www.traforaj.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Informatii traforaj electric HANSEATIC

4 participanți

In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  TERENTE Dum Oct 26, 2014 6:32 am

Va salut cu respect,sunt nou inscris ,nu prea sunt in tema cu postarile,cer scuze daca am postat intrun loc nepermis ,de si nu sunt strain de prelucrarea lemnului,meseria mea este timplar constructii,am atelier autorizat de prelucrare lemn acasa,dar traforajul si pirogravura sunt doua elemente care ma fascineaza,asa ca printre ferestrele de timp de care mai dispun,tare mi-as dori sa cochetez cu aceasta indeletnicire ,am tot felul de scule ,de mari si mici dimensiuni ,ce-mi lipseste mie este un traforaj electric,am gasit ceva f ieftin,descrierile sunt asa scum sunt ,ca ori ce comerciant sa-si vinda marfa,v-a spun si denumirea ,este  un HANESATIC de 85 w cu vreo 1400 de oscillatii minut,pentru inceput am zis sa iau ceva mai mic si ieftin sa vedem cum mi se armonizeaza mina cu el,rugamintea mea este catre stimabilii membri a- acestui forum sa-mi dea daca binevoiesc ,informatii mai amanuntite despre aceasta scula ,a m-ai folosit careva dintre dv,s-au are la ora actuala in dotare un asemenea traforaj?esential este daca se poate folosii pinze facute la arad de un mester priceput,i-mi scapa numele acum dar sigur este cunoscut in breasla aceasta,ma mai intereseaza daca i se pot aduce modificari la sistemele de prindere pinza,sa-au in alte puncte cheie ca sa poata functiona cu accesorii autohtone ori ce informatie si sfat sunt primite cu interes maxim,v-a multumesc , Question
TERENTE
TERENTE

Mesaje : 4
Puncte : 6
Data de inscriere : 24/10/2014
Varsta : 63
Localizare : dumitresti vrancea

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  bame Lun Oct 27, 2014 2:31 am

Nu am folosit acest model. Pentru incepatori (si nu numai) este o scula utila, buna, fara pretentii. Din imagine nu-mi pot da seama daca turatia este variabila sau nu. Sistemul de prindere este realizat pentru panze cu pin, se poate adapta si pentru panze fara pin. Despre ce producator de panze din Arad ati amintit? Ar putea fi o informatie utila si pentru noi. Eu folosesc de aproximativ 3 ani Einhell care este suficient de bun si care vine in dotare si cu sistem de prindere panze fara pin.
http://fierastrau-de-masa.compari.ro/einhell/bt-ss-405e-p42702732/
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  daniel2000 Lun Oct 27, 2014 5:17 am

Acesta este,nu?
 Informatii traforaj electric  HANSEATIC B9j8y8
Eu il am de vreo 1-2 ani si nu am avut probleme cu el.Dezavantajele sunt sistemul de prindere cu pin,doar cu acest sistem vine,dar se poate face unul pentru panza normale,eu nu am mai reusit sa imi fac unul si nu se poate regla turatia.Panzele le vinde dl. Dacian Cornean,din Arad,nu?am cumparat si eu de la el si sunt foarte rezistente.Inafara de ca nu se poate regla turatia,dar sistemul de prindere normal se poate face,eu zic ca e un traforaj destul de OK la acest pret,cred ca e singurul in Romania care e asa de ieftin.
daniel2000
daniel2000

Mesaje : 127
Puncte : 185
Data de inscriere : 04/05/2012
Localizare : Vatra Dornei-Suceava

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty informatii,sfaturi ,pentru incepator

Mesaj  TERENTE Sam Noi 01, 2014 4:01 am

Respectele mele pentru distinsi domni care s-au coborit pina la nivelul meu de incepator ,si au binevoit am-i da informatii la intrebarile adresate mai sus ,eu intrun final in peregrinarile mele ,atit online cit si prin magazine ,am gasit la BRICOSTORE la promotie un traforaj electric,EINHELL BT-SS 405 E.cu garantie 2 ani ,sistemul actual este pentru prindere pinza cu pini,si mai are si 2 dispozitive de rezerva cu prindere pinza dreapta,sincer nu-mi prezinta incredere,datorita materialului din care este confectionat ,dar pentru mai multa siguranta o sa-i fac eu 2 sisteme din material corespunzator,are oscilatia variabila ,nu mi se pare asa zgomotos de si nu lam instalat pe ceva fix si solid,l-am incercat cu pinza care a venit din magazin intro bucata de scindura de frasin de 2 cm si trece prin ia ca prin varza,si se comporta bine in unghiuri strinse ,de si pinza sincer nustiu ce nr este dar nu este adecvata pentru unghiuri delicate,acum am comandat si am si primit de la arad de la domnul -DACIAN CORNEAN-20 de seturi de pinze a cite 12 buc pe set,ca incepator cred ca nu prea au viata lunga pinzele , decit nr 2 are acest domn ,sunt finute dar taie bine,acum sa nu credeti ca am trecut direct la lucru mecanizat,nici vorba,am cautat prin magazine traforaj manual,am gasit dar mi se par destul de fragile ,nu-mi inspira incredere,si pretul cam exagerat asa ca am trecut la fapte ,ciocan ,flex,bormasina ,nicovala la indemina si mi-am facut un fierastrau ca la carte ,cu sistem de prindere fluturas ,usor la utilizat ,si am facut si placa pe care pun materialul de traforat si menghina care fixeaza placa,imi pare rau ca nustiu daca pot atasa poze ,acum mai am probleme cu materia prima,placaj dar cred ca renunt la placaj ,am masina de grosime cu latime de lucru de 30 cm care degroseaza pina la 3-4mm ,caut scindura de tei ,plop,s-au indiferent de esenta o aduc la dimensiunea dorita si o traforez,acum v-a intreb pe dv ,care material e mai indicat ,placaj s-au lemn brut,eu din fericire locuiesc la tara si in zona mea pot face rost de material de ori ce esenta,v-as m-ai cere un sfat in privinta pinzelor ,dupa cum v-am spus am luate doar pinze nr 2,dat-imi si mie indicatii cam ce numere de pinze sa mai cumpar,ce modele de pinze ,cam cu ce v-ati dotat dv,nu vreau sa risipesc bani pe ceva inutil ,si inca ceva ,care este pinza cel mai frecvent utilizata,inteleg ca este in functie de gradul de dificultate a lucrarii ,dar asa in general ,un nr de pinza cel mai frecvent folosita,,cele rotunde sunt tot pe numere s-au sunt stas?v-a salut si inca o data v-a multumesc pentru ajutor Question
TERENTE
TERENTE

Mesaje : 4
Puncte : 6
Data de inscriere : 24/10/2014
Varsta : 63
Localizare : dumitresti vrancea

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Sfaturi informatii ,incepator

Mesaj  TERENTE Sam Noi 01, 2014 4:19 am

Cer scuze si rectific informatia despre nr pinzelor vindute de Domnul de la Arad,pinzele sunt nr 1 si nu nr 2 .Domnul se numeste intradevar cum a spus si distinsul coleg mai sus -DACIAN CORNEAN,TEL-0740174529, 2 lei setul a 12 buc ,minimul comenzi este de 10 seturi iar din cit m-ia spus la o comanda de 50 de seturi pretul scade la 1.5 lei transport 10 lei cu posta suportat de client ,durata expeditiei in functie de zona geografica ,om serios si prompt in onorarea comenzilor,sper sa nu fiu acuzat ca fac reclama ,dar am considerat ca e o informatie utila pentru comunitate,
TERENTE
TERENTE

Mesaje : 4
Puncte : 6
Data de inscriere : 24/10/2014
Varsta : 63
Localizare : dumitresti vrancea

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  daniel2000 Dum Noi 02, 2014 9:56 am

Mult mai important decat numarul ( care difera de la producator la producator) este TPI.adica numarul de dinti pe inch.Cu cat TPI este mai mare cu atat panza este mai fina si o puteti folosi mai usor la traforatul manual,dar la traforajul electric merg si panze mai groase.Spor la treaba!
daniel2000
daniel2000

Mesaje : 127
Puncte : 185
Data de inscriere : 04/05/2012
Localizare : Vatra Dornei-Suceava

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Sfaturi informatii ,incepator

Mesaj  TERENTE Lun Noi 03, 2014 1:29 am

Multumesc,un lucru ne-clar pentru mine sunt pinzele spirala ,sunt ele de ajutor in executarea lucrarilor ,si cam ce nr ar fi indicat, Question
TERENTE
TERENTE

Mesaje : 4
Puncte : 6
Data de inscriere : 24/10/2014
Varsta : 63
Localizare : dumitresti vrancea

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  daniel2000 Lun Noi 03, 2014 7:33 am

Eu nu am folosit niciodata dar am auzit ca sunt bune pentru traforajul electric deoarece se rup foarte greu.Sper sa raspunda cineva care a mai folosit daca e adevarat sa nu...
daniel2000
daniel2000

Mesaje : 127
Puncte : 185
Data de inscriere : 04/05/2012
Localizare : Vatra Dornei-Suceava

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  Diever Mier Noi 05, 2014 10:59 am

Prin tarile mai cu traditii placajul este vazut ca un material utilitar, impropriu pentru lucrari artistice, si se lucreaza mai ales in lemn; la ce posibilitati si aprovizionare au nu e de mirare ca trebuie sa pui mana pe enciclopedie ca sa te lamuresti cu cate o esenta de lemn. Intrebarile puse pot duce la pagini intregi de discutii. Am taiat tot felul de lemne cu tot felul de panze - eu mi le comand din Germania, voi cauta sa aflu si despre panzele domnului din Arad - si in ciuda zvonurilor la taierea cu masina am rupt foarte rar panze, chiar si la lemn tare si gros. Am rupt insa un pachet intreg intr-o zi, probabil erau rau tratate termic si s-au spart; altfel in general schimb panza cand nu mai taie cum trebuie, cand trebuie sa imping prea tare sau sa astept prea mult pana taie. Dupa parerea mea panzele tip 1 sunt fine, adecvate pentru material subtire si relativ tare. O marime de panza "buna la toate" ar fi 3 sau 5, cu marimea 7 pentru material gros si taieturi mai putin pretentioase. Panzele spirale lasa o suprafata foarte aspra, spre deosebire de cele plate, le folosesc pentru decupari din panouri mari si diverse taieri speciale - mai nou nici la panourile mari, unde lucrez cu fierastraie manuale japoneze, o experienta de taiere unica. Alti pasionati lucreaza si cu, sau numai cu panze spirale, probabil e si chestie de gusturi. Ideea este sa lucrezi, sa iti dezvolti talentul si sa te perfectionezi permanent. Uneltele, pana la urma, sunt doar unelte. Au facut unii cu zeci si sute de ani in urma lucrari la care si-n ziua de azi ne uitam cu respect, si scule ca in ziua de azi nu aveau. La noi mai degraba exista un fetis al supra-sculelor, ideea ca daca n-ai scule de top mai bine nu te apuci - se vede bine la telefoane, biciclete si masini, tot astept sa prinda moda si-n agricultura si sa aflu ca nu mai esti "cool" daca nu iesi la camp cu sapa din otel Damasc cu coada din fibra de carbon. Dar nu e nevoie, orice gasim si nu e teribil de prost facut se poate folosi si optimiza. Ma uitam si eu la masini de traforaj mai cu pretentii si ma intrebam daca n-as putea strange niste bani - dar cert e ca pana ma tine cea de acum nu ma apuc sa caut altceva.
Diever
Diever

Mesaje : 397
Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 53
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  bame Joi Noi 13, 2014 11:18 pm

Eu am acest model EINHELL BT-SS 405 E de mai bine de 3 ani si lucrez preponderent cu panze fara pin cu dispozitivele de prindere livrate in set, fara a avea probleme. Sunt bine tratate si rezistente. Singura problema am avut-o la sistemul de tensionare a panzei- o tija cu metric 6 pe stanga - pe care am comandat-o la service si la un pret de 15 lei am primit tija, ghidajele i v si butonul de actionare. Scula este buna si sunt multumit de ea. Panze gasiti in magazinele gen Brico, Praktiker, insa nu la preturile domnului amintit.
Utilizati orice material care va ofera calitatea pe care o doriti la costurile minime, pentru ca este o preocupare care necesita cheltuieli si din care mai greu se pot scoate bani. Placaj, mdf, lemn brut- orice este bun de utilizat.
bame
bame

Mesaje : 410
Puncte : 579
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 68
Localizare : ploiesti

Sus In jos

 Informatii traforaj electric  HANSEATIC Empty Re: Informatii traforaj electric HANSEATIC

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum