacht", poate e genul asta de lac. Poate apuc odata si sa-l incerc, daca ajung sa-mi fac o barca.
Intre timp progresez la tehnica, dupa ce am cumparat un pulverizator pentru vopsire, lacuire si orice alt lichid dat pe lemn. E marca Bosch si l-am luat de la Dedeman, modelul cel mai simplu, l-am testat ieri si pana acum mi se pare OK. Atata ca trebuie lucrat in spatiu bine ventilat si cu un filtru pe figura (a facut ceata in atelier) si cam risipeste lacul daca nu lacuiesti suprafete mari si plane, dar din punctul asta de vedere mi-e egal daca lacul se duce pe jos sau se intareste in cutie cand e inca pe jumatate plina. O mica problema este curatenia de final, se consuma ceva diluant ca sa se cureta rezervorul si suflanta. Poate e cazul sa incerc cum merg lacurile pe baza de apa, dar asta ar trebui incercat cu placaj bun, care nu e predispus la exfoliere de cum da de umezeala. Asta e ecologiza curatarea aparatului.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  iuly07 Sam Mai 21, 2011 6:37 am

Nu stiu cum faceti voi , dar eu dupa prima mana de lac (indiferent cu ce este aplicat) las sa se usuce foarte bine , dupa care , cu un smilgher foarte fin , smilgheruiesc toata fata lucrarii , o sterg de praful rezultat in urma smilgheruirei , dupa care aplic urmatoarele doua straturi de lac care asigura luciul necesar lucrarii. Citeam la cineva pe forum ca el da cu un ulei.Mie sincer imi plac lucrarile lacuite.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Diever Sam Mai 21, 2011 8:57 pm

Si eu procedez la fel, pentru ca sunt de parere ca unele lucrari sunt puse in valoare la maximum de un lac lucios. Din cauza atmosferei din atelier, pe care nu am cum sa o tin libera de praf, mi-am facut si niste acoperitori pe care le pun peste lucrarile lacuite pana cand lacul se intareste, pentru ca am constatat ca degeaba curat de praf inainte daca praful se aseaza bine si dupa lacuire.
O mica diferenta ar fi ca eu numesc hartia abraziva smirghel, dar conteaza mai mult cum o manuim decat cum ii spunem Smile.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  iuly07 Dum Mai 22, 2011 12:29 am

Ai dreptate Diever. Smirghel se spune.
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  viorel Sam Iul 09, 2011 7:01 am

Stimati domni lacuirea obiectelor lucrate cu traforajul se face astfel Dupa finisarea obiectului cu smirghel se da cu un strat de lac si se lasa pina se usuca bine Apoi se finisesza cu smirghel foarte fin dupa cum spuneti si voi smirghel pt.lemn Dupa care se da din nou cu lac Eu folosesc lac DYO MARIN este un lac foarte bun rezistent la apa [este folosit la ambarcatiuni]Pentru lacuit folosesc pensula dar nu stiu daca se mai gasesc pensule cu par natural cele cu par sintetic sunt foarte proaste De foarte putin timp mi-a adus cineva un pistol electric pt.lacuit Dar nu sunt multumit pt.ca,curge lac cind pulverizeaza si nu da strat uniform peste tot Am vazut la tv.o reclama cu un aparat de vopsit cu un mic compresor,acela cred ca este foarte bun pt.ca este puternic,dar este cam scump Mai fac urmatoarea precizare ca in lacul dyo marin se pune si diluant[special care se da o data cu lacul]Se pune cum scrie pe eticheta de pe cutie Va sfatuiesc sa faceti mai multe obiecte astfel sa consumati o cutie sa nu vi se mai usuce lacul in cutie De asemenea cautati sa lacuiti cind este soare si cald pt.ca obiectele sa se usuce repede Sper ca sfaturile mele sa va fie cu folos
viorel
viorel

Mesaje : 179
Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 66
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  iuly07 Vin Iul 15, 2011 3:35 pm

Multumim Viorel pentru sfaturi . Eu am gasit in cele din urma lacul de care vorbesti. Acum urmeaza sa-l testez. Este gros ca mierea . Spune ca poti sa-l diluezi , dar nu cred ca se intareste in cutie daca mai ramane . Eu ultima iconita , am lacuit-o cu lac de la KOBER . Dar nu sunt multumit. Dupa fiecare lacuire raman urme , de parca imi sufla cineva cu nisip pe ea. Precizez , ca am slefuit si am sters lucrarea dupa prima si a doua lacuire. Nu se vede rau, dar ma gandesc ca , .....vin criticii (carcotasi). Very Happy
iuly07
iuly07

Mesaje : 249
Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 53
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  NumLock Sam Iul 16, 2011 9:02 am

Acelaşi luru l-am păţit şi eu cu lac de la KOBER (culoare mahon) . Am crezut că am fost eu ghinionist şi am nimerit o cutie cu gunoaie în ea. Exact cum a spus şi iulz07, parcă ziceai că pune cineva nisip. Am crezut că e de la pensulă, dar nu era. Abia după 3 şlefuiri am obţinut ceva de care să fiu cât de cât mulţumit...tot au rămas urme.
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  NumLock Dum Noi 13, 2011 2:48 am

Salutare,

Am câteva întrebări:
*Ce granulaţie are şmirghelul pe care îl folosiţi pentru finisarea iniţială şi ce granulaţie are cel pe care îl folosiţi după prima lăcuire?
*Primul strat de lac îl indepărtaţi complet?
*După şlefuirea iniţială a placajului, cu ce îndepărtaţi praful? Dar după ce daţi cu şmirghel primul strat de lac (sau primele 2 straturi) ?
NumLock
NumLock

Mesaje : 162
Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 32
Localizare : Buzău

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  gabyrafa Dum Noi 13, 2011 3:20 am

1.Eu folosesc granulatie de 800 pentru cea intiala si de 400 inainte ca sa dau cu lac
2.Nu, primu strat de lac il la uscat cam 3-4 zile cu cea mai fina granulatie slefuiesc pana se vede un praf alb
3. Pentru slefuirea initiala eu sperg cu o carpa usor umezita, dar pentru primul strat de lac cu o carpa tot asa, usor umezita! Cool
Spor la lucru!!!!
gabyrafa
gabyrafa

Mesaje : 181
Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  bame Dum Noi 13, 2011 8:48 am

Ce spuneti despre:
1. lacuirea prin imersare
2. uscarea fortata a lacului, de exemplu prin centrifugare
Ar putea fi o solutie pentru obtinerea unei suprafete de calitate si reducerea timpului de uscare?
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  adrian Lun Noi 14, 2011 12:23 am

Bame; imagineaza-ti Dom clocku' lui Dan ,centrifugat...pe toti peretii Very Happy
adrian
adrian

Mesaje : 634
Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  bame Lun Noi 14, 2011 1:16 am

adrian a scris:Bame; imagineaza-ti Dom clocku' lui Dan ,centrifugat...pe toti peretii Very Happy

Intradevar, o imagine foarte...hazoasa, desi ...
Am avut un coleg, care la un examen de an, utilizand o solutie considerata "fantezista" a promovat cu o nota minimala. Surpriza a venit anul urmator, cand, in lista de teme pentru examenul de licenta au fost propuse doua avand la baza "fantezista". Nu e nevoie sa precizez ca cea preluata de acelasi coleg a fost ulterior notata maximal.

Solutia o vedeam pentru repere, lucrari in special 2D, dar, avand in vedere formula fortei centrifuge, unde turatia si bratul se pot regla, se pot obtine valori chiar si pentru ansambluri 3D. Importanta este miscarea maselor de aer omnidirectionala, nu dirijata ca in cazul foenului. Faptul ca nu nu o utilizam, nu inseamna neaparat ca n-ar putea fi aplicata.
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Finisare - lacuire - Pagina 2 Empty Re: Finisare - lacuire

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum